Stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw: podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim. Wydane w tej sprawie rozporządzenie prezydenta oraz rozporządzenia wykonwacze ministra spraw wewnętrznych i administracji obejmują zarówno katalog ograniczeń, które obowiązują na obszarze objętym stanem wyjątkowym, jak i informacje dotyczące osób, których nie dotyczy zakaz przebywania na tym obszarze.
Więcej:
Jest rozporządzenie - obowiązuje stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią>>
Rozporządzenia o ograniczeniach w czasie stanu wyjątkowego już obowiązują>>
Są pierwsze zezwolenia
Osoby nie mające prawa przebywania w strefie objetej stanem wyjątkowy, jeśli mają taką potrzebę, mogą wystąpić o to do opdowiedniej placówki Straży Granicznej. - Wpływają do nas wnioski o pozwolenie na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, ale nie jest to jakaś ogromna liczba – powiedziała Michalska. Dodała, że są one aktualnie analizowane. Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już 100 wniosków o pozwolenie na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej – kilka - poinformowała w sobotę wieczorem. Różnica wynika z tego, że w woj. lubelskim, gdzie granice chroni Nadbużański Oddział Starzy Granicznej, jest mniej miejscowości objętych stanem wyjątkowym
O obowiązujących w związku ze stanem wyjątkowym ograniczeniach przypomniało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ogłoszonym w sobotę alercie do mieszkańców wschodnich powiatów woj. podlaskiego i lubelskiego przypomniało o zasadach, które obowiązują na terenach objętych stanem wyjątkowym. O alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na swoim koncie na Twitterze, podając link do szczegółowych informacji MSWiA w tej sprawie.
Informacje o zasadach obowiązujących na terenach objętych stanem wyjątkowym można znaleźć na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/mswia/informacje-dla-mieszkancow-terenow-objetych-stanem-wyjatkowym.
Służby egzekwują ograniczenia
- Policjanci będą egzekwować przepisy obowiązujące na terenach objętych stanem wyjątkowym - poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. I przypomniał, że osobom, które będą naruszać te przepisy będzie grozić kara aresztu, a także grzywny, a sprawy zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym. Podkreślił, że jednym z podstawowych przepisów, który został wprowadzony to m.in. zakaz przebywania w wyznaczonej strefie osób poza tymi, które tam mieszkają, pracują czy należą do służb ratunkowych oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w szczególności policji, straży granicznej i wojska. - Policjanci będą egzekwować te przepisy, aby nie były one przepisami "martwymi" - zaznaczył rzecznik.
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 116.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.