Prawo.pl

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Facebook i Instagram nie może usuwać kont prowadzonych przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN) - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Choć rozstrzygnięcie ma jedynie tymczasowy charakter, może być sygnałem, że wkrótce część użytkowników portali społecznościowych zyska skuteczny sposób odzyskania kont
Monika Sewastianowicz
02.07.2019
Wielokrotnym recydywistom grozić mają kary od podwójnej wysokości dolnego zagrożenia do górnej granicy powiększonej o połowę - wynika z autopoprawki resortu sprawiedliwości do nowelizacji Kodeksu karnego, którą właśnie przyjął rząd. Zaostrzone mają być też kary dla sprawców przestępstw seksualnych, którzy w ciągu pięciu lat ponownie popełnili przestępstwo.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uchwalona 13 lat temu ustawa o zawodzie psychologa nigdy nie zaczęła być stosowana, bo nie powołano samorządu zawodowego psychologów, który ma dawać prawo do wykonywania zawodu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że problem jest zarówno w przypadku biegłych psychologów, jak i np. psychologów szkolnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Opieka zdrowotna

Netia spyta o zgodę i dopiero zadzwoni z ofertą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Przedstawiciele Netii dzwonili do konsumentów z ofertą zawarcia umowy, choć nie mieli na to ich zgody. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma zadeklarowała rezygnację z takiej praktyki, a konsumenci mogą liczyć na rekompensaty.
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Niewiele urzędów przesyła sobie e-dokumenty

Administracja publiczna Nowe technologie
Od dwóch lat instytucje publiczne mają obowiązek wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczną. Ale gdy sieć Watchdog Polska spytała starostwa powiatowe, czy rzeczywiście to robią, to tylko jedna czwarta z nich poinformowała, że jest w stanie w pełni podołać temu zadaniu.
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Administracja publiczna Nowe technologie
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ataków władz i mediów publicznych na Rzecznika Praw Obywatelskich, dr hab. Adama Bodnara, w związku z jego interwencją dotyczącą ochrony godności podczas zatrzymania człowieka podejrzanego o dokonanie zbrodni w Mrowinach
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Adwokaci i radcowie prawni chętnie pozbyliby się z rynku kancelarii odszkodowawczych, bo przez zakazy zawarte w swoich kodeksach nie mogą z nimi skutecznie konkurować. O konieczności zmian mówią od dawna - konkretów jednak brak. A same samorządy nie do końca są przekonane, czy walczyć na tym froncie wspólnie czy oddzielnie.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Na 5 lipca przesunięto spotkanie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika z przedstawicielami związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Ci ostatni liczą m.in. na wprowadzenie mnożnikowego systemu wynagradzania. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl zagrożone może być jednak zabezpieczenie funduszy na ten cel
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Związkowcy, a także Związek Rzemiosła Polskiego, postulują zmiany w dotacjach na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Twierdzą, że przyznawana obecnie bezzwrotna pomoc jest źródłem patologii. Resort pracy nie widzi jednak problemu i uważa, że to najskuteczniejszy instrument aktywizacji.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2019
Małe i średnie firmy Finanse
Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Krzysztof Sobczak
01.07.2019
Administracja publiczna
1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, dzięki której obywatele, przedsiębiorcy i podmioty publiczne nie będą już musieli występować do MSWiA o udostępnienie danych z ogólnokrajowego rejestru PESEL. Dane takie uzyskają w dowolnym, wybranym przez siebie urzędzie gminy na terenie całego kraju.
Agnieszka Matłacz
01.07.2019
Administracja publiczna Nowe technologie
Państwo musi znaleźć pieniądze, by finansować poradnictwo świadczone przez organizacje pozarządowe - stwierdził w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. A wicepremier Piotr Gliński zadeklarował zabiegi, by funduszami na ten cel dysponował Narodowy Instytut Wolności.
Krzysztof Sobczak
01.07.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Do zatrzymania prawa jazdy wystarczy informacja od policji o ujawnieniu wykroczenia, polegającego na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym ponad 50 km/godz. Toczące się postępowanie karne nie ma wpływu na decyzję starosty w sprawie odebrania tego dokumentu - taki jest sens uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2019
Samorząd terytorialny Policja
Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.
Katarzyna Nowosielska
01.07.2019
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Blisko 3 tys. osób ginie co roku w Polsce w wypadkach drogowych. W prawie 90 proc. sprawcami kolizji są kierujący pojazdami. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy zabiegają o status zawodu zaufania publicznego i stworzenie samorządu zawodowego.
Sylwia Gortyńska
01.07.2019
Administracja publiczna
Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.
Dorian Lesner
01.07.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Siedmioro sędziów ma 1 lipca odpowiedzieć na pytania, czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji, że kierowca przekroczył w obszarze zabudowanym prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. Wniosek skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego RPO, a powodem było rozbieżne stosowanie przez sądy administracyjne przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Na wtorek przedstawiciele związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości zostali zaproszeni na spotkanie do ministerstwa. Liczą na rozstrzygnięcia w sprawie swoich uwag do projektu ustawy, który ich dotyczy oraz ewentualnych podwyżek. Propozycja budzi ogromne kontrowersje
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dopuszcza się zmianę charakteru posiadania rzeczy z zależnego na samoistne. Aby jednak uznać, że takie przekształcenie nastąpiło należy stwierdzić, czy posiadacz zamanifestował to na zewnątrz - orzekł Sąd Najwyższy. Różnice między posiadaniem samoistnym a zależnym wyjaśnia adwokat i mediator Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
30.06.2019
Prawo cywilne
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że numery rejestracyjne pojazdów wpisywane do parkomatów nie są danymi osobowymi. Dlaczego? Bo w momencie ich podawania nikt nie jest w stanie zidentyfikować, kim jesteśmy. Ten ważny wyrok dla samorządów, wywołuje protest prawników.
Jolanta Ojczyk
30.06.2019
RODO
Zarząd województwa ma monitorować postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywać informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalać wcześniej - zakłada ustawa podpisana właśnie przez prezydenta. Rząd liczy na przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2019
Środowisko

Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start"

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne
Od 1 lipca można składać elektronicznie wnioski o 500 plus. Prawo do tego świadczenie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w maju - będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego. Szacuje się, że na program trzeba będzie przeznaczyć w 2019 r. ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł, a skorzysta z tego 6,8 mln dzieci.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2019
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne
Polacy chętnie korzystają z możliwości ściągania z internetu filmów i muzyki, nadal jednak są mało świadomi tego co jest, a co nie jest legalne. A zgodnie z polskim prawem ściąganie tego typu plików jest legalne, upublicznianie już nie, chyba że ściągnięty film oglądamy w gronie rodziny lub znajomych
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2019
Prawo cywilne Nowe technologie
Od niedawna w sprawach roszczeń pasażerów lotniczych można złożyć wniosek do Rzecznika Pasażerów drogą elektroniczną przez formularz interaktywny. Nie działa to jednak idealnie, a pewne rzeczy wymagają oczywistej poprawy - twierdzi dr Piotr Cybula, radca prawny specjalizujący się w prawie turystycznym.
Krzysztof Sobczak
29.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Czy można postawić znak ostrzegający przed jeżami, wiewiórkami, kaczką czy kotami? W wielu krajach tak, w Polsce zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Pewne jest, że musi on być zatwierdzony. Za brak takiego pozwolenia może zostać wymierzona kara, ale... w obronie ukaranego mogą wystąpić obrońcy praw zwierząt
Jolanta Ojczyk Jacek Górski
29.06.2019
Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
29.06.2019
Domowe finanse PIT Prawo pracy
Wzmożony ruch w dużych miastach jest coraz większym problemem organizacyjnym i społecznym. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest mikromobilność, czyli pojazdy pozwalające na sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Jednak ich status prawny jest wciąż nieruregulowany - pisze Piotr Czekalski
Piotr Czekalski
29.06.2019
Administracja publiczna
Minister zdrowia Niemiec chce ustawowego zakazu tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Jeszcze w roku 2019 zostanie przygotowany projekt i ruszy proces legislacyjny. W Polsce również podejmowane są próby wprowadzenia zakazu „leczenia” z orientacji seksualnej.
Monika Stelmach
29.06.2019
Opieka zdrowotna