Dr Kładoczny: Absurdalne i bezprawne pytania policji o aborcję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Podejrzane o dokonanie aborcji kobiety są przepytywane przez policję. I, choć nie popełniły przestępstwa, muszą się bronić. Na pytania funkcjonariuszy należy odpowiadać, że „o sprawach medycznych rozmawiam tylko z moim lekarzem”. A zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej może tylko sąd - wyjaśnia dr Piotr Kładoczny, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski. Rozpytywanie się funkcjonariuszy, po co ktoś idzie do ginekologa jest niedopuszczalne i absurdalne - dodaje.

21.07.2023

Początek końca botoksowego eldorado w salonach beauty

Pacjent Zawody medyczne

W akcie prawnym po raz pierwszy pojawiła się definicja medycyny estetyczno-naprawczej. Odnosi się ona do umiejętności lekarskich. Już teraz Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że kosmetolodzy wstrzykujący botoks, stosujący osocze bogatopłytkowe czy nici liftingujące, przekraczają granice prawa. Kropką nad "i" ma być katalog procedur medycyny estetycznej zarezerwowanych dla lekarza. Pytanie, czy wejdzie w życie przed wyborami.

21.07.2023

Kucnij, kaszlnij - pacjentka to nie miejsce zbrodni, policja nie może przekraczać granic

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Nawet jeśli policjanci mają podejrzenie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, muszą trzymać się przepisów wynikających z kodeksu postępowania karnego i z ustawy o Policji. Z kolei podejmując czynności wobec określonej osoby takie jak np. przeszukanie, muszą kierować się zasadą proporcjonalności i minimalizować ryzyko naruszania dóbr osobistych - podkreślają prawnicy, nawiązując do sprawy pacjentki z Krakowa, która, jak sama przyznała, przyjęła tabletkę poronną.

21.07.2023

Sklepy medyczne będą miały rok na dostosowanie się do nowych wymogów

Pacjent Niepelnosprawność

Do końca 2024 r. firmy zaopatrujące pacjentów w wyroby medyczne na zlecenie np. sklepy medyczne będą musiały dostosować swoje siedziby do potrzeb pacjentów, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchu. Nowy sprzęt będą musiały też zakupić podmioty realizujące zlecenia na wyroby medyczne z zakresu protetyki słuchu oraz optyki okularowej.

20.07.2023

Pacjent to nie przestępca - lekarz, wzywając policję, może naruszyć tajemnicę

Pacjent

Kobieta, która zażywa tabletkę poronną, nie popełnia przestępstwa. Lekarz nie ma podstaw, by w takiej sytuacji zawiadomić policję. Co więcej, stanowiłoby to naruszenie tajemnicy zawodowej. Tym bardziej policja nie ma podstaw, by rekwirować w takich przypadkach rzeczy osobiste. Ze sprawy pani Joanny policja jednak aborcję „gumkuje”. Twierdzi, że musiała zabezpieczyć sprzęt, z którego kupowano substancje niewiadomego pochodzenia.

20.07.2023

Leki dostępne bez recepty mają być refundowane

Pacjent Farmacja

Leki, które można kupić w aptekach, ale także w hipermarkecie, na stacji benzynowej czy przez internet, mają być refundowane. Dzięki temu za darmo będą mogli otrzymać je między innymi seniorzy od 65. roku życia i dzieci. Zmiana nie była jednak konsultowana i wywołuje szereg pytań, chociażby o to, czy leki OTC (dostępne bez recepty) będzie można reklamować i sprzedawać przez internet. Producenci leków obawiają się, że minister zdrowia, regulując ceny, zachwieje rynkiem.

19.07.2023

SN: Nie można wydać opinii psychiatrycznej na podstawie nagrań

Pacjent Zawody medyczne

Obwiniony został zawieszony w prawie wykonywania zawodu, ponieważ sporządził opinię psychiatryczną bez osobistego zbadania pacjentki. Sąd Najwyższy wskazał, że lekarz opierał się wyłącznie na nagraniach i stenogramach, które nie mogą zostać uznane za substytut osobistego badania lub dokumentacji medycznej. Tym samym materiały te nie mogły stanowić samoistnej podstawy do sporządzenia opinii psychiatrycznej.

18.07.2023

Leczenie za granicą z kartą EKUZ - nie zawsze za darmo

Pacjent

Dzięki karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) można otrzymać podstawową opiekę w krajach unijnych, a także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii (państwa EFTA). Jednak za niektóre świadczenia, które w Polsce są refundowane, za granicą trzeba zapłacić. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach i wówczas, gdy lekarz uzna, że świadczenie jest niezbędne.

