Późne wykrycie choroby to też błąd medyczny

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.

01.07.2019

Upał, pies zamknięty w samochodzie - podstawa do wybicia szyby

Prawo karne Prawo cywilne

Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę

30.06.2019

Pasażer skargę może złożyć elektronicznie, ale system nie jest przyjazny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od niedawna w sprawach roszczeń pasażerów lotniczych można złożyć wniosek do Rzecznika Pasażerów drogą elektroniczną przez formularz interaktywny. Nie działa to jednak idealnie, a pewne rzeczy wymagają oczywistej poprawy - twierdzi dr Piotr Cybula, radca prawny specjalizujący się w prawie turystycznym.

29.06.2019

Polski pirat nadal nieświadomy, co może robić legalnie

Prawo cywilne Nowe technologie

Polacy chętnie korzystają z możliwości ściągania z internetu filmów i muzyki, nadal jednak są mało świadomi tego co jest, a co nie jest legalne. A zgodnie z polskim prawem ściąganie tego typu plików jest legalne, upublicznianie już nie, chyba że ściągnięty film oglądamy w gronie rodziny lub znajomych

29.06.2019

Zastąpienie LIBORU innym wskaźnikiem w umowach o kredyt nie będzie łatwe

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Już w pięciu orzeczeniach Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że z dniem, kiedy zniknie stawka LIBOR, umowy, w których nie przewidziano czym ją zastąpić, mogą stać się niewykonalne. Dlatego zdaniem sędziego Piotra Bednarczyka jeszcze dziś trzeba zacząć dyskusję o tym, co po LIBORZE.

28.06.2019

Rzecznik do SN: Kredyt spłacony, koszty powinny być obniżone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W przypadku spłaty całego kredytu konsumenckiego przed terminem powinno nastąpić obniżenie wszystkich jego możliwych kosztów, w tym prowizji bankowej - uważa rzecznik praw obywatelskich, który takie stanowisko przedstawił Sądowi Najwyższemu, badającemu pytanie prawne jednego z sądów.

26.06.2019

Urodzona w więzieniu na Zamku Lubelskim ma otrzymać milion złotych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tyle zapłaci Skarb Państwa, tytułem zadośćuczynienia, Magdalenie Zarzyckiej-Redwan, która urodziła się i wychowywała przez dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim – stwierdził Sąd Okręgowy w Lublinie. To pierwszy wyrok w Polsce, dotyczący roszczeń dzieci „Żołnierzy Wyklętych”.

26.06.2019

Senat poprawia postępowanie cywilne, prawnicy są pełni obaw

Prawo cywilne

Senackie komisje poparły 25 czerwca br. zmianę Kodeksu postępowania cywilnego, która ma przyspieszyć postępowania cywilne. Senatorowie zgłosili 14 szczegółowych, często technicznych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. Prawnicy niepokoją się o prawo stron do sprawiedliwego procesu

25.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

NSA: Nabywca rozbitego auta po wypadku nie zapłaci kary

Prawo cywilne Administracja publiczna

Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Prawnicy nie mają wątpliwości, że wymagane przez Unię zmiany w stawkach WIBOR i LIBOR spowodują konieczność aneksowania umów kredytowych. Trzeba bowiem będzie do nich wpisać nowe wskaźniki, określające wysokość oprocentowania. Eksperci postulują przygotowanie ustawowego rozwiązania, by na rynku nie doszło do chaosu.

25.06.2019

Nawet gdy pamiętamy o testamencie - zapominamy o dobrach cyfrowych

Prawo cywilne Nowe technologie

Nadal wiele platform nie gwarantuje użytkownikom, że w po ich śmierci, udostępni dane cyfrowe spadkobiercom. Jeśli więc sami o to nie zadbamy i nie zostawimy bliskim informacji np. o kontach, czy haseł, może się okazać, że nie będą mogli odzyskać dokumentów zapisanych w chmurze. A treści zostawione w sieci mogą być nielegalnie wykorzystane

23.06.2019

SA: Dożywotnik nie musi dzielić się emeryturą

Prawo cywilne Domowe finanse

Dysponowanie dochodem przez dożywotnika na poziomie wystarczającym na zaspokojenie jego potrzeb nie wyłącza i nie ogranicza określonego w umowie dożywocia obowiązku drugiej strony umowy, realizowania świadczeń na rzecz dożywotnika - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. I dodał, że określając wysokość renty dochodu tego się nie uwzględnia.

23.06.2019

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.

20.06.2019

Strasburg: Odmowa zwolnienia z kosztów naruszyła prawo do rzetelnego procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.

19.06.2019

SA: Dziennikarz miał prawo oceniać zachowanie sędziego Sądu Najwyższego

Prawo cywilne

"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz mógł wyrażać oceny i przypuszczenia w swoim tekście. Zrobił to w sposób rzetelny, a cały artykuł napisany został z zastrzeżeniem: o ile nagrania podsłuchanej rozmowy między dwoma sędziami przedstawiają prawdę.

19.06.2019

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

18.06.2019

SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

Prawo cywilne

Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.

18.06.2019