Rzecznik nawiązuje do akcji rodziców uczniów, którzy w dokumencie kierowanym do szkoły podkreślają, że ustawa - Prawo oświatowe w ogóle nie daje nauczycielom uprawnień do zadawania prac domowych. Pismo stwierdza, że pedagodzy nie mają prawa dysponować czasem dziecka poza godzinami lekcyjnymi, a nauczyciel, który to robi, narusza Konstytucję i przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jak podkreślał w wywiadzie dla Polsat News jeden z organizatorów akcji, Mariusz Smołkowicz, skoro ustawy oświatowe nie regulują zadawania prac domowych, to należy powiadamiać kuratoria o tym, że nauczyciel wyciągnął konsekwencje wobec ucznia, który nie odrobił lekcji.
Liczba prac domowych do uregulowania
- Składanie przez rodziców oświadczeń o tej treści może prowadzić do konfliktów, podważania wiary w dobrą wolę nauczyciela i braku zaufania uczniów do władz szkolnych – pisze dr Adam Bodnar. - Brak konkretnych wytycznych dotyczących zadawania prac domowych stawia nauczycieli w trudnym położeniu, gdyż muszą zrealizować podstawę programową oraz sprostać oczekiwaniom uczniów i ich rodziców, żądających wysokich wyników w nauce i dobrego przygotowania do przyszłych egzaminów - dodaje rzecznik.
Rodzic zakaże zadawania pracy domowej>>
Jak podkreśla RPO, brak nadzoru prowadzi rodziców do działań, które mogą przynieść negatywne skutki dla całego systemu oświaty. Ogromne zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich budzi nastawienie polskich uczniów do szkół. Z raportu z badania TIMSS z 2015 r. wynika, że mimo sukcesów w nauce, uczniowie w Polsce raczej nie lubią szkoły i nie wierzą we własne możliwości. W rankingu pozytywnego nastawienia wobec szkoły polscy uczniowie znaleźli się dopiero na 46. miejscu – tylko o trzy miejsca wyższym od japońskich, ostatnich na liście. W Europie są na samym końcu, wraz z Francuzami i Czechami.
Na problem zwracał już uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem w kwestii potrzeby przyjrzenia się efektom zadawania prac domowych w świetle najnowszych badań pedagogicznych podziela dziś rzecznik praw obywatelskich.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.