Koniec z fałszywymi zniżkami - dyrektywa Omnibus pomoże klientom, sprzedawców może skłonić do kombinowania

Rynek i konsument Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Konieczność prezentacji podczas promocji najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni, rozgraniczanie sprzedaży od osoby fizycznej oraz firmy, konieczność informowania o profilowaniu cen. Zmiany, które dzięki dyrektywie unijnej Omnibus, mają pomóc kupującym, przy polskiej specjalności do kombinowania, mogą sprawić, że mimo wszystko nieuczciwe praktyki wielu sprzedawców na rynku mogą dalej funkcjonować.

01.06.2022

Kontrolerów żywności wielu, a czasem kontroli nie ma

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kontrolę żywności sprawuje w Polsce kilka państwowych organów, problemem jest już np. samo ustalenie, która z kilku inspekcji i w jakim zakresie powinna nadzorować danego przedsiębiorcę - stwierdza RPO. I zauważa, że w efekcie podlega on różnym kontrolom i mogą być na niego nałożone dwie niezależne sankcje. Ale mogą być i takie obszary jego działalności, których kontrola nie obejmie.

31.05.2022

Auchan i Carrefour na celowniku UOKiK - zastrzeżenia budzą niektóre opłaty

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w stosunku do spółki Carrefour i Auchan Polska. Chce sprawdzić, czy wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jego zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane przez sieci handlowe od swoich kontrahentów.

30.05.2022

Dr Gajewski: Polityka tranzytowa wpływa na bezpieczeństwo energetyczne

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kryzys energetyczny zainicjowany przez Rosję powinien przyczynić się do trwałej zmiany polskiej kultury energetycznej na poziomie społecznym, technologicznym, politycznym i prawnym. Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną - pisze Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

27.05.2022

Do końca czerwca adwokaci będą konsultować zmiany w etyce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Na dniach mają się zacząć konsultacje środowiskowe adwokatów w sprawie kilku zmian punktowych w Kodeksie Etyki Adwokackiej - ich zakończenie planowane jest 30 czerwca. To jednak ma być preludium do być może bardziej rewolucyjnego kroku, bo Adwokatura chce też wrócić po raz kolejny do tematu reklamy. W tym przypadku konieczne będą jednak badania i wśród adwokatów, i społeczeństwa.

27.05.2022

Firmy też odpowiadają za influencerów promujących ich produkty

Rynek i konsument

Ostatnie działania UOKiK wobec influencerów powinny skłonić marki do zwrócenia jeszcze większej uwagi na to, jak internetowi twórcy reklamują ich produkty i usługi w sieci. Łamanie przepisów przez influencerów może nie tylko zaszkodzić reputacji marek, ale również nieść za sobą konsekwencje prawne - twierdzą Aleksandra Wrońska-Szymkowiak i Agnieszka Staszek z kancelarii DLA Piper.

26.05.2022

SA: Zwrot bankowi kapitału z kredytu indeksowanego w euro po potrąceniu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Bank udzielający kredytu hipotecznego indeksowanego w euro wystąpił o zwrot kapitału po unieważnieniu umowy z klientami. Sąd Apelacyjny orzekł, że należało potrącić wierzytelność pozwanych wynoszącą bezspornie 106 tys. zł przy zastosowaniu jednakże teorii dwóch kondykcji. Jednak sąd nie jest uprawniony do kreowania postanowień umownych, które mogłyby zastąpić niedozwolone klauzule.

26.05.2022

Młodzież wie, jak chronić dane, ale łatwo je udostępnia

Rynek i konsument Prawo AI RODO

Aż 90 proc. Polaków deklaruje, że wie, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Najpewniej czują się w tym ludzie młodzi, ale pomimo przekonania o swojej wiedzy, to oni są jednak grupą, która najczęściej popełnia błędy w postaci publikacji zdjęć swoich dokumentów w sieci lub udostępniania osobom trzecim loginów i haseł.

25.05.2022

UOKiK: Poczta Kwiatowa ma dostarczyć bukiet na Dzień Matki, nie później

Rynek i konsument

Gdy kwiaty i upominki zamówione na ubiegłoroczny Dzień Matki przychodziły z opóźnieniem, Poczta Kwiatowa przedstawiła konsumentom postanowienie umowne, które wyłącza jej odpowiedzialność w takich sytuacjach. Prezes UOKiK wszczął w związku z tym postępowanie o uznanie tej klauzuli za niedozwoloną, a spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

25.05.2022

SO: Spłata kredytu przed terminem to redukcja kosztów, w tym prowizji, nawet po cesji

Prawo cywilne Rynek i konsument

W przypadku przedterminowej spłaty kredytu, obniżeniu ulega całkowity koszt kredytu, w tym prowizja. Redukcja całkowitego kosztu kredytu ma charakter proporcjonalny - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi i oddalił apelację banku. Umowa cesji wierzytelności była ważna, gdyż konsument może zbyć swoje uprawnienia wobec banku na rzecz przedsiębiorcy.

