Pijani kierowcy to wciąż poważny problem - potrzebne zaostrzenie podejścia?

Rynek i konsument

Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli resortu zdrowia, projekt zmiany przepisów dotyczących ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu jest już na ostatniej prostej. Zostanie on połączony ze zmianami, których konieczność wprowadzenia ujawniła się po aferze związanej z "alko-tubkami". Eksperci podkreślają jednak, że alkohol na stacjach to tylko wierzchołek góry lodowej problemu. Większym jest choćby sprzedaż przez internet czy sponsorowanie wydarzeń przez branżę.

04.10.2024

Saszetki z alkoholem wymuszają zmianę przepisów - prace już trwają

Rynek i konsument

Pojawienie się w sklepach saszetek z alkoholem wzbudziło powszechne oburzenie, również w środowisku politycznym. Premier Donald Tusk zapowiedział, że resort zdrowia przygotuje przepisy, które w przyszłości mają pomóc nie dopuścić do takich sytuacji. Resort zdrowia deklaruje, że prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi już się toczą. Eksperci oceniają, że powinno zakazać się zwłaszcza atrakcyjnych form opakowań.

03.10.2024

Czy z pizzą zamówioną online można dostarczyć piwo?

Rynek i konsument

Robienie zakupów, w tym spożywczych, przez internet nie jest już niczym dziwnym. Takie transakcje stanowią wręcz element codzienności nie tylko konsumentów. Popularne stało się też zamawianie przez internet różnego rodzaju dań. Tu z kolei często pojawia się pytanie: czy restauratorzy mają prawo oferować tą drogą również sprzedaż alkoholu? Odpowiedź nie jest oczywista, zwłaszcza przez archaiczne przepisy prawa, nieprzystające do współczesności.

14.09.2024

Podmiot upoważniony jako nowy uczestnik postępowania grupowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot upoważniony to nowa instytucja – nowy podmiot procesu grupowego. W istocie to od aktywności organizacji konsumenckich i ich współpracy z prezesem UOKiK zależeć będzie, ile nowych postępowań grupowych będzie wszczynanych i czy nowa instytucja powództwa przedstawicielskiego spełni pokładane w niej oczekiwania związane ze wzmocnieniem ochrony konsumentów oraz spopularyzowaniem powództw grupowych - pisze Agnieszka Trzaska-Śmieszek z kancelarii Kubas Kos Gałkowski – Adwokaci sp.k.

13.09.2024

Lekarze i białe fartuchy nie znikną z reklam suplementów, choć powinny

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pacjenci często nie zwracają uwagi na różnice między produktem leczniczym a suplementem diety, a te są zasadnicze - mówią eksperci. Brakuje nam edukacji, ale też jasnych regulacji dotyczących tego, co wolno producentom w reklamach. Często wykorzystywane są w nich takie sformułowania, by konsument odniósł wrażenie, że produkt jest "lekiem" na wszystkie problemy. Projekt, który miał ukrócić takie praktyki, od półtora roku leży w resortowej szufladzie.

10.09.2024

MZ: Nie jest planowane umożliwienie sprzedaży alkoholu przez internet

Rynek i konsument

Umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych przez internet stanowiłoby zwiększenie dostępności i rozszerzenie kanałów sprzedaży napojów alkoholowych, co z punktu widzenia zdrowia publicznego należy ocenić negatywnie - wskazuje resort zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację, dotyczącą planowanej sprzedaży m.in. wódki w saszetkach, o której informowaliśmy na łamach Prawo.pl. Ministerstwo stoi też na stanowisku, że przepisy nie umożliwiają takiej formy dystrybucji alkoholu.

05.09.2024

Zakaz sprzedawania młodzieży e-papierosów "na papierze" to nadal za mało

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakończył konsultacje w sprawie projektu przewidującego, że e-papierosów ani pojemników zapasowych (bez względu na to, czy zawierają nikotynę, czy nie) nie będzie można sprzedawać małoletnim. Eksperci postulują jednak szersze zmiany, które rzeczywiście mogłyby wpłynąć na niższą konsumpcję wyrobów tytoniowych wśród młodych ludzi. Podkreślają też, że podstawą są nie tyle przepisy, co ich rzetelne przestrzeganie przez sklepy.

02.09.2024

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką

Prawo cywilne Rynek i konsument Upadłość konsumencka

W 2023 r. ogłoszono aż 21 tys. upadłości konsumenckich. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, m.in. skutki pandemii, podczas której wiele osób straciło pracę, czy rosnąca inflacja. W tym roku może być ich jeszcze więcej. Jednak konsument nie może liczyć, że upadłość rozwiąże wszystkie jego problemy związane z zadłużeniem. To niełatwa droga, wiążąca się z utratą majątku.

31.08.2024

Będzie chaos w systemie kaucyjnym - odczują go sklepy i klienci

Środowisko Rynek i konsument

Jedna puszka będzie zwrotna, a identyczna bez kodu - nie. Litrowa butelka po mleku, nawet wyprodukowana w 2025 roku, też nie. Szklana po piwie nie wiadomo - do oddania na starych czy nowych zasadach, a może w ogóle bez możliwości zwrotu kaucji. Na starcie systemu kaucyjnego klientom trudno będzie pojąć o co chodzi. Będzie jeden wielki chaos.

30.08.2024

Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom, przepisy już obowiązują

Rynek i konsument

Myślę, że w najbliższych latach wzrośnie liczba postępowań grupowych z udziałem konsumentów. To efekt najnowszych zmian w prawie. Do tej pory organizacje konsumenckie nie mogły wszczynać postępowań grupowych, tj. być reprezentantem grupy. Takim reprezentantem mógł być tylko członek grupy, powiatowy rzecznik konsumentów i od niedawna Rzecznik Finansowy. Teraz to się zmieni - pisze adwokatka Agnieszka Trzaska-Śmieszek.

30.08.2024

Razem przeciwko przedsiębiorcy. W czwartek ruszają tanie pozwy grupowe

Rynek i konsument

Od czwartku, 29 sierpnia, organizacje konsumenckie będą mogły skarżyć przedsiębiorców o zbiorowe naruszenie praw konsumentów, czyli praktycznie o wszystko. Nie będą musiały też płacić kosztów sądowych. Zdaniem prawników zmiana zdyscyplinuje firmy. Pojawia się też pytanie, czy nie wrócą praktyki sprzed lat, kiedy stowarzyszenia z wnoszenia powództw uczyniły "dojną krowę".

29.08.2024

Aplikacja mObywatel z nową funkcjonalnością

Rynek i konsument Administracja publiczna

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcjonalność, dzięki której można pośrednio zgłaszać niepokojące zjawiska w sieci, jak podejrzane maile, strony, SMS-y. Aplikacja umożliwia również włączenie powiadomienia z CERT Polska o najpoważniejszych cyberzagrożeniach. Nową funkcjonalność uruchomiono przy współpracy z zespołem Centralnego Ośrodka Informatyki.

20.08.2024

Weekendowe promocje na piwo łamią prawo? Granica jest cienka

Pacjent Rynek i konsument

Reklama piwa, choć ograniczona, generalnie jest w Polsce zgodna z prawem. Eksperci wskazują jednak, że jeśli chcemy realnie działać w zakresie poprawy stanu zdrowia publicznego, konieczne jest wprowadzenie ograniczeń również w tym zakresie. Prawnicy zaznaczają też, że popularne promocje typu "12 plus 12" mogą naruszać przepisy, zachęcając podprogowo do spożywania większej ilości alkoholu.

17.08.2024

Wódki nie kupi się w nocy na stacji benzynowej. Szykuje się zmiana prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Handel alkoholem w nocy na stacjach benzynowych będzie jednak ograniczony. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami w tej sprawie - wkrótce informacja na ten temat zostanie opublikowana w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ale jest i druga strona medalu. W opinii prawników zakaz może być jednak sprzeczny z konstytucyjną zasadą wolności działalności gospodarczej.

16.08.2024

Za handel opiniami w internecie firmom grożą surowe kary

Rynek i konsument Nowe technologie

Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

08.08.2024

Saszetka z wódką do kieszeni – rynek coraz bardziej kreatywny, przepisy nie nadążają

Rynek i konsument

Producenci mocnego alkoholu coraz częściej skupiają się na atrakcyjnej formie prezentacji swoich produktów - przykładem jest wódka w saszetkach, przedstawiana jako innowacyjna i wygodna forma spożycia. Jak wskazują eksperci, może być to interpretowane jako próba przyciągnięcia uwagi szczególnie młodszych konsumentów - zwłaszcza że wygląd nie sugeruje na pierwszy rzut oka, z czym mamy do czynienia. Producenci potrafią też zręcznie omijać informacje o alkoholu, skupiając się np. na zawartości owoców.

03.08.2024

Będą zmiany w kontroli bezpieczeństwa produktów

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej będą mieli więcej kompetencji kontrolnych związanych z bezpieczeństwem produktów. Kontrole będzie można prowadzić również zdalnie - w przypadku produktów oferowanych do sprzedaży na odległość. Trwają prace nad przepisami wdrażającymi unijną dyrektywę w tej sprawie.

31.07.2024

Na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba czekać - resort tłumaczy, dlaczego

Rynek i konsument RODO

Ministerstwo Cyfryzacji cały czas zachęca do zastrzegania swojego numeru PESEL w aplikacji. Dzięki temu nikt go nie wykorzysta, nawet jeśli go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, warto jednak wiedzieć, że aby zastrzec go ponownie, trzeba poczekać średnio od 30 minut do 12 godzin.

26.07.2024

Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom uchwalone przez Sejm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W środę 24 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane wdrożenie dyrektyw, które mają pozwolić konsumentom częściej korzystać z pozwów zbiorowych. Prac nad pierwszą wersją projektu nie ukończono w poprzedniej kadencji.

25.07.2024