"Dobry start" będzie zapisany w ustawie

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Będzie ustawa, która zagwarantuje kontynuację programu "Dobry start" - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów, czyli niemal wszyscy uprawnieni. Wydatki na program i jego obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł.

19.02.2019

MRPiPS: 4,4 mln uczniów skorzystało ze świadczenia „Dobry start”

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Rynek

Najwięcej uczniów skorzystało ze świadczenia w Warszawie ponad 176 tys., najmniej w Krynicy Morskiej - 113 - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pogram będzie kontynuowany w kolejnych latach.

18.02.2019

RPO: szkoła nie może ograniczać praw pełnoletnich uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pełnoletni uczeń nie musi prosić rodziców o zwolnienie z lekcji, ma prawo sam podpisać informację o powodach nieobecności. Statut szkoły nie może mu tego zabraniać, bo stoi to w sprzeczności z kodeksem cywilnym. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie.

05.02.2019

Myślistwo od przedszkola? Rodzice protestują

Szkoła i uczeń

Polski Związek Łowiecki chce zadbać o popularyzację wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży. Program edukacyjny obejmuje też "elementy treści łowieckich". O pożytecznej roli myśliwych dowiedzą się już przedszkolaki. Jednak takie spotkanie zorganizowane w Suwałkach wywołało protest części rodziców.

29.01.2019

RPO: Potrzebne wytyczne dotyczące prac domowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce, by Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło wytyczne dotyczące zadawania prac domowych. Rodzice skarżą się, że ich dzieci za dużo zadań muszą odrabiać w domu. Pojawił się nawet pomysł, by nauczycielom zakazać: "dysponowania czasem pozalekcyjnym uczniów".

28.01.2019

Nie wolno konfiskować komórek bez zgody rodziców

Szkoła i uczeń

Szkoła nie może całkowicie zakazać używania telefonów komórkowych na terenie placówki, bo nie można pozbawić ucznia kontaktu z rodzicami, a zabranie uczniowi telefonu może odbyć się wyłącznie po uprzednim uzyskaniu przez pedagoga zgody na takie działanie od rodziców ucznia - pisze adwokat Piotr Stankiewicz z Kancelarii Adwokackiej Wachowski.

26.01.2019

Rodzic nie kontroluje programu, ale ma wpływ na niektóre jego treści

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Lekcje religii, edukacja seksualna, lekcje kształtujące postawy równościowe lub potępiające stosowanie mowy nienawiści - to zajęcia, których program czasem wywołuje sprzeciwy rodziców uczniów. Największe kontrowersje wywołują lekcje dodatkowe organizowane przez organizacje zewnętrzne oraz treści poruszane w ramach godziny wychowawczej.

25.01.2019

WSA: Indywidualne nauczanie dziecka tylko za zgodą obojga rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wniosek o objęcie dziecka indywidualnym nauczaniem może być złożony przez jednego z rodziców, ale drugiego należy jednocześnie o tym fakcie zawiadomić. Jeżeli sprzeciwi się wydaniu orzeczenia, organ powinien zawiesić postępowanie do czasu, gdy sąd rodzinny podejmie za rodziców decyzję. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

21.01.2019

W szkołach lekcje o mowie nienawiści - Ordo Iuris protestuje

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie wielu szkół, m.in. warszawskich i wrocławskich, dowiedzą się, czym jest mowa nienawiści i jak sobie radzić z tym problemem. Pomysł samorządów nie podoba się części rodziców, których w obronę wzięło Ordo Iuris. Według instytutu to niedopuszczalna indoktrynacja.

19.01.2019

Gdy zamykają przedszkole czy szkołę, rodzic może wziąć opiekę

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Trwający protest nauczycieli i wychowawców przedszkolnych to poważny problem dla pracujących rodziców. Szczególnie pod koniec roku, kiedy większość wykorzystała już urlopy wypoczynkowe. Prawo pracy przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. Gdy żłobek, przedszkole czy szkoła niespodziewanie się zamyka, rodzic może skorzystać z płatnego zasiłku opiekuńczego.

17.12.2018

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

14.12.2018

Symulacja procesu w SN - Wilk skazany za połknięcie Czerwonego Kapturka

Prawo karne Szkoła i uczeń

Na największej sali Sądu Najwyższego zapadł wyrok skazujący Wilka za połknięcie babci i Czerwonego Kapturka - 10 lat ograniczenia wolności, dozór elektroniczny, zakaz opuszczania lasu i dozór kuratora. Była to rozprawa edukacyjna z udziałem znanych prawników w reżyserii Michała Zadary. W określeniu wymiaru kary uczestniczyły też przebywające na sali dzieci.

11.12.2018

BHP w szkole - matematyka również po szóstej lekcji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Nie będzie obowiązku przenoszenia matematyki i fizyki na wcześniejsze godziny lekcyjne. MEN wycofało się z pomysłu wprowadzenia takiego przepisu. Nowe rozporządzenie zobowiąże natomiast wszystkich pracowników szkoły do odbycia kursów udzielania pierwszej pomocy.

20.11.2018

Nauczyciel nie musi cały czas śledzić e-dziennika

Szkoła i uczeń

Dyrektor szkoły, wyznaczając pilne zastępstwo dla nauczyciela, nie może się ograniczać się jedynie do wpisania tej informacji do e-dziennika i wywieszenia ogłoszenia. Powinien też skontaktować się z nauczycielem, np. telefonicznie – uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie, uchylając karę nagany dla nauczyciela, który nie przyszedł na wyznaczone zastępstwo.

12.11.2018

Uczyć się jak Finowie, umieć jak Bill Gates

Szkoła i uczeń

Świat dziecka bez pracy domowej to marzenie i sen niespełniony. Ideał na wzór Finlandii, która ma doskonałe wyniki nauczania. Z czego to wynika? Dlaczego Finlandia odniosła sukces? Dlatego, że...

09.11.2018

NSA: Każdy może sprawdzić, jak przygotowywana jest matura

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Procedury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące przygotowania zadań i testów na egzaminy są informacją publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie podzielił argumentacji komisji, że to procedura wewnętrzna.

31.10.2018

Szkolna legitymacja także w telefonie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uprawnienia do ulgi uczeń będzie mógł potwierdzić, pokazując kontrolerowi mLegitymację na smartfonie. Powstanie specjalny program weryfikujący ważność legitymacji. MEN chce, by rozporządzenie weszło...

24.09.2018
Prawo.pl