25.05.2022

Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy ktokolwiek chciałby zaopatrywać się w energię elektryczną, której 1 MWh wytworzony z węgla kosztuje prawie 1.000 zł, czy też wolałby tą samą 1 MWh pochodzącą z energii słonecznej za 330 zł? - pyta retorycznie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Przedstawicielstwo branży chce sprawę nagłośnić i spowodować, by rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, przyspieszył.

23.05.2022

Nie zawsze opłaca się wcześniejsza spłata kredytu

Rynek i konsument Finanse

Rosną raty kredytów hipotecznych i kredytobiorcy, których na to stać, chętnie pozbywają się całości lub części zadłużenia, spłacając zadłużenie przed terminem. W przypadku starszych kredytów może to być obwarowane dodatkowymi warunkami. W niektórych przypadkach wcześniejsza spłata kapitału może wiązać się z dodatkową opłatą.

21.05.2022

Sklep internetowy warto sprawdzić, nie tylko zamieszczone opinie

Rynek i konsument Prawo AI

Jaki wybrać wiarygodny sklep internetowy? Czy polegać na pozytywnych opiniach, które mogą być kupione? Warto sprawdzić, czy sklep ma program ochrony kupujących w postaci e-mediacji od firm z listy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działających na podstawie unijnych dyrektyw - pisze radca prawny Robert Szczepanek z Elektronicznego Centrum Arbitrażu i Mediacji Ultima Ratio.

21.05.2022

Co czwarty sprzedawca nie informuje o zasadach utylizacji elektrośmieci

Środowisko Rynek i konsument

Inspekcja Handlowa sprawdziła ponad 1000 przedsiębiorców, czy odpowiednio informują o utylizacji elektrośmieci oraz miejscach ich zbiórki. I okazało się, że co czwarty z nich nie informuje klientów o tym, co zrobić ze starym sprzętem przy zakupie nowego. Ponadto prawie 7 proc. pralek, lodówek, suszarek nie miało symbolu selektywnego zbierania, mimo że powinny go mieć.

20.05.2022

Kredyt bez wkładu własnego tylko dla wybranych

Rynek i konsument Nieruchomości

Ustawa dotycząca kredytu bez wkładu własnego dotyczy bardzo istotnej kwestii ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Powinna ona jednak wspierać nie tylko kredytobiorców, ale również zapewniać możliwość preferencyjnego udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytowania np. samym spółdzielniom mieszkaniowym - pisze Piotr Pałka, radca prawny. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

18.05.2022

SN: Umowy kredytowe we frankach z rażącym naruszeniem Konstytucji

Prawo cywilne Rynek i konsument

W skargach nadzwyczajnych dotyczących kredytów frankowych doszło do naruszenia zasad i wartości wywodzonych z Konstytucji RP - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. A zwłaszcza zasady ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami oraz zasady sprawiedliwości społecznej. Spowodowało to wyeliminowanie zaskarżonych nakazów zapłaty z obrotu prawnego przez sąd.

18.05.2022

TSUE: Konsument słabszą stroną, więc sądy powinny badać umowy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Gdy mają miejsce nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich, krajowe zasady procesowe nie mogą sprzeciwiać się prawom, które jednostki wywodzą z prawa Unii - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zasada skuteczności wymaga skutecznej kontroli potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków umownych.

17.05.2022

UOKiK sprawdza, jak ubezpieczyciele przyznają samochody zastępcze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zaniżanie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, zbyt krótki czas jego udostępniania, niekorzystne warunki najmu – takie problemy są zgłaszane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez klientów zakładów ubezpieczeń. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny postanowił więc wszcząć postępowania wyjaśniające wobec 4 spółek i sprawdzić, na jakich warunkach zapewniają one pojazdy zastępcze.

16.05.2022

UE: Surowsze przepisy mają regulować usługi finansowe online

Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie

Wzmocnienie praw konsumentów i ułatwienie transgranicznego świadczenia usług finansowych na jednolitym rynku - to główne cele proponowanych przez Komisję Europejską zmian w obowiązujących obecnie przepisach unijnych dotyczących sprzedaży konsumentom usług finansowych online. M.in. informacje o ofertach i umowy mają być umieszczane w widocznych miejscach.

12.05.2022

Deweloperzy obawiają się ustawy deweloperskiej i nie chcą jej od 1 lipca

Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Im bliżej daty wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej, tym robi się wokół niej coraz bardziej gorąco. Do Sejmu trafił właśnie projekt, by przesunąć ten termin o rok. Podobny postulat mają też deweloperzy. Ostrzegają, że regulacja jest pełna wad i trudno będzie ją realizować w praktyce. A jeśli wejdzie w życie, w górę też pójdą ceny mieszkań. Uważają też, że obecnie jest bardzo zły moment na rewolucję na rynku.

12.05.2022