Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

NIK: Interesy Skarbu Państwa przy realizacji inwestycji drogowych i kolejowych nie są właściwie zabezpieczane

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy działania podejmowane przez ministra, PKP PLK S.A. oraz GDDKiA przyczyniły się do skutecznego zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa w zakresie waloryzacji i solidarnej odpowiedzialności inwestora w zawieranych umowach na wykonanie obiektów liniowych. W opublikowanym raporcie NIK wskazuje, że finansowe skutki ujawnionych nieprawidłowości wyniosły łącznie 35,9 mln zł.

21.09.2021

MS pracuje nad projektem przepisów antylichwiarskich

Prawo cywilne Domowe finanse

Rząd chce skuteczniej zwalczać patologiczne pożyczki o charakterze lichwiarskim. Główne założenia ustawy antylichwiarskiej zostały już uwzględnione w tzw. ustawach covidowych, ale teraz resort sprawiedliwości zapowiada kolejne kroki i rozpoczyna prace nad nad stałymi, jednoznacznymi przepisami, które będą obowiązywać także po zakończeniu epidemii.

16.09.2021

Ponad 251 tys. osób zalega z zapłatą alimentów

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Długi alimentacyjne przekraczają już 10 mld zł, a z zapłatą alimentów zalega ponad 251 tys. osób - wynika z badania przeprowadzonego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci. Ponad połowa rodziców, którzy opiekują się dziećmi i nie otrzymują alimentów, ocenia, że mają one zdecydowanie gorsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy.

15.09.2021

NIK: Gminy nie radzą sobie z rewitalizacją

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda realizacja programów rewitalizacji w gminach. Okazuje się, że gminy często traktują je jedynie jako wymóg formalny, którego spełnienie umożliwia ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W żadnej ze skontrolowanych gmin nie udało się kompleksowo rozwiązać zdiagnozowanych problemów i wyprowadzić z kryzysu terenów objętych rewitalizacją.

14.09.2021

NIK: Na Podlasiu brakuje skutecznego systemu leczenia udaru mózgu

Opieka zdrowotna

W latach 2018-2020 wskaźnik śmiertelności z powodu udaru mózgu w województwie podlaskim był jednym z najwyższych w Polsce. NIK wskazuje przyczyny takiego stanu: brak skutecznego i spójnego systemu leczenia udaru mózgu, wyjątkowo mała liczba łóżek w stosunku do liczby pacjentów oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i właściwego personelu medycznego.

09.09.2021
1    73  74  75  76  77  78  79  80  81    448