Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.

04.08.2020

Odwołanie pełnomocnictwa - sprawa nie taka oczywista

Prawo cywilne Doradca podatkowy

Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.

03.08.2020

Skarga nadzwyczajna, bo sąd błędnie uznał przedawnienie roszczenia 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Fundusz inwestycyjny próbując egzekwować zadłużenie nie mógł wstąpić w prawa banku i nastąpiło przedawnienie roszczenia – uznał Prokurator Generalny, kierując skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej niespłaconej pożyczki i ustalenia terminu przedawnienia tego roszczenia.

02.08.2020

"Niekończąca się" kwarantanna - możliwe odszkodowania, choć droga niełatwa

Prawo cywilne Koronawirus

Kwarantanna to dla wielu osób "areszt domowy", wiąże się bowiem z daleko idącymi ograniczeniami praw jednostki. Czasem nawet oznacza utratę pracy czy intratnego zlecenia. Jeśli nastąpiło to z winy organów, osoba objęta taką przymusową izolacją może domagać się odszkodowania i to niekoniecznie wskazując konkretnego winowajcę. Batalia potrwa jednak znacznie dłużej, niż jej pobyt w domu.

31.07.2020

USA nadal krytykują Polskę za brak przepisów o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prawo cywilne

Polska po raz kolejny, obok innych krajów, została wymieniona w dorocznym raporcie Departamentu Stanu jako państwo, które "nie uchwaliło jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. - To odbiega w niektórych punktach od naszej oceny tego problemu - oceniło polskie MSZ.

30.07.2020

SN: Łagodniejsza kara dla współpracującej spółki uczestniczącej w zmowie cenowej

Prawo cywilne Rynek i konsument

Podjęcie współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ujawnianiu zmowy cenowej na rynku cementu powinno być uwzględnione przez sąd i wpływać na ocenę działań oraz na wysokość wymierzonej kary - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i uchyliła wyrok sądu II instancji, aby ustalił, kiedy spółki przestały stosować porozumienie.

30.07.2020

UOKiK: Uwaga na fundusz hipoteczny udzielający ryzykownych pożyczek 

Prawo cywilne Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed wekslami inwestycyjnymi wystawianymi przez Fundusz Hipoteczny Yanok. Zdaniem Urzędu konsumenci muszą liczyć się z poważnymi straty finansowymi, bo z ich pieniędzy udzielane są pożyczki m.in. przedsiębiorcom posiadającym obniżoną zdolność kredytową i zalegającym ze spłatą zadłużenia instytucjom finansowym.

29.07.2020

SN: Rodzicom nie przysługuje skarga kasacyjna w sprawie porwania dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

28.07.2020

UOKiK: Surowa kara za sprzedaż certyfikatów z gwarancjami spółki GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Spółka Lartiq (dawniej Trigon) ma zapłacić karę w wysokości 7,2 mln zł za wprowadzanie konsumentów w błąd przy sprzedaży funduszy inwestycyjnych. Zdaniem UOKiK prawa konsumentów zostały naruszone poprzez zamieszczanie nierzetelnych informacji w prezentacjach produktowych

27.07.2020

Wpadłem na chwilę, zostałem na dłużej - wydostanie się z kwarantanny nie takie oczywiste

Prawo cywilne Koronawirus

Źle pobrane wymazy, błędy w dokumentach, a czasem po prostu niemożność dodzwonienia się do sanepidu - to wszystko może sprawić, że osoba skierowana na kwarantannę posiedzi w domu dłużej, w skrajnych przypadkach nawet o kilka tygodni. Prawnicy nie mają wątpliwości - nawet epidemia nie usprawiedliwia tego rodzaju niedopatrzeń i osoba, której prawa zostaną tak naruszone, może domagać się odszkodowania.

25.07.2020

Umowy o kredyt w złotych też mogą zawierać nieuczciwe klauzule

Prawo cywilne Rynek i konsument

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew w sprawie kredytów złotowych zawierających tzw. klauzulę progu minimalnego oprocentowania. Chodzi o umowę z zawartą z Bankiem Millennium. To może być początek nowego rozdziału w sporach konsumentów z bankami, podobnie jak stało się w przypadku kredytów frankowych.

25.07.2020

SN: Tantiemy dla twórców za dołączenie filmów do pism trudno obliczyć

Prawo cywilne

W sprawie tantiem dla autorów filmów i innych utworów sądy nie mają instrumentów, aby wyważyć interesy stron, gdyż nie ma stałych tabel stawek - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zapłata za inserty ma charakter dodatkowy, zasadnicze wynagrodzenie wynikające z licencji zostało już wypłacone - wyjaśniał sąd.

24.07.2020

W walce z homofobią stowarzyszenie niewiele może

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O kwestię legitymacji procesowej rozbiły się decyzje w sprawie Stowarzyszenia Tolerado reprezentującego osoby LGBT+ przeciwko Fundacji Pro-prawo do życia. Chodziło o przeprosiny i zadośćuczynienie za homofobię na gdańskich ulicach, sąd skupił się jednak na tym, kto mógł wystąpić z pozwem. Sprawa obnaża większy problem - mówią prawnicy

24.07.2020

SN: Ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki nad poszkodowanymi w wypadku

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym – uznał Sąd Najwyższy. Podzielił tym samym stanowisko Rzecznika Finansowego, który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach.

23.07.2020

Rząd chce pełnej elektronizacji upadłości i restrukturyzacji, ale projekt wymaga dopracowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

System teleinformatyczny w postępowaniu upadłościowym i naprawczym będzie nie tylko platformą do zamieszczania pism i dokumentów, ale będzie usprawniał zarządzanie upadłością, w tym ułatwi doręczenie pism - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednak projekt wymaga jeszcze dopracowania - uważa Rada Legislacyjna przy premierze.

23.07.2020

Izba Kontroli SN uchyla dwa prawomocne wyroki, których skutkiem byłaby eksmisja

Prawo cywilne

Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.

23.07.2020

SN: Data płatności weksla nie może być dowolna

Prawo cywilne

Porozumienie wekslowe, w którym wskazano, że wierzyciel może opatrzyć weksel gwarancyjny in blanco datą płatności według swego uznania, nie upoważnia do uzupełnienie weksla datą płatności przypadającą po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

21.07.2020

Szymański: TSUE nie odniósł się do „unieważnienia” umowy w rozumieniu polskiego prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W głośnym "frankowym" wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak mowa jest jedynie o możliwości stwierdzenia nieważności umowy zawierającej nieuczciwe warunki. Unieważniona może być zaś wyłącznie umowa ważna, a więc taka, której obowiązywanie jest obiektywnie możliwe. Abuzywność klauzul może więc prowadzić do obiektywnej nieważności, ale niekoniecznie do możliwości konstytutywnego unieważnienia – pisze adwokat Marcin Szymański.

21.07.2020

Umowa darowizny pojazdu – o czym trzeba pamiętać

Prawo cywilne

Rodzice chętnie oddają swoje stare samochody dzieciom, a dziadkowie wnukom. Zdarza się też darowanie auta wśród znajomych w zamian za opiekę nad kimś bliskim. By wszystko było zgodnie z prawem, trzeba podpisać prostą umowę, a fakt przekazania auta zgłosić do fiskusa, wydziału komunikacji i ubezpieczyciela.

20.07.2020

NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020