Jak informuje resort finansów, sugestie dotyczące podatków, opublikowane w Głosie Podatnika, dotyczą wielu obszarów działalności Ministerstwa Finansów (MF) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Podatnicy korzystają chętnie także z możliwości komentowania zarówno zgłoszonych pomysłów, jak i odpowiedzi udzielonych przez MF.
- Odpowiadając na postulaty wskazujemy, czy są one możliwe do realizacji, czy też nie oraz jakie są plany MF w tym zakresie. W wielu przypadkach informujemy, że dana inicjatywa została już zrealizowana lub podjęto kroki do jej realizacji – wskazuje MF.
Ponad 530 komentarzy
Resort zaznacza, że dotychczas opublikował ponad 530 komentarzy. Część z nich miała charakter pytań uzupełniających lub propozycji kolejnych rozwiązań, dlatego na ponad 270 z nich zamieszczono również odpowiedzi/komentarze MF.
Tematyka zgłaszanych pomysłów i zagadnień w dużej mierze dotyczy wprowadzenia zmian w prawie podatkowym i w usługach świadczonych przez KAS, szczególnie elektronicznych. - Wszystkie opublikowane pomysły zostały przeanalizowane przez ekspertów – zapewnia MF
Zobacz również: Resort finansów czeka na głos podatnika >>
Przykłady zrealizowanych pomysłów podatników
Resort informuje, że w odpowiedzi na najczęściej zgłaszane postulaty wprowadził wiele zmian w przepisach ustaw lub aktów wykonawczych. Wdrożył nowe lub usprawnił/rozszerzył funkcjonalności w udostępnionych usługach elektronicznych.
I tak na przykład m.in. w zakresie najczęściej pojawiających się postulatów dotyczących przepisów ustawowych i wykonawczych zlikwidowano obowiązek oczekiwania na potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, warunkujący prawo do pomniejszenia należnego VAT. Wprowadzono też dwa alternatywne warianty opodatkowania podatkiem CIT. Zlikwidowano też zbędny warunek uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus. MF dał także podatnikom opcjonalne rozwiązanie przy określeniu podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej, które polega na możliwości przeliczania na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu, wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym. Ujednolicono także stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - od przychodów z najmu uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej i uzyskiwanych z tzw. najmu prywatnego. Ponadto znowelizowano art. 16a kks, aby instytucja w nim określona miała zastosowanie również przy złożeniu korekty JPK_V7 dotyczącej wyłącznie części ewidencyjnej lub korekty obu części JPK_V7 - deklaracyjnej i ewidencyjnej. Wdrożono także nowy model danych dla przesyłek e-commerce i przesyłek pocztowych.
- Kolejne postulaty będą sukcesywnie realizowane i udostępniane w e-Urzędzie Skarbowym. Dziękujemy za dotychczasowe pomysły i zachęcamy do dalszego korzystania z Głosu Podatnika na podatki.gov.pl – podsumowuje MF.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.