Po nadaniu im klauzul wykonalności, sprawy można będzie oddać do komornika. Jak zapewniają przedstawiciele Ultima Ratio, na prowadzeniu spraw on-line firmy mogą zaoszczędzić nawet kilka milionów złotych.
Wyrok w jedenaście dni
Ultima Ratio rozpatruje sprawy gospodarcze, w których stronami są firmy i przedsiębiorstwa. E-sąd budowany przez ostatnie dwa lata swoją premierę miał w kwietniu tego roku. By jednak mógł rozpoznać sprawę musi być spełnionych kilka warunków. Żeby złożyć pozew, obydwie strony muszą zgodzić się na rozstrzygnięcie sporu właśnie przez e-sąd. Sprawy rozpatrywane są wyłącznie przez internet - Ultima Ratio nie posiada budynku, w którym trzeba się stawić, nie organizuje rozpraw, na które trzeba dojechać.
Cena promocyjna: 319.2 zł
|Cena regularna: 399 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 319.2 zł
Pozew można złożyć w ciągu kilku minut, po zalogowaniu się do systemu informatycznego. Sąd korzysta z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz e-dowodów tożsamości. Ułatwia to identyfikacje tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed sądem w charakterze stron. Arbitrami są notariusze przeszkoleni w Stowarzyszeniu Notariuszy RP.
Warto przeczytać:
Pozew dostarczony przez komornika ograniczy "fikcję doręczeń", ale wydłuży procesy
Do tej pory rozstrzygniętych zostało osiem spraw. Arbitrzy, zgodnie z regulaminem, mają trzy tygodnie na wydanie wyroku. Udało się jednak, w tych przypadkach, zrobić to szybciej - średnio po 11 dniach.
Czytaj w LEX: Polubowne rozstrzyganie sporów >
- W sądach tradycyjnych takie sprawy trwają z reguły latami. Tutaj mam gwarancję, że notariusz, czyli z założenia osoba reprezentująca obydwie strony sprawy, wyda sprawiedliwy wyrok najpóźniej po trzech tygodniach. Okazało się, że sprawy mogą być rozpatrywane szybciej. Bez rozpraw, bez delegacji, bez jeżdżenia w różne strony Polski. Dowody, nasze oświadczenia i pozwy - wszystko nasi pełnomocnicy złożyli poprzez system informatyczny - mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress S.A., jednej z firm, która skorzystała z tego rozwiązania.
Wyrok do niezwłocznego wykonania
Wyrok wydany przez arbitra strony powinny niezwłocznie wykonać. Co w sytuacji gdy tak się nie stanie? Wyrok trafia do Sądu Apelacyjnego, który nadaje klauzulę wykonalności.
Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio zapewnia, że zainteresowanie ze strony firm jest duże i dotyczy różnych branż. - Nie możemy zapominać, że jeśli firma prowadzi rocznie setki czy tysiące podobnych spraw w tradycyjnych sądach, to przekazanie ich do rozpoznania on-line przez naszych arbitrów oznacza tysiące a czasami miliony złotych oszczędności - dodaje.
Twórcy polubownego e-sądu zapewniają, że zdecydowanie łatwiejsze jest też choćby prezentowanie materiału dowodowego. W przypadku na przykład roszczeń z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, strona może wprost z aplikacji mobilnej e-sądu nakręcić telefonem komórkowym film obrazujący wady, a następnie umieścić go na profilu danej sprawy. - W analogiczny sposób możliwa jest prezentacja zdjęć, skanów pism, linków, nagrań audio, zrzutów ekranu i innych tego typu materiałów. Arbiter zaś ma możliwość kontaktowania się ze stronami poprzez dedykowany każdej sprawie czat - mówi Szczepanek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.