Prawo.pl
Pracodawca nie wykonał w całości nakazu wypłaty pracownikom zaległych wynagrodzeń. Inspektor pracy nałożył więc na niego grzywnę w celu przymuszenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że działania organu stanowiły konsekwencję trwającego niewykonania obowiązku, a trudna sytuacja finansowa pracodawcy nie mogła zostać uznana za podstawę odstąpienia od zastosowania grzywny w celu przymuszenia.
Dorian Lesner
17.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Data Act wprowadza nowe standardy w branży przetwarzania danych, kładąc nacisk na większą kontrolę klientów nad ich danymi oraz na otwartość i konkurencyjność rynku. To rozporządzenie, mając na celu wspieranie innowacji i ochronę interesów użytkowników, przyczynia się do kształtowania bardziej zrównoważonego i dynamicznego ekosystemu cyfrowego - piszą Maciej Kuranc oraz Natalia Kotłowska-Wochna z kancelarii Kochański & Partners.
Natalia Kotłowska-Wochna Maciej Kuranc
17.02.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Za miesiąc zaczną obowiązywać drastyczne przepisy kodeksu karnego. Odebranie pijanemu kierowcy pojazdu to kara o charakterze odpowiedzialności zbiorowej - uważają prawnicy i wskazują, że będzie godziła m.in. w rodziny sprawców i współwłaścicieli samochodów. Szykują się problemy z wyceną wartości aut i ich przechowywaniem, ubezpieczeniami, leasingiem czy roszczeniami cywilnymi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
17.02.2024
Prawo karne
Rozwiedzionym rodzicom przysługuje, co do zasady, połowa ulgi rodzinnej na wspólne dzieci. Mogą też podzielić się odliczeniem w inny dowolnie uzgodniony sposób tak, by nie przekroczyć wspólnego limitu. Jednak osoby, które chcą rozliczyć w systemie Twój e-PIT ulgę na dzieci z różnych związków, mają duży problem. System elektroniczny nie zawsze uwzględnia ich uzgodnienia.
Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha
17.02.2024
PIT
Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że proces usamodzielnienia osób opuszczających pieczę zastępczą zaczyna się zbyt późno. Wsparcie jest natomiast niewystarczające. Najniższa skuteczność pomocy dotyczy mieszkań. W skrajnych przypadkach gminy i powiaty proponowały opuszczającym pieczę zastępczą nawet pobyt w noclegowni lub schronisku dla bezdomnych. Izba rekomenduje zmianę przepisów i złożyła w tej sprawie dwa wnioski w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Krzysztof Koślicki
16.02.2024
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne
Czy gmina może sprzedać węgiel poniżej kosztów zakupu? RIO w Kielcach odpowiada burmistrzowi jednej z gmin, że regionalne izby obrachunkowe nie mają kompetencji, by odpowiedzieć na to pytanie. Izba wskazuje jednak kierunek interpretacyjny Ministerstwa Aktywów Państwowych zaaprobowany przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Maria Dec-Kiełb
16.02.2024
Samorząd terytorialny Węgiel

Oszuści podszywają się pod ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse RODO
Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat - poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób oszuści próbują prawdopodobnie wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Zakład rozważa podjęcie kroków prawnych.
Grażyna J. Leśniak
16.02.2024
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse RODO
Od 7 stycznia rolnicy mają status konsumenta - także wtedy, gdy zaciągają pożyczki lub korzystają z leasingu w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. - To absurd - twierdzą posłowie z Klubu Parlamentarnego PSL-Trzecia Droga. I chcą szybkich zmian w prawie. Status konsumenta jest bowiem dla rolników kulą u nogi. Zamyka im drogę do tańszego finansowania dla przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.02.2024
Finanse Kredyty

Przedawnienie roszczeń banków, czyli TSUE kontra SN

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Od kiedy powinien być liczony termin przedawnienia roszczeń frankowych banku? Uważam, że od daty wypłaty kapitału. Roszczenie o zwrot nienależnego świadczenia jest bowiem roszczeniem bezterminowym, tzn. stosunek prawny, z którego się to roszczenie wywodzi samo w sobie nie zawiera daty, w której świadczenie powinno być spełnione - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy sp.p.
Wiktor Budzewski
16.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Do limitu umów na czas określony nie wchodzą umowy zawarte w czterech grupach celów lub okoliczności wskazanych w Kodeksie pracy ale także umowy okresowe, których zastosowanie jest narzucone przez przepisy lub wynika ze specyfiki danej sytuacji związanej z dotowanym zatrudnieniem ze środków publicznych. Na ten temat również w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
16.02.2024
Prawo pracy
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
16.02.2024
Pacjent Niepełnosprawność
Rusza program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Uczestnicząca w nim młodzież dowie się, jak podatki wpływają na codzienne życie. Zgłoszenia do programu można wysyłać od 26 lutego 2024 roku. Konkurs jest dwuetapowy, a jego wyniki zostaną ogłoszone na stronie finansoaktywni.pl do 23 maja 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2024
Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Infolinii do zapisów na szczepienia przeciw Covid jednak nie będzie

Pacjent Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 16 lutego nie będzie można już zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 przez infolinię pod numerem 989. Po dwóch miesiącach od przedłużenia działania infolinii Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej zamknięciu. Argumentuje, że ta forma zapisów nie cieszy się powodzeniem wśród pacjentów.
Beata Dązbłaż
15.02.2024
Pacjent Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Świadczenie wspierające także dla cudzoziemców

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od początku 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z tej nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 lat. Skorzystać z niej mogą zarówno obywatele polscy, jak i niektórzy cudzoziemcy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
40 proc. prezesów zarządzających największymi firmami w Polsce zamierza w najbliższej perspektywie podnieść zatrudnienie w swojej organizacji od 6 do 10 proc. Jednocześnie 8 na 10 liderów firm uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu – wynika z badania KPMG CEO Outlook.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Apele do Ministra Rozwoju i Technologii nie pomogły. Nie planuje zmienić daty wejścia w życie przepisów o patodeweloperce - dowiedział się serwis Prawo.pl. Oznacza to hiobowe wieści nie tylko dla branży budowlanej, ale też dla inwestorów. Zostało im tylko 1,5 miesiąca na dostosowanie się do nowych wymogów. W wielu wypadkach może to się nie udać, a to oznacza paraliż na tysiącach budów.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.02.2024
Budownictwo
Unia Europejska od lat stara się wzmacniać zasadę równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości. Cel ten ma pomóc szybko osiągnąć najnowsza dyrektywa, która przewiduje m.in. jawność informacji dotyczących stawek wynagrodzeń na danych stanowiskach i otwarte raportowanie lub informowanie pracowników o poziomach płac – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy.
Iwona Smolak Paweł Piotrowski
15.02.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Pracownica służby cywilnej nie złożyła oświadczenia lustracyjnego, więc jej stosunek pracy wygasł z mocy prawa. Organ uznał ją za bezrobotną, ale odmówił przyznania prawa do zasiłku, ponieważ uznał, że do ustania zatrudnienia doszło z winy pracownicy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach nie podzielił tego poglądu i wskazał, że organ nie był uprawniony do takiej oceny, ponieważ winę można ustalić wyłącznie na podstawie świadectwa pracy.
Dorian Lesner
15.02.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Podanie substancji odurzającej osobie obcej bez jej wiedzy i zgody jest przestępstwem. I o takie przewinienie jest podejrzany prokurator prokuratury rejonowej, który w pokoju hotelowym w czasie szkolenia doprowadził swoją koleżankę do stanu zagrażającego jej zdrowiu. Dlatego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi. Obecnie toczy się proces karny przeciwko niemu, a SN czeka na wyrok, by ukarać go dyscyplinarnie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, w której po raz pierwszy udostępnia zeznania dla przedsiębiorców i po raz kolejny dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. PIT-y przygotowane przez skarbówkę nie zawierają jednak większości ulg, a nawet jeśli już je mają, to konieczne mogą być zmiany. Również przedsiębiorcy będą musieli znacznie uzupełnić przygotowane dla nich zeznania.
Monika Pogroszewska
15.02.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Obok przepisów dotyczących standardów ochrony małoletnich, 15 lutego wchodzą też w życie zmiany w zakresie wysłuchania dzieci. To cieszy wielu prawników, bo - jak podkreślają - jest szansa na zwiększenie podmiotowości dziecka w postępowaniu. Tym bardziej, że zgodnie ze zmianami, potrzebna będzie do tego jego zgoda. Z kolei sędzia, jeśli odstąpi od takiej czynności, będzie musiał w protokole wskazać przyczynę.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zmiana definicji gwałtu, poprzez wskazanie, że chodzi o obcowanie płciowe bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody, podniesienie dolnego wymiaru kary za zgwałcenie do lat 3 - tak by była to zbrodnia, nie występek oraz m.in. zaostrzenie kar za doprowadzenie do innej czynności seksualnej - zakłada projekt nowelizacji kodeksu karnego, wniesiony do Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r., według wstępnych danych, wyniosła 5,4 proc. i jest niższa od stopy bezrobocia sprzed roku (tj. z końca stycznia 2023 r.) o 0,1 punktu proc. Początek bieżącego roku wygląda więc pod tym względem lepiej niż początek roku ubiegłego – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Zaświadczenie o byciu sygnalistą nie będzie obligatoryjne, ale fakultatywne, a ochrona sygnalisty będzie od momentu zgłoszenia przez niego naruszenia prawa, a nie od dostarczenia przez niego zaświadczenia. To niektóre zmiany ujęte w projekcie tzw. ustawy o sygnalistach. Ma być procedowana szybko. Może wejść w życie w perspektywie kilku miesięcy – jak potwierdził resort pracy.
Beata Dązbłaż
14.02.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń jednostki samorządu terytorialnego i podmiotów przez nie prowadzonych na spotkanie wyborcze i ekspozycję materiałów wyborczych jest możliwe i nie narusza zasad finansowania kampanii wyborczej, o ile spełnione są określone warunki.
Robert Horbaczewski
14.02.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna odniosła się do pytania słuchacza, dlaczego rząd ucieka przed zdecydowaną reakcją, czyli przed zakazem sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. - Rozpoczynamy prace nas zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów; te papierosy to plaga, będziemy chronić szczególnie młodych ludzi – odpowiedziała w środę Leszczyna.
kn/pap
14.02.2024
Opieka zdrowotna
Ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym mogło być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy wnioskodawczyni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. I uwzględnił skargę kasacyjną byłego męża w sprawie o podział majątku wspólnego prowadzonej z wniosku byłej małżonki skarżącego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2024
Prawo cywilne
Podwyżka świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł na dziecko następuje automatycznie, mogło się jednak zdarzyć, że rodzic lub opiekun nie dostał w styczniu w swoim terminie płatności świadczenia wychowawczego w nowej wysokości. W takiej sytuacji nie powinno się składać kolejnego wniosku - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse
W wielu firmach trwają właśnie roczne oceny pracowników. To dobry moment na uporządkowanie systemu wynagradzania - niektórzy pracodawcy różnicują wysokość podwyżek, przygotowując się do wdrożenia przez Polskę dyrektywy o jawności wynagrodzeń. Bywa, że pracownik nie dostanie premii, bo nie wykorzystał urlopu za miniony rok. To dopuszczalne, jednak prawnicy przypominają, że pracodawca musi opierać się na obiektywnych kryteriach i zasadach równego traktowania.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Prawo pracy
Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej - często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać.
Maria Dec-Kiełb
14.02.2024
Samorząd terytorialny Wybory