Prawo.pl

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.
Krzysztof Sobczak
25.06.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przepis Kodeksu postępowania karnego, który uniemożliwia wniesienie zażalenia na ponowne postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego jest zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Sobczak
25.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Blog wRamachRegulacji.pl poświęcony jest prawnym aspektom wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Stoją za nim prawnicy z zespołu Commercial kierowanego przez Martę Gadomską-Gołąb i dr Aleksandrę Kunkiel-Kryńską.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2019
Rynek

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.
Monika Sewastianowicz
25.06.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego nominowali Prawo.pl do konkursu Dobry Wzór w kategorii usługi. Docenili projekt serwisu, w tym jego layout, i sposób w jaki odpowiada na potrzeby odbiorców.
Prawo.pl
25.06.2019
W 2018 roku w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono w Polsce 322,6 mln porad - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W tym było 288,2 mln lekarskich i 34,4 mln stomatologicznych.
Krzysztof Sobczak
25.06.2019
Opieka zdrowotna
Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Brak dostępu do obrońcy od momentu zatrzymania, brak badań lekarskich wszystkich zatrzymanych, pobicia lub znieważanie, zbyt częste stosowanie kajdanek, czy w końcu brak informacji o możliwości składania skarg na działania policji - to główne bolączki polskich jednostek policji
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Naczelna Rada Adwokacka chce, by adwokaci mogli na bieżąco otrzymywać wynagrodzenie za już udzieloną pomoc prawną z urzędu, występując z wnioskami o wypłatę części jej kosztów. Zwróciła się do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy nie mają wątpliwości, że wymagane przez Unię zmiany w stawkach WIBOR i LIBOR spowodują konieczność aneksowania umów kredytowych. Trzeba bowiem będzie do nich wpisać nowe wskaźniki, określające wysokość oprocentowania. Eksperci postulują przygotowanie ustawowego rozwiązania, by na rynku nie doszło do chaosu.
Jolanta Ojczyk
25.06.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Okazuje się, że to nie osioł jest uparty. Mistrzem upierania się przy swoim jest skarbówka. Przepis dotyczący ryczałtowego przychodu za prywatne używanie służbowych pojazdów obowiązuje od 2015 roku. Zdaniem podatników i sądów jest on prosty i oczywisty. Organy cały czas pozostają jednak na te argumenty głuche – i każą pracownikom płacić dodatkowy podatek.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Paweł Samborski jako nowy partner będzie odpowiedzialny za rozwój Praktyki Rozwiązywania Sporów Sądowych i Arbitrażowych w kancelarii. Konkretnie w dziedzinie sporów budowlanych oraz infrastrukturalnych.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Rynek
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował polskie przepisy dotyczące sędziów Sądu Najwyższego jako sprzeczne z prawem UE, jest ważnym wsparciem dla niezależności sądownictwa w Polsce i poza nią - oceniała Komisja Europejskiej, która skierowała skargę w tej sprawie do TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dzięki projektowi TOPSOR, w ramach którego na SOR-ach będzie wdrożony jednolity system do segregacji medycznej pacjentów, szpitalne oddziały ratunkowe szybciej i sprawniej mają obsługiwać pacjentów - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Krzysztof Sobczak
24.06.2019
Opieka zdrowotna

Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki
Krzysztof Sobczak
24.06.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Policjanci, którzy zatrzymywali podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin działali zgodnie z przepisami. Mieli podstawy zarówno do użycia kajdanek zespolonych, jak i chwytów transportowych. Błędem było jednak upublicznienie nagrania z zatrzymania - mówi Prawo.pl Jacek Kudła
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości RODO
27 proc. produktów przebadanych przez Komisję Europejską miało różnych skład w różnych krajach UE. W składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód. To nie zmienia faktu, że często produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu nie mają jednakowego składu. Takie działanie będzie ścigane.
Jolanta Ojczyk
24.06.2019
Prawo gospodarcze
Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim to 17 instytucja, która przystąpiła do porozumienia na rzecz prostej komunikacji. Podpisanie deklaracji odbyło się 24 czerwca w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.
Krzysztof Sobczak
24.06.2019
Administracja publiczna
150 ekspertów z zakresu nauk penalnych i prawa konstytucyjnego, w swojej opinii zaznacza, że ustawę uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów. Wśród kwestii budzących największe kontrowersję wymieniają m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obywatelscy sędziowie handlowi mają być jak ławnicy, ale z doświadczeniem gospodarczym. Wybierani na pięcioletnią kadencję, z gwarancją niezawisłości i dietami za dni orzekania. Projekt społecznej komisji kodyfikacyjnej jest już gotowy i budzi kontrowersje. Sędziowie nie widzą sensu w takim wsparciu. Część prawników pomysł chwali, ale nie wierzy, że znajdą się chętni.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kobieta pożyczyła od jednej z firm blisko 4,5 tys. zł. Miała to spłacić miesiąc później, a odsetki karne wynosiły 30 proc. pożyczonej kwoty, za każdy kolejny miesiąc. Finalnie naliczono jej blisko 8 tys. zł. Sąd rejonowy orzekł, że zapłacić musi. Prokurator Generalny uznał jednak, że doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dysponowanie dochodem przez dożywotnika na poziomie wystarczającym na zaspokojenie jego potrzeb nie wyłącza i nie ogranicza określonego w umowie dożywocia obowiązku drugiej strony umowy, realizowania świadczeń na rzecz dożywotnika - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. I dodał, że określając wysokość renty dochodu tego się nie uwzględnia.
Marek Sondej
23.06.2019
Prawo cywilne Domowe finanse
Nadal wiele platform nie gwarantuje użytkownikom, że w po ich śmierci, udostępni dane cyfrowe spadkobiercom. Jeśli więc sami o to nie zadbamy i nie zostawimy bliskim informacji np. o kontach, czy haseł, może się okazać, że nie będą mogli odzyskać dokumentów zapisanych w chmurze. A treści zostawione w sieci mogą być nielegalnie wykorzystane
Patrycja Rojek-Socha
23.06.2019
Prawo cywilne Nowe technologie
Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Rosjanina Denisa Lisowa, który trzy swoje córki porwał z rodziny zastępczej w Szwecji i wyjechał z nimi do Polski. W Polsce pomoc i ochronę zadeklarował mu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obroną Rosjanina zajęli się prawnicy ze stowarzyszenia Ordo Iuris.
Krzysztof Sobczak
22.06.2019
Prawo karne Prawo rodzinne
Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
22.06.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2019
Prawo rodzinne Policja
Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.
Robert Horbaczewski
22.06.2019
Administracja publiczna
Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak
Marek Sondej
22.06.2019
Administracja publiczna
Populizm rządzi już nie tylko w polityce, ale też w ekonomii i prawie. Coraz trudniej dziś usłyszeć, że rozdawnictwo typu 500 plus może mieć jakiś niedobry wpływ na finanse państwa, a potem też na gospodarkę, nie słychać też wsparcia dla rzecznika praw obywatelskich, który upomina się o humanitarne traktowanie podejrzanego.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Prawo karne