Renata Krupa-Dąbrowska

Renata Krupa-Dąbrowska

Kontakt: Renata.Krupa@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Na wokandach królują nie tylko franki, sądy zalewają również pozwy o kredyty konsumenckie

Banki Kredyty

Tysiące spraw dotyczących kredytów konsumenckich trafia już do sądów. Pozwy składają głównie kancelarie odszkodowawcze, które kuszą kredytobiorców łatwą wygraną z bankiem i pieniędzmi. Korzystny wyrok w kieszeni oznacza, że będą spłacać tylko kapitał, a to co już zapłacili w ramach kosztów - odzyskają. Coraz częściej prawnicy frankowi zastanawiają się, czy nie zająć się i tymi kredytami. Dużo zależy od wyroków TSUE. Jeżeli orzeczenia będą po myśli konsumentów, ruszy lawina pozwów.

08.08.2024

Resort rozwoju wraca do pomysłu utworzenia portalu cen mieszkań

Budownictwo

Rządowy portal cen mieszkań umożliwi dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Resort rozwoju wznowił prace nad przepisami w tej sprawie. Słowem jednak nie wspomina o źródle finansowania portalu. Poprzedni rząd chciał rozwijać go za pieniądze Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, chroniącego kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów.

06.08.2024

Certyfikaty niekoniecznie ułatwią firmom start w przetargach

Zamówienia publiczne

Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co ma zaoszczędzić im czas. Nie będą musiały za każdym razem gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Propozycja budzi spore kontrowersje. Certyfikującymi nie będą mogły być samorządy gospodarcze. Niejasne są też kryteria przyznawania samych certyfikatów.

05.08.2024

Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki. Szykuje się nowy wyrok TSUE

Banki Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie pytania krakowskiego sądu, w których podważa teorię dwóch kondykcji lansowaną przez Sąd Najwyższy. To z jej powodu raz w roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafią do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

01.08.2024
1    7  8  9  10  11  12  13  14  15    220