Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień z 4 września 2023 r. (nr z wykazu: MZ 1576) do 13 września jest w konsultacjach publicznych.
Wykaz zawiera w sumie 26 zalecanych szczepień i obejmuje wszystkie rodzaje szczepionek dopuszczonych obecnie do obrotu w Polsce, przeciw:
- błonicy;
- cholerze;
- COVID-19;
- durowi brzusznemu;
- gruźlicy;
- grypie;
- inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b;
- inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis;
- inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae;
- japońskiemu zapaleniu mózgu;
- kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM);
- krztuścowi;
- ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV);
- nagminnemu zapaleniu przyusznic (śwince);
- odrze;
- ospie wietrznej;
- półpaścowi;
- ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);
- różyczce;
- tężcowi;
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
- wściekliźnie;
- zakażeniom wywołanym przez rotawirusy;
- zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV);
- żółtej gorączce.
Nowe na liście są szczepienia na: Covid-19, półpasiec, japońskie zapalenie mózgu i zakażenie wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).
Czytaj także na Prawo.pl: Groźny dla dzieci wirus RSV będzie pod większą kontrolą
Międzynarodowa Książeczka Szczepień
Załącznik nr 2 do rozporządzenia zawiera wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień.
- Wpis o wykonanym szczepieniu w Międzynarodowej Książeczce Szczepień powinien być potwierdzony własnoręcznym podpisem przez osobę wykonującą szczepienie. Świadectwo musi także posiadać oznaczenie podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który udzielił świadczenia zdrowotnego, zgodnie z przepisami o rodzajach i zakresie dokumentacji medycznej oraz sposobie jej przetwarzania – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu.
Chodzi tu o przepisy wydane na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wpisy powinny być dokonywane w języku polskim. Wpisy w Książeczce najczęściej służą dokumentowaniu szczepienia przeciw żółtej gorączce. Świadectwo tego szczepienia jest wymagane bowiem przy wjeździe do niektórych państw strefy tropikalnej.
Zaszczepiony musi zawnioskować o Międzynarodową Książeczkę Szczepień
Międzynarodową Książeczkę wydaje podmiot wykonujący szczepienie, ale na wniosek osoby szczepionej. - Międzynarodowa Książeczka Szczepień pozwala na udokumentowanie wykonania dowolnego szczepienia, jeżeli dane państwo członkowskie WHO wymaga świadectwa szczepienia przeciw danej chorobie zakaźnej przy wjeździe na swoje terytorium i równocześnie uznaje udokumentowanie szczepienia poprzez jego wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień – czytamy w OSR.
Czytaj także na Prawo.pl: TK: Zasady obowiązkowych szczepień niezgodne z konstytucją, bo ogłoszone w komunikacie
Projektowane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi, które straci moc z dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, czyli 1 października 2023 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.