Przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, często użytkują samochody osobowe na podstawie umów leasingu operacyjnego. Zdarza się, iż w trakcie trwania umowy przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarcza. Jedną z opcji jest wcześniejsze rozwiązanie umowy i zwrot auta albo jego wykup. Przedsiębiorcy pytają, czy muszą w takiej sytuacji skorygować VAT (wynikający z otrzymanych faktur), bądź koszty uzyskania przychodów. Przyjrzymy się temu na podstawie samochodów posiadających homologację samochodu osobowego, które zawsze są uznawane za pojazdy samochodowe w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT oraz samochody osobowe w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy o PIT.

 

Opłaty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu

W przypadku tzw. leasingu operacyjnego rzeczy ruchomych (np. samochodów osobowych), w sytuacji gdy korzystającym jest przedsiębiorca, stosownie do art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:

  • umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome;
  • suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto