Coraz więcej blokad rachunków podejrzanych o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu

Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

W 2021 roku nastąpił wzrost o ok. 37,3 proc. liczby zawiadomień do prokuratury w kontekście podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy, a także znaczący, ponad 100 proc., wzrost liczby blokad rachunków. Wątpliwości dotyczyły majątku o wartości ponad 8,5 mld zł – wynika ze sprawozdania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

22.04.2022

Dodatek za przydział mobilizacyjny – promowanie pracowników czy ukryta podwyżka?

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Od 120 do 200 zł rocznie dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny – tyle dostaną pracownicy resortu obrony narodowej. Bez ogłoszonej mobilizacji i czasu wojny. Najwięcej zyskają wyżsi rangą urzędnicy i kierownicy. Według MON, to promowanie pracowników, na których został nałożony obowiązek obrony Ojczyzny. Wątpliwości budzi brak takiego dodatku dla innych pracowników z przydziałami.

22.04.2022

Administracja publiczna i samorządy wdrożą kolejne e-rozwiązania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Lepsza weryfikacja tożsamości, skuteczne zarządzanie dokumentacją, wideoweryfikacja przy uzyskaniu podpisu elektronicznego, pięć nowych e-usług w obszarze spraw obywatelskich. Takie są między innymi założenia projektowanej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.

21.04.2022

Firmy i instytucje słabo przygotowane na sytuacje kryzysowe

Administracja publiczna BHP Prawo gospodarcze

Większość polskich firm i instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową, taką jak np. ofiary śmiertelne w czasie produkcji, informacja o podłożeniu bomby, masowy wypadek w transporcie, atak hakerów czy incydent terrorystyczny. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku. Jak więc przedsiębiorcy czy samorządowcy mogą się na to przygotować?

21.04.2022

Rząd chce bardziej poluzować obrót ziemią rolną

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje "poluzować" przepisy ograniczające obrót ziemią rolną. Pracuje więc nad kolejną dużą zmianą obowiązujących od 2016 r. przepisów, które już dwukrotnie zmieniano. Nie będzie jednak wywracania do góry nogami obecnych zasad. Podstawowe ograniczenia w obrocie prywatnymi gruntami pozostaną takie same, chyba że w trakcie prac nad nowelą resort zmieni zdanie.

21.04.2022

Strasburg: Cofnięcie koncesji telewizyjnej nie naruszyło Konwencji

Administracja publiczna Ochrona konkurencji

Odebranie koncesji na działalność stacji telewizyjnej ze względu na brak obiektywizmu przy emisji programów informacyjnych nie naruszyło wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według ETPC, takie decyzje muszą każdorazowo podlegać ocenie z punktu widzenia zachowania równowagi pomiędzy interesami prywatnymi a publicznymi obecnymi w danej sprawie.

20.04.2022

Projekt: Nieużytki rolne państwo łatwiej wydzierżawi na potrzeby OZE

Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł wydzierżawić nieruchomości z państwowego zasobu na cele związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej przede wszystkim z instalacji fotowoltaicznych - zakłada jeden z przepisów projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.

20.04.2022

Wielkanocne tradycje chronione na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Administracja publiczna

Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jak podkreśla resort, zostały w ten sposób ocalone od zapomnienia.

17.04.2022

PESEL i profil zaufany dla obywateli Ukrainy - po nowelizacji ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Proces nadawania numeru PESEL i profilu zaufanego obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w tym kraju trwa od kilku tygodni. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy lub punkcie mobilnym, jeśli taki powstał. Usługa jest bezpłatna. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach, także tych związanych z nowelizacją ustawy z 8 kwietnia.

