Rady Gminy Drelów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania tych napojów na terenie gminy. W jednym z zapisów zastrzegła, że „Minimalna powierzchnia użytkowa sklepu prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa) powinna wynosić 20 mkw.”
Wojewoda lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził, że takie unormowanie nie mieści się w granicach upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 12 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Z brzmienia tego przepisu wynika, że kompetencje rady gminy ograniczone zostały do ustalania zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu, przy czym upoważnienie to nie przewiduje dla rady zupełnej dowolności.
Czytaj w LEX:
- Uchwały w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy oraz zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych >
- Uchwały w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży >
- Uchwały w sprawie odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych >
Cena promocyjna: 38.7 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Prawo nie upoważnia do określenia wymogów powierzchni
Organ nadzoru przypomniał, że w orzecznictwie przyjmuje się, że pod pojęciem „zasady usytuowania miejsc sprzedaży" należy rozumieć ich rozmieszczenie w terenie, w szczególności usytuowanie względem miejsc chronionych, jak szkoły, przedszkola, miejsca kultu religijnego. Istotą uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych jest więc określenie przez radę wymogów geometrycznych odnośnie umiejscawiania takich punktów. Powinny w niej znaleźć się regulacje zawierające wytyczne co do odległości ich od określonych miejsc czy obiektów, bądź określające inne wskaźniki przestrzenne lub powierzchniowe, o wielkościach wynikających z założeń programu gminnego antyalkoholowego.
Czytaj też: WSA: Rada musi wyjaśnić, dlaczego alkohol będzie bliżej obiektów chronionych>>
Żaden przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie upoważnia rady gminy do formułowania w uchwale wymogów dotyczących minimalnej powierzchni użytkowej lokali prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego NR PN-II.4131.358.2019 z dnia 25 lipca 2019 r.
Sprawdź w LEX:
- Czy gmina może żądać podwójnych opłat za wydanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu traktując jako oddzielne punkty restaurację i kawiarnię, która mieści się w jednym i tym samym budynku hotelowym?
- Czy jest możliwy wyjątek od całkowitego zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w obiektach chronionych? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.