NSA: Zabudowa biurowa dopuszczalna w sąsiedztwie domów jednorodzinnych

Administracja publiczna Budownictwo

Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.

01.07.2019

Instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy chcą być zawodem zaufania

Administracja publiczna

Blisko 3 tys. osób ginie co roku w Polsce w wypadkach drogowych. W prawie 90 proc. sprawcami kolizji są kierujący pojazdami. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy zabiegają o status zawodu zaufania publicznego i stworzenie samorządu zawodowego.

01.07.2019

Pieniądze z opłat antyalkoholowych już nie pójdą do funduszu dla uczniów

Administracja publiczna

Te same organy podatkowe będą gromadzić dokumentację związaną z opłatami alkoholowymi od reklam, a także przyjmować na swoje rachunki wpłaty i dokonywać ich egzekucji. To są rozwiązania słuszne - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze, ale ma poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

30.06.2019

Deskorolka to rower, ale e-hulajnoga to nie motorower

Administracja publiczna

Wzmożony ruch w dużych miastach jest coraz większym problemem organizacyjnym i społecznym. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest mikromobilność, czyli pojazdy pozwalające na sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Jednak ich status prawny jest wciąż nieruregulowany - pisze Piotr Czekalski

29.06.2019

NSA: Notatka urzędowa też może być dowodem

Administracja publiczna

Z Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Każdy dopuszczony w sprawie dowód można ocenić jako miarodajny bądź niewystarczający do czynienia określonych ustaleń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.06.2019

Unijne dotacje wciąż słabo odporne na wyłudzenia

Administracja publiczna Finanse Compliance

Normy regulujące wydatkowanie środków unijnych wymagają doprecyzowania. Zdaniem ekspertów dotyczy to zwłaszcza realizacji zamówień, sposobu ustalania powiązań między przedsiębiorstwami, osiągania wskaźników projektu i sposobu komunikowania się z instytucjami oraz zatwierdzania zmian.

26.06.2019

W przyszłym roku kolejny spis rolny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku, a udział w spisie będzie obowiązkowy.

25.06.2019

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.

25.06.2019

NSA: Nabywca rozbitego auta po wypadku nie zapłaci kary

Prawo cywilne Administracja publiczna

Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

Prosty język także w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Administracja publiczna

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim to 17 instytucja, która przystąpiła do porozumienia na rzecz prostej komunikacji. Podpisanie deklaracji odbyło się 24 czerwca w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.

24.06.2019

NIK pyta o sytuację na wschodnich przejściach granicznych

Administracja publiczna

Sprawdzenie, czy organy państwa zapewniły odpowiednie warunki obsługi osób przekraczających wschodnią granicę Polski w latach 2015-2018 oraz czy nastąpiła w tym zakresie oczekiwana poprawa - to cel ankiety przeprowadzanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK podkreśla, że chce w ten sposób uzyskać jak najszerszą i obiektywną informację o sytuacji w tej dziedzinie.

24.06.2019

Żółtych „blach” na drogach coraz więcej

Administracja publiczna

Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.

22.06.2019

WSA: Deportowany w dzieciństwie może być kombatantem

Administracja publiczna

Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak

22.06.2019

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

21.06.2019

Uchwała wyjaśni, co dalej z celnikami po reformie KAS

Doradca podatkowy Administracja publiczna

NSA rozstrzygnie, czy przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia i przekształcenie dotychczasowego stosunku służby w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę wymaga wydania decyzji o zakończeniu stosunku służbowego. Zdania na ten temat są podzielone. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 lipca br.

19.06.2019

RPO sygnalizuje regres rządów prawa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Narastało w 2018 roku wiele znanych wcześniej zagrożeń związanych z przestrzeganiem wolności oraz ochroną praw człowieka i obywatela, pojawiły się też zjawiska nowe. Przede wszystkim jednak nastąpiło pogłębienie obserwowanych w latach ubiegłych problemów systemowych związanych z kryzysem rządów prawa i przestrzeganiem ładu konstytucyjnego

18.06.2019

WSA: Opinia ekspertów decyduje o elewacji zabytkowego budynku

Administracja publiczna Budownictwo

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

13.06.2019

Rząd o podwyżkach w budżetówce w przyszłym roku

Administracja publiczna

W przyszłym roku przeciętne zatrudnienie w państwowej sferze budżetowej wyniesie ok. 555 tys. etatów. Rząd przyjął też propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w budżetówce na 2020 rok.

11.06.2019

Organizacje pozarządowe wzmocnią monitorowanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Gdy w niektórych krajach słabnie znaczenie instytucji - sądów, mediów publicznych, ombudsmanów - znacząco wzrasta rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie monitorowania i analizy rozmiarów kryzysu demokracji - uważają komitety helsińskie z Polski i Węgier. Obie organizacje deklarują większe zaangażowanie w tej dziedzinie.

11.06.2019