Prawo.pl
Wymieniony w ustawie wykaz celów fundacji jest niepotrzebnie ograniczony jedynie do celów społecznie lub gospodarczo użytecznych - uważa adwokat dr hab. Joanna Dominowska. I postuluje dalszy rozwój prawa fundacyjnego w kierunku fundacji o celach prywatnie użytecznych na przykład takich, jak fundacje rodzinne.
Andrzej Mazurowski
08.08.2019
Prawo cywilne
Sędziowie z Olsztyna przyznają, że podpisali listę poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego, czworo z nich wycofało się jednak jeszcze przed zakończeniem procedury. Informują o tym w oświadczeniu, które opublikowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, bo jak zapewniają szanują wyrok NSA, że listy mają być ujawnione. Sędzia Nawacki zaskarżył ich upublicznianie do prezesa UODO, a ten wszczął postępowania i wstrzymał wykonanie wyroku sądu.
Patrycja Rojek-Socha
08.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Ustawa podpisana - możliwe wyższe opłaty za brak segregacji śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą m.in. zachęcać do segregowania odpadów oraz ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych. Jedna ze zmian stanowi, że osoby które nie będą segregowały śmieci zapłacą nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Wybory
Hulajnogami elektrycznymi będzie można jeździć po chodnikach, ale tylko wtedy gdy nie ma ścieżki rowerowej. Będą one musiały ustępować pieszym, a ich dopuszczalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 25 km na godzinę. Takie m.in. zasady przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Administracja publiczna
Możliwość prowadzenia procesu przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego, możliwość skazania przez sąd odwoławczy oskarżonego, wobec którego sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie, a także wymierzenia kary dożywocia, która nie zapadła w I instancji oraz zapis dający prokuratorowi możliwość wstrzymania wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zawetowanie zmian w ustawie środowiskowej, które utrudnią społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Fermy zwierząt futerkowych, ubojnie czy składy odpadów powodują szkody dla przyrody i ludzi, a Sejm ograniczył prawa do uczestniczenia w procedurach dotyczących środowiska.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.08.2019
Środowisko
Koszty świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ponosi je KOZZD - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. I pyta dyrektora ośrodka o fundusze przyznane placówce na leczenie pacjentów.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już ponad milion Polaków posiada dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Można ją aktywować przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie w urzędzie gminy. Umożliwia właścicielowi e-dowodu komunikację elektroniczną z administracją publiczną.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.08.2019
Administracja publiczna
Kolejne tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Konkretnie dotyczyć to ma bezpłatnego leczenia dla chorych EB (epidermolysis bullosa) oraz możliwości terapeutycznych dla pacjentów z chorobą Fabry'ego.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Firma windykacyjna One Debt Partners ma wycofać z sądów powództwa wobec dłużników wprowadzonych w błąd przez operatora telekomunikacyjnego PGT i doprowadzić do umorzenia postępowań egzekucyjnych. Taką decyzję, która ma rygor natychmiastowej wykonalności, ogłosił prezes UOKiK.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Do tej pory rozstrzygnięto pierwszych 8 spraw - orzeczenia zostały wydane średnio po 11 dniach. Chodziło między innymi o rozliczenia firm w zakresie najmu powierzchni handlowej, a średnia wartość pozwów złożonych przez firmy wyniosła 18 tysięcy złotych. Ultima Ratio - to Elektroniczny Sąd Polubowny, który ruszył 25 kwietnia.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Jeszcze w czasie wakacji mogą wzrosnąć opłaty sądowe w sprawach cywilnych. To efekt podpisanej pod koniec lipca przez prezydenta dużej nowelizacji ustawy o kosztach sądowych.Więcej trzeba będzie zapłacić m.in. za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrosną koszty wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i pozwy o rozwiązanie spółki.
Patrycja Rojek-Socha
07.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Zgodnie z decyzją prezydenta wybory odbędą się 13 października 2019 roku. Za pięć dni może zacząć się formalnie kampania wyborcza.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Administracja publiczna

Facebook nie odpowie na polski pozew, bo nie zna polskiego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Facebook odmówił przyjęcia polskiego pozwu w związku z blokowaniem wpisów aktywistów antynarkotykowych, powołując się na brak prawników znających język polski. Jest to zgodne z prawem unijnym, ale sądy wielu krajów, np. Niemiec stoją na stanowisku, że jeśli firma prowadzi interesy w danym kraju, to ma mieć prawników znających lokalny język.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Duża reforma procedury cywilnej 2019 - zmiany już wchodzą w życie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów. Zmiany mają skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi oraz usprawnić przebieg postępowania. Pierwsze zaczną obowiązywać już po upływie 14 dni od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.
Agnieszka Matłacz
06.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Awanse i nagrody to podstawa ręcznego sterowania prokuraturą i całkowitego podporządkowania prokuratorów - wskazuje w swoim raporcie Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. Publikuje też dane kilkudziesięciu śledczych, których kariera - za czasów nowego kierownictwa - rozwija się bardzo szybko.
Patrycja Rojek-Socha
06.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Większość amerykańskich senatorów podpisała list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Apelują o działania zmierzające do wypłacenia ofiarom Holokaustu lub ich rodzinom odszkodowań lub zwrotu nieruchomości "które zostały bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonalizowane przez komunistów".
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Uchwalone przez Sejm 19 lipca 2019 r. i potwierdzone już przez Senat zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają służyć przyśpieszeniu procesu karnego. Jeśli jednak wejdą w życie, zasada szybkości postępowania przeważy niestety nad prawem oskarżonego do obrony - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel.
Aleksandra Rychlewska-Hotel
06.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy sądowi wyrażają duże zaniepokojenie projektem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej i równocześnie oferują pełną gotowość do współpracy i konstruktywnego dialogu o proponowanych zmianach. Pod specjalnym oświadczeniem podpisało się szereg podmiotów skupiających kuratorów sądowych i Krajowa Rada Kuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
06.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe kierunki - Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia - podkreślono w raporcie NBP "Polacy pracujący za granicą w 2018 r."
Paweł Żebrowski
06.08.2019
Prawo pracy HR
Od 1 stycznia do 31 lipca br. zanotowano w Polsce 1338 przypadków odry. W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 99, w całym 2018 roku – 339 przypadków odry, a w 2017 r. – 63. Takie dane podał w najnowszym meldunku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładu Higieny.
Krzysztof Sobczak
05.08.2019
Opieka zdrowotna
W przyszłym tygodniu chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka otrzymają pierwsze bezpłatne opatrunki. Właśnie opublikowane zostało zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie. W całej Polsce z nowego świadczenia skorzysta około stu pacjentów, głównie dzieci.
Krzysztof Sobczak
05.08.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prawie 4 mln zł kary ma zapłacić firma Exito z Opalenicy, która zachęcała konsumentów, przeważnie osoby starsze, do udziału w pokazach i sprzedaży mat leczniczych informacją, że nagroda będzie dla każdego, a do tego przeprowadzone będzie losowanie atrakcyjnych prezentów. W rzeczywistości ani nagród, ani promocji nie było.
Krzysztof Sobczak
05.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zniknie wykroczenie nieuzasadnionej odmowy sprzedaży. Według rzecznika praw obywatelskich spowoduje to segregację na rynku usług. Rzecznik zwraca się do pełnomocnika ds. równego traktowania o podjęcie działań, które pozwolą zapobiec takiemu skutkowi.
Monika Sewastianowicz
05.08.2019
Spółdzielnia mieszkaniowa nie będzie mogła uzależniać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu od wykonania robót adaptacyjnych - takie są założenia senackiej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jeśli bezczynność będzie się przedłużać - można zaskarżyć spółdzielnię do sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2019
Budownictwo
W uchwale w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych rada gminy nie może formułować wymogów dotyczących minimalnej powierzchni użytkowej lokali prowadzących taką sprzedaż - stwierdził wojewoda lubelski.
Robert Horbaczewski
05.08.2019
Samorząd terytorialny
Naczelna Izba Lekarska uważa za nieuzasadnione wprowadzenie przepisów, które zobowiązują przychodnie i gabinety do codziennego sprawozdawania pierwszego wolnego terminu udzielania świadczenia. Zdaniem środowiska lekarskiego zwiększy to biurokrację, nie niosąc wymiernych korzyści.
Monika Stelmach
05.08.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Niska frekwencja wyborcza wynika z różnych przyczyn. Wśród nich wymienić należy nieprzyjazne zasady głosowania, brak odpowiednich kandydatów a przede wszystkim powszechne stereotypy. Aby zmienić podejście do głosowania, należy edukować dzieci i młodzież, że warto brać udział w tym święcie demokracji – podkreśla dr Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
04.08.2019
Administracja publiczna RODO