Stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw: podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim. Wydane w tej sprawie rozporządzenie prezydenta oraz rozporządzenia wykonwacze ministra spraw wewnętrznych i administracji obejmują zarówno katalog ograniczeń, które obowiązują na obszarze objętym stanem wyjątkowym, jak i informacje dotyczące osób, których nie dotyczy zakaz przebywania na tym obszarze.

Więcej: 
Jest rozporządzenie - obowiązuje stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią>>
Rozporządzenia o ograniczeniach w czasie stanu wyjątkowego już obowiązują>>

Osoby nie mające prawa przebywania w strefie objetej stanem wyjątkowy, jeśli mają taką potrzebę, mogą wystąpić o to do opdowiedniej placówki Straży Granicznej. Jak jednak poinformowały służby, nie dotyczy to wiernych udających się na nabożeństwa. Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wyjątkowego, osoby udające się w do miejscowości znajdującej się w obszarze stanu w celu sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym nie muszą mieć żadnego dodatkowego pozwolenia.

PAP zapytała o to także w komendzie policji w Bielsku Podlaskim. - Przepis Rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 2021 r., w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, wskazuje osoby, które nie podlegają ograniczeniom. Odsyłam do treści tego przepisu, tj. § 2 ustęp 1 wspomnianego rozporządzenia, który wymienia enumeratywnie te osoby – odpowiedziała oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.