Prawo.pl
Waloryzacja roczna i kwartalna to dwa elementy, które wpływają na to, że „lipcowy” emeryt jest czasami o kilkaset złotych bogatszy niż ten, który złoży wniosek w pierwszym półroczu. Lipiec jest najkorzystniejszym miesiącem na zakończenie aktywności zawodowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Powiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych to następuje wyłącznie w celach informacyjnych oraz przygotowawczych i pozwala właściwemu organowi władzy publicznej jedynie na ogólne poznanie przyczyn i skutków planowanego zwolnienia – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Od 14 lipca aplikacja mObywatel jest trzecim, obok dowodu i paszportu, dokumentem tożsamości. Dowód tożsamości dostępny w mObywatelu został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym, co oznacza, że można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
14.07.2023
Administracja publiczna Nowe technologie
Będzie łatwiejszy obrót prywatną ziemią rolną. Projekt w tej sprawie jest już procedowany w parlamencie. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany nie są wystarczające. Rządzący od lat twierdzą, że każdy kłos jest na wagę złota i nie powinno się pozbawiać nieruchomości statusu rolnego. Tymczasem tysiące hektarów ziemi znajduje się w miastach. Wystarczyłoby tylko część z nich przeznaczyć pod budownictwo, by pomóc mieszkaniówce.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.07.2023
Budownictwo Nieruchomości
Polecenie służbowe, jeżeli nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zakładu pracy i jest w zasadzie z tego punktu widzenia bezcelowe, a jego faktycznym celem jest poniżenie pracownika, może być elementem mobbingu. Jednorazowe działanie może naruszać dobra osobiste pracownika i z tego tytułu może on wystąpić z roszczeniami w stosunku do sprawcy (szczególnie, gdy działanie takie miało miejsce publicznie), jednak nie może zostać uznane za mobbing.
Marek Rotkiewicz
14.07.2023
Prawo pracy
Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.
Jakub Sitarski
14.07.2023
VAT Doradca podatkowy