15.04.2022

Prezydent podpisał ustawę o pomnikach i nazwach ulic

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą nazw obiektów przestrzeni publicznej oraz pomników. Podpisanie ustawy było możliwe po odrzuceniu 7 kwietnia br. przez Sejm uchwały Senatu odrzucającej tę ustawę w całości. Na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 238 posłów, 215 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

15.04.2022

MF już dwa lata słucha głosu podatnika

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Usługa Głos Podatnika w serwisie podatki.gov.pl ma dwa lata. Dzięki niej każdy może przekazać sugestie dotyczące nowych rozwiązań, tak aby, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, polski system podatkowy stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli. Zrealizowano ponad 70 pomysłów.

15.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.

15.04.2022

Senat chce abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Administracja publiczna Ukraina

Senat przyjął projekt ustawy o abolicji dla ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy. Abolicją objęta ma być tylko służba w 2022 r. w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub w innej ukraińskiej formacji wojskowej. Karana ma być służba w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i podjęcie w niej obowiązków, choćby nawet formacja taka walczyła na Ukrainie.

15.04.2022

KRRiT: Nie ograniczamy udogodnień w programach dla osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie zgadza się z zarzutami Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącymi projektu nowego rozporządzenia w sprawie udogodnień w programach telewizyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Przekonuje, że zmiany są niewielkie w stosunku do obowiązujących przepisów.

14.04.2022

Rząd poprawił projekt ustawy o sygnalistach, ale dość zachowawczo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Compliance

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów wzięto pod uwagę niektóre z postulatów zgłaszanych przez samorządy i administrację publiczną. Nowością jest rozszerzenie procedur m.in. o funkcjonariuszy służb i żołnierzy zawodowych. Nie zdecydowano się jednak na rozszerzenie zakresu przedmiotowego o zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Złagodzono też sankcje.

14.04.2022

Rząd zmusi wykonawców "Cyfrowej Polski" do likwidacji internetowych białych plam

Administracja publiczna Nowe technologie

Realizatorzy projektów w ramach programu „Polska Cyfrowa” zostaną zobowiązani przez rząd do obejmowania nimi wszystkich gospodarstw domowych na obszarze inwestycji i zidentyfikowanych jako tzw. białe plamy - zapowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dzięki temu żadne gospodarstwo domowe, znajdujące się w bezpośrednim zasięgu inwestycji, nie pozostanie bez dostępu do szybkiego internetu.

13.04.2022

W razie mobilizacji i wojny część urzędników nie pójdzie walczyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wicemarszałkowie i skarbnicy województw, sekretarze i skarbnicy powiatów, sekretarze i skarbnicy gmin w ramach samorządów oraz dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich oraz dyrektorzy wydziałów (biur, gabinetów) w ramach administracji rządowej będą między innymi wyłączeni z czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

12.04.2022

Strażacy ratownicy OSP otrzymają nowe legitymacje

Administracja publiczna

Strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadające uprawnienie do świadczenia ratowniczego otrzymają legitymacje służbowe. Celem ich wprowadzenia jest rejestracja i identyfikacja strażaków ratowników OSP biorących udział w działaniach ratowniczych oraz osób posiadających uprawnienie do świadczenia ratowniczego. Legitymacja ma pozwolić także na skorzystanie z innych świadczeń.

12.04.2022

SN odpowie, czy nakaz eksmisji dotyczy wszystkich domowników

Prawo cywilne Administracja publiczna

Zagadnienie współuczestnictwa jednolitego w sprawie o eksmisję nie było jeszcze przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Sąd Okręgowy w Krakowie spytał więc Izbę Cywilną, czy w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego po stronie osób wywodzących swoje uprawnienie do zajmowania lokalu od najemcy, tzw. "domowników", występuje współuczestnictwo jednolite.

12.04.2022

Prof. Habdas: SN porządkuje orzecznictwo w sprawie hałasu przy lotniskach

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, z uwagi na niemożność zachowania standardów ochrony środowiska przed hałasem w związku z funkcjonowaniem lotniska, nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia odszkodowawczego z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - To przełomowe orzeczenie - twierdzi prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego.

12.04.2022