RPO poprosi o wyjaśnienia ws. zwolnienia z pracy w kurii niezamężnych kobiet

Prawo cywilne Prawo pracy

- Mogę zwrócić się do podmiotu prywatnego z prośbą o dobrowolne wyjaśnienia, a także wystąpić do Okręgowej Inspekcji Pracy o ewentualne przeprowadzenie kontroli. Co zresztą zrobię – zapowiedział dr Adam Bodnar. Chodzi o sprawę zwolnienia niezamężnych pracownic z krakowskiej kurii

22.09.2019

Rada Legislacyjna: Zakaz wszelkich kontaktów sprawcy przemocy z ofiarą

Prawo cywilne

Wprowadzenie zakazu zbliżania się do mieszkania ofiary i jej bezpośredniego otoczenia oraz dodatkowo uwzględnienie zakazu kontaktowania się z tą osobą - proponują eksperci Rady Legislacyjnej w opinii o rządowym projekcie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.

21.09.2019

SN odpowie, czy żona dostanie zadośćuczynienie za naruszenie prawa do cieszenia się życiem rodzinnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 22 października br. ma odpowiedzieć na pytanie: Czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego.

21.09.2019

Znamy termin polskiej sprawy frankowej w TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W czwartek 3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie Dziubak. Orzeczenie może mieć duży wpływ na sytuację banków oraz osób, które mają kredyty indeksowane we frankach szwajcarskich. Poprzedzająca wyrok opinia rzecznika generalnego TSUE była korzystna dla frankowiczów.

20.09.2019

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.

19.09.2019

SN: Samozatrudnienie kierownika sklepu, czyli kto ponosi ryzyko

Prawo cywilne Prawo pracy

Ze sposobu wykonywania umowy należy wnioskować o charakterze umowy, czy była ona relacją biznesową miedzy przedsiębiorcami, czy stosunkiem pracodawca-pracownik - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił orzeczenie sądu okręgowego. Sąd ten rozstrzygnie, czy kierowniczka sklepu była niezależnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

19.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

PiS ma usunąć dziennikarkę z antyuchodźczego spotu wyborczego

Prawo cywilne Wybory

W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.

18.09.2019

Prezydent Niemiec nie chce rozmawiać o reparacjach

Prawo cywilne

Jestem przeciwny prowadzeniu debaty na temat odszkodowań dla Polski za szkody poniesione przez nią podczas II wojny światowej - stwierdził prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. I podkreślił, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością "w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości".

18.09.2019

Zespół ekspertów wesprze RPO w sprawach konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wznawianie postępowań sądowych po wyrokach TSUE, dostosowanie cywilnych postępowań uproszonych do standardów europejskich, problem tzw. hipoteki odwróconej, a także oczekiwany wyrok TSUE w sprawie frankowej - takimi m.in. sprawami zajmować się będzie Forum Konsumenckie przy rzeczniku praw obywatelskich.

18.09.2019

Firma ukarana za zbieranie danych pod pozorem oferowania kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse RODO

"Trzy szybkie kroki do gotówki" – obiecuje firma GELDOR z Rybnika. Jednak osoby wchodzące na jej strony internetowe nie mogą liczyć na pieniądze, ponieważ ta firma, wbrew hasłom reklamowym, nie udziela pożyczek, a zbiera tylko ich dane osobowe i pobiera bezzwrotne opłaty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to na firmę prawie 45 tys. zł kary.

18.09.2019

Sąd: Ksero umowy nie jest dowodem jej zawarcia

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Jeśli sąd ma uznać kserokopię dokumentu za dowód, to należy poświadczyć ją za zgodność z oryginałem. W innym przypadku strona nie uzyska korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Powód nie przedłożył oryginałów kluczowych dokumentów. Z tego względu to pozwana wygrała proces, choć nie brała w nim aktywnego udziału – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

18.09.2019

Spory o zaskarżanie uchwał mogą być rozstrzygane w arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

Spraw skonfliktowanych wspólników nie musi już rozstrzygać sąd powszechny. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego przewidują, że mogą one trafić także do arbitrażu. To droższa opcja, ale zdaniem prawników warto zapłacić za poufność, szybkość i możliwość wyboru arbitra.

16.09.2019

WSA: Gmina nie uwolni się od odpowiedzialności za szkody na grobach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Przyjęty przez radę gminy regulamin zakładał, że administrator cmentarza nie będzie odpowiadał za szkody na grobach oraz kradzieże rzeczy, które zostały pozostawione bez nadzoru. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są uregulowane w kodeksie cywilnym i gmina nie mogła ich zmodyfikować.

16.09.2019

SN: Wątpliwe zasiedzenie przez spółdzielnię w złej wierze

Prawo cywilne

Na działkach należących do skarbu państwa gospodarowała przez ponad 30 lat spółdzielnia inwalidów, aż wreszcie wniosła o ich zasiedzenie. Powstał problem, czy była posiadaczem zależnym w złej wierze czy samoistnym. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu, który odmówił zasiedzenia. Sporny był charakter posiadania.

15.09.2019

SN: Gdy podwykonawcy robót budowlanych są w sporze, wynagrodzenie trafia do depozytu

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Złożenie spornej kwoty wynagrodzenia dla podwykonawców do depozytu było prawidłowe - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że nie było powodu, by inwestor ustalał relacje między podwykonawcami, którzy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wynagrodzenia i nie chcą złożyć oświadczeń woli, że zaspokojono ich żądania należycie.

13.09.2019

Coraz więcej upadłości konsumenckich w Polsce

Prawo cywilne Domowe finanse

W pierwszym półroczu 2019 roku doszło w Polsce do 3715 bankructw osób fizycznych - poinformował Krajowy Rejestr Długów. Średnia miesięczna liczba upadłości osób prywatnych oscyluje wokół 600, ale trend w tej dziedzinie jest w tym roku rosnący.

11.09.2019

Powstaną sądy do spraw ochrony własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku dalszej specjalizacji sądownictwa.

10.09.2019

UODO: Bank nie zawsze może kserować dowód, wystarczy spisać dane 

Prawo cywilne RODO

Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową klienta - twierdzi prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem wystarczy wówczas spisanie danych z dokumentów tożsamości.

09.09.2019