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.
Robert Horbaczewski
14.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
W sytuacji gdy strażnik graniczny zdaje sobie sprawę, że jednoosobowo nie jest w stanie zabezpieczyć wydzielonego odcinka granicy państwowej, powinien poinformować o tym przełożonych. Gdy tego nie zrobi, a podjęto próbę nielegalnego przekroczenia granicy, może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną - potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
14.07.2023
Prawo karne Administracja publiczna
94 proc. karetek podstawowych jeździ do pacjentów w składzie dwuosobowym. Od lat postępuje proces zmniejszania załóg. Jeszcze cztery lata temu ponad 40 proc. zespołów karetek jeździło w składzie trzyosobowym lub większym. Ratownicy medyczni alarmują, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów. Takiego zagrożenia nie widzi resort zdrowia, argumentując, że jego rolą jest tylko wyznaczenie progu minimalnego, a decyzja o załodze należy do szpitala.
Beata Dązbłaż
14.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Do rekompensat za zdarzenia niepożądane wypłacanych przez Rzecznika Praw Pacjenta nie będą miały prawa osoby korzystające ze świadczeń komercyjnych oraz ambulatoryjnych - finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te należy uznać za sprzeczne z konstytucją, bo wszyscy są równi wobec prawa oraz każdy ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - podkreśla dr hab. Justyna Król-Całkowska, prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.07.2023
Pacjent
Po zamknięciu drogowych polsko-białoruskich przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie ulega wątpliwości, że faktyczne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej była następstwem działań władz publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Ministerstwo rozwoju odpowiedziało RPO, na co mogą firmy liczyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2023
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Ukraina
W maju 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę 6 187,4 tys. świadczeniobiorców, podczas gdy jeszcze w kwietniu otrzymywało ją 6 175,4 tys. osoby – poinformował ZUS. Z danych Zakładu wynika, że maj br. był dwudziestym miesiącem z rzędu, kiedy liczba emerytów przekraczała 6 milionów i systematycznie rośnie. Przeciętna miesięczna emerytura wyniosła 3 455,95 zł i była o 6,65 zł niższa od przeciętnej wypłaty z tego tytułu w kwietniu.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Organizacja Project Sunflowers oraz EU Pravo – Justice zapraszają na webinar, podczas którego odbędzie się ekspercka dyskusja o szkodach w środowisku naturalnym w Ukrainie, które powstały po rosyjskiej napaści na kraj. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie online i jest bezpłatne. Nadal można się zapisać. Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
13.07.2023
Prawo karne Środowisko Ukraina
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych, stąd trudno mieć wątpliwości co do konieczności jej ochrony. Zwłaszcza, że coraz częściej zmagamy się ze skutkami jej niedoborów. Jedną z form ochrony wód jest obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Nie każdego ono dotyczy.
Konrad Dyda
13.07.2023
Środowisko
W późnych godzinach wieczornych w środę 12 lipca posłowie dyskutowali nad zmianami w kodeksie rodzinnym, w kpc i w kpk i innych ustawach dotyczącymi ochrony dzieci przed przemocą. Dzieci muszą być fachowo reprezentowane, gdy dzieje im się krzywda. Celem zmian jest podniesienie standardu pracy osób, których zadaniem jest ochrona dzieci przed doznaniem przez nich przemocy ze strony najbliższych oraz osób trzecich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2023
Prawo cywilne Prawnicy
OPZZ złoży w Ministerstwie Sprawiedliwości pismo, w którym będzie domagało się od szefa resortu Zbigniewa Ziobry zainicjowania zmian w prawie zmierzających do zwiększenia progu wartości sporu, powyżej którego płacona jest opłata stosunkowa w sprawach pracowniczych wnoszonych do sądów pracy. Zdaniem związkowców, opłata ta nie była zmieniana od 2005 r. i dziś stanowi barierę dla wielu pracowników w walce np. o przywrócenie do pracy.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Unijne rozporządzenie zmieniające zasady dopuszczalnych stężeń spowoduje, że niektóre substancje wykorzystywane w kosmetykach znajdą się na cenzurowanym. Producenci do 1 stycznia przyszłego roku mają czas na to, by dostosować się do nowych regulacji i sprzedać produkty, które zawierają wymienione substancje w poprzednich stężeniach.
Inga Stawicka
13.07.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Dentyści nie wykazali się należytą starannością w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjenta. Sąd lekarski ostatecznie uznał jednak, że było to przewinienie mniejszej wagi i umorzył postępowanie. Sąd Najwyższy podzielił tę ocenę i wskazał, że sam fakt prowadzenia długotrwałego postępowania dyscyplinarnego stanowił dostateczną dolegliwość.
Dorian Lesner
13.07.2023
Zawody medyczne
Sprawą największej wagi powinno być uregulowanie zasad prawnego i komercyjnego postrzegania produktów tworzonych przez sztuczną inteligencję (AI). Przyjmując bowiem, że przynależeć będą one do tzw. domeny publicznej, a zatem z zasady będą wszechdostępne, może to doprowadzić do katastrofalnych skutków dla autorów, których dzieła będą konkurować z zalewem powszechnie publikowanych produktów przygotowanych przez AI - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
13.07.2023

Zakusy na Puszczę Białowieską grożą naruszeniem prawa UE

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
Zintegrowany Plan Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska przewiduje zwiększenie wycinek w Puszczy Białowieskiej. Pod topór mogą iść ponadstuletnie drzewostany. Organizacje przyrodnicze ostrzegają, że efekty będą niezgodne z prawem UE i naruszą zasady ochrony obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Ministerstwo Klimatu zaprzecza, że planuje wycinkę.
Regina Skibińska
13.07.2023
Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
Podczas trwającego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął dwa istotne pakiety zmian, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw czipów do Europy i mających wpływ na dalsze ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Będzie to kolejny krok w zakresie celów do osiągnięcia w 2030 roku i Europejskiego Zielonego Ładu. Cele oszczędnościowe mają być podzielone na różne sektory.
Inga Stawicka
12.07.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Ważą się losy dużej nowelizacji prawa budowlanego, której autorem jest rząd. Po krytyce projektu na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji, w środę zdjęto ją z obrad Sejmu. Czasu na dopracowanie projektu zostało już niewiele. Prawdopodobnie trafi do kosza. Miała wprowadzić całkowitą cyfryzację formalności budowlanych i kolejne uproszczenia m.in. dotyczące budowy domów i sklepów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2023
Budownictwo
Stosowanie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego daje możliwość planowania nawet wielomiesięcznych okresów pracy z potencjalnie znacząco większą liczbą godzin pracy w każdym tygodniu. Można też planować bