Projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw w poniedziałek 18 listopada został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Ceny prądu w 2025 r. nie wzrosną "w sposób znaczący"
Jak czytamy w opisie, jego celem jest wprowadzenie działań osłonowych w 2025 r. dla gospodarstw domowych, "dzięki czemu odbiorcy ci nie odczują w sposób znaczący wzrostu rachunków za energię elektryczną".
Projekt przewiduje również "usprawnienia i doprecyzowania w zakresie stosowania ceny maksymalnej oraz obsługi systemu rekompensat". Propozycje takich przepisów mają być wynikiem analiz funkcjonowania systemów wsparcia odbiorców prądu w poprzednich latach.
Za prace odpowiada Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5845 ten sam wiceminister wyjaśnił politykę rządu w sprawie dalszego stosowania osłon energetycznych:
- Mimo znaczącej poprawy i stabilizacji na rynkach energii, rząd RP zdaje sobie sprawę, że ceny te mogą dla części odbiorców być w dalszym ciągu zbyt wysokie. (...) Istotne jest jednak przywrócenie normalnych zasady funkcjonowania rynku w kierunku konkurencji, bez interwencji cenowych. Działania te muszą odbywać się stopniowo, tak aby odbiorcy energii w gospodarstwach domowych nie odczuli zbyt dużego wzrostu kosztów energii - napisał Miłosz Motyka.
Ceny prądu w 2025 - oto propozycje MKIŚ
Według zapowiedzi resortu, w projekcie znajdą się m.in. następujące rozwiązania:
- Przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki;
- Złożenie przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 r. oraz wprowadzenie uprawnienia dla prezesa URE do wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej w przypadku zmiany zewnętrznych warunków wykonywania przez nich działalności gospodarczej;
- Zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r.;
- Poprawę przepływu środków finansowych przeznaczonych na wypłatę rekompensat w celu zapewnienia efektywnego wypłacania tych rekompensat oraz zwrotu nadpłaty odpisu na Fundusz. Projekt w szczególności wprowadzi możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń, na polecenie dysponenta Funduszu – ministra właściwego do spraw energii – oraz dostosuje terminy na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń;
- Usprawnienie systemu rekompensat poprzez dodanie przepisów precyzujących rozliczenie przyznanej pomocy publicznej w postaci ceny maksymalnej dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie 2024 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.