Ustawa z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel wprowadziła mLegitymację nauczyciela, zastępując tradycyjne zasady wydawania legitymacji służbowych określone w Karcie Nauczyciela. Legitymacja nauczyciela jest obecnie obligatoryjnie dostępna w formie elektronicznej jako mLegitymacja, natomiast tradycyjna, w formie karty, jest wydawana tylko na wniosek nauczyciela. Problem w tym, że tym razem to technologia nie nadążyła za przepisami - nauczycielskie legitymacje nie zostały na razie dodane do aplikacji mObywatel.
Legitymacja przedszkolna nie dla każdego dziecka>>
Na legitymację trzeba będzie poczekać
Pierwotnie planowano, że przepisy, dotyczące mLegitymacji dla nauczyciela wejdą w życie do dnia 27 lipca 2024 r. i termin ten został uwzględniony w przepisach przejściowych ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Resort edukacji wyjaśnia, że opóźnienia wynikają z konieczności wprowadzenia zmian do pierwotnych założeń.
- Dodatkowo nauczyciele zatrudnieni w polskich szkołach za granicą nie zostali wcześniej uwzględnieni w Systemie Informacji Oświatowej. W związku z tym konieczne było znowelizowanie ustawy o aplikacji mObywatel, aby uregulować kwestie wydawania mLegitymacji nauczycielom szkół polskich oraz za granicą. W kwietniu 2024 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian i przekazało go do Ministerstwa Cyfryzacji, odpowiedzialnego za tę ustawę - wyjaśnia MEN. W przypadku Ministerstwa Edukacji Narodowej prace adaptacyjne, dotyczące Systemu Informacji Oświatowej w zakresie projektu mLegitymacji dla nauczyciela, szacowane są na poziomie ok. 172 tys. złotych.
Sprawdź w LEX: Nauczyciel nie ma roszczenia o ustalenie wymiaru zatrudnienia > >
Potrzebny nowy wzór
Resort podkreślił również, że wdrożenie przygotowanych rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nauczycielom mLegitymacji będzie możliwe po dokonaniu nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel oraz wydaniu, na podstawie znowelizowanych przepisów, nowego rozporządzenia w sprawie wzoru legitymacji służbowej nauczyciela. Nie podał przy tym konkretnej daty.
Dużo lepiej poszło resortowi przy wdrażaniu legitymacji dla uczniów - w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Szkoły będą zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana pełnoletniemu uczniowi, a uczniowi niepełnoletniemu – jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.
Wcześniej legitymacje szkolne mogły przybrać formę jedynie tradycyjnej, papierowej legitymacji lub tzw. e-legitymacji, czyli plastikowego dokumentu o wymiarach dowodu osobistego, zawierającej hologram zamiast pieczątki albo tzw. mLegitymacji, czyli dokumentu elektronicznego do okazania na urządzeniu mobilnym. mLegitymacje mogły zostać wydane tylko na wniosek i tylko jako dodatek do legitymacji tradycyjnej lub e-legitymacji. Okres ważności mLegitymacji jest równy okresowi ważności legitymacji czy e-legitymacji. Ważność legitymacji szkolnej potwierdza się w kolejnym semestrze przez umieszczenie daty ważności i odcisku pieczęci urzędowej szkoły. Ważność e-legitymacji szkolnej potwierdza się w kolejnym semestrze przez umieszczenie hologramu. W przypadku mLegitymacji dane o ważności pierwotnego dokumentu pobierane są przez aplikację.
Przepisy przewidują też tryb unieważnienia mLegitymacji w trakcie roku szkolnego:
- na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia, w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;
- w przypadku zmiany imienia (imion) lub nazwiska ucznia, jeżeli zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła na podstawie decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego;
- z urzędu w przypadku:
- a) utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji szkolnej,
- b) przejścia ucznia do innej szkoły.
Sprawdź także w LEX: Charakter prawny dodatku mieszkaniowego przysługującego nauczycielom > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.