Już 29 listopada 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące szkolne BHP. Zmiany nie będą jednak tak daleko idące, jak początkowo zakładano - zrezygnowano m.in. z pomysłu, by trudniejsze lekcje były tylko rano.
Polski i historia także po południu>>
Obowiązkowe kursy pierwszej pomocy
MEN chce, by szkolenie z pierwszej pomocy przechodzili wszyscy pracownicy szkoły. Dotychczas przepisy wymieniały nauczycieli, w tym m.in. prowadzących laboratoria i zajęcia wychowania fizycznego. Według resortu edukacji taka zmiana zwiększy bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole. Pracowników niebędących nauczycielami szkoła musi przeszkolić do 1 marca 2019 r.
Bardziej restrykcyjne będą także przepisy dotyczące grupowych wyjść ze szkoły – wszystkie takie wydarzenia będą musiały zostać zapisane w rejestrze, specjalnie stworzonym w tym celu. Dokument zawiera: datę, miejsce i godzinę wyjścia lub zbiórki uczniów, cel lub program wyjścia, miejsce i godzinę powrotu, imiona i nazwiska opiekunów, liczbę uczniów oraz podpisy opiekunów i dyrektora.
Łagodniejsze przepisy o planie zajęć
Początkowa wersja przepisu zakładała, że w planie zajęć lekcje wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą organizowane po szóstej godzinie lekcyjnej. Podczas konsultacji społecznych zwrócono jednak uwagę, że taki przepis byłby mało precyzyjny, bo nie wiadomo, o jakie lekcje w ogóle chodzi. Nie do końca umiało to sprecyzować ministerstwo edukacji, tłumaczyło, że chodzi przede wszystkim o przedmioty ścisłe: matematykę, chemię, fizykę.
- W przypadku przedmiotów humanistycznych nauczyciel może zastosować szerszy wachlarz metod i narzędzi, które doprowadzą do skutecznego opanowania przez ucznia nowych treści. Stąd wydaje się, że interpretacja o dopuszczalności prowadzenia lekcji z przedmiotów humanistycznych po 6 godzinie lekcyjnej mogłaby być uzasadniona - wyjaśniała serwisowi Prawo.pl Justyna Sadlak z biura prasowego MEN
Ostatecznie według nowych przepisów, plan lekcji powinien uwzględniać:
- równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia;
- zróżnicowanie zajęć w każdym dniu;
- możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia.
Długość przerw konsultowana z rodzicami
Dodano przepis nakazujący dyrektorowi zapewnienie uczniom w szkole lub placówce miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Zmienią się także przepisy dotyczące przerw międzylekcyjnych - ustalając ich długość, dyrektor zasięgnie opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Sprawdź również książkę: Oświata jako zadanie publiczne >>
Początkowo rozporządzenie miało określać minimalną długość przerwy - miało być to co najmniej dziesięć minut. Podczas konsultacji społecznych podkreślono jednak, że wydłuży to czas pracy nauczycieli oraz brak czasu wolnego uczniów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.