17.07.2023

Szpitale i lekarze gubią polisy - pomógłby centralny rejestr

Pacjent Zawody medyczne

Szpitale i lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie widnieją one jednak w żadnym publicznym rejestrze, tak jak OC samochodów. To problem dla poszkodowanego pacjenta, który, zanim wejdzie na ścieżkę postępowania karnego, chce sprawdzić, czy polisa może pokryć jego szkodę. I chociaż ma prawo do tych danych, to - przez bałagan w administracji, opieszałość czy zaniedbanie - nie zawsze je dostaje.

15.07.2023

Minimalne wymagania to obecnie standard w ratownictwie medycznym

Pacjent Zawody medyczne

94 proc. karetek podstawowych jeździ do pacjentów w składzie dwuosobowym. Od lat postępuje proces zmniejszania załóg. Jeszcze cztery lata temu ponad 40 proc. zespołów karetek jeździło w składzie trzyosobowym lub większym. Ratownicy medyczni alarmują, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów. Takiego zagrożenia nie widzi resort zdrowia, argumentując, że jego rolą jest tylko wyznaczenie progu minimalnego, a decyzja o załodze należy do szpitala.

14.07.2023

Całkowska: nowa ścieżka dochodzenia roszczeń przez pacjentów może być sprzeczna z konstytucją

Pacjent

Do rekompensat za zdarzenia niepożądane wypłacanych przez Rzecznika Praw Pacjenta nie będą miały prawa osoby korzystające ze świadczeń komercyjnych oraz ambulatoryjnych - finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te należy uznać za sprzeczne z konstytucją, bo wszyscy są równi wobec prawa oraz każdy ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - podkreśla dr hab. Justyna Król-Całkowska, prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.07.2023

Komisje za prezydenckim projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowe Komisje: Polityki Senioralnej oraz Zdrowia we wtorek na wspólnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowały prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Regulacja zakłada zapewnienie szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 lat. Za projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej opowiedziało się 35 posłów komisji polityki senioralnej i zdrowia, przeciw była jedna osoba, nikt się nie wstrzymał. Sejm ma zająć się projektem w czwartek.

11.07.2023

Robot da Vinci zoperuje raka jelita grubego i błony śluzowej macicy

Pacjent

Od 1 sierpnia nowym świadczeniem gwarantowanym z zakresu leczenia szpitalnego będzie operacja raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy systemem robotycznym da Vinci. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 19 ośrodków będzie mogło wykonywać takie operacje, a około 17 proc. operacji przeprowadzanych dotąd metodą tradycyjną będzie mogło być wykonanych robotem.

11.07.2023

Kilkaset kilometrów, by wyrwać ząb - słabość systemu uderza w najsłabszych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.

10.07.2023

Pacjenci z wielochorobowością skorzystają na lepszej wycenie świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.

07.07.2023

Brak specjalistów blokuje rozwój opieki koordynowanej dla pacjentów z cukrzycą

Pacjent

Ponad tysiąc placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) realizuje obecnie opiekę koordynowaną nad pacjentami z cukrzycą. Model takiej opieki to znaczne ułatwienie dla chorych, gdyż są oni objęci kompleksową opieką z indywidualnym planem opieki medycznej. Jednak problemem, który hamuje rozwój tej ścieżki opieki dla pacjentów z cukrzycą bywa brak specjalistów.

06.07.2023

Samorząd lekarski pyta o podstawę wprowadzenia limitu na wystawianie e-recept

Pacjent

- W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10h swojej pracy. Większość to pracownicy tak zwanych receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski z kolei pyta ministra zdrowia o podstawę prawną wprowadzenia limitów, które ograniczają prawa pacjentów. 

05.07.2023

Opiekunowie chorych kotów pod nadzorem epidemiologicznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome - zaznacza GIS.

04.07.2023

W aptekach brakuje antybiotyków dla dzieci

Pacjent Farmacja

W aptekach brakuje niektórych antybiotyków czy leków na cukrzycę – takie informacje dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia. Chodzi głównie o dwa antybiotyki, które muszą przyjmować dzieci w domu po wyjściu ze szpitala: penicylinę i amoksycylinę.

04.07.2023

Mężczyzna nie skorzysta z opieki geriatrycznej, bo wcześniej umrze

Pacjent

Senior ma otrzymać komplet pomocy: od diagnostyki przez leczenie po rehabilitację. Celem jest, aby pacjent w stabilnym stanie zdrowia jak najdłużej samodzielnie funkcjonował w codziennym życiu. Zgodnie propozycją, z centrów zdrowia mają korzystać osoby od 75 roku życia. Tymczasem w Polsce przewidywana długość życia mężczyzny wynosi niecałe 72 lata – jest niższa niż wyznaczona granica, która daje dostęp do szczególnych uprawnień.

04.07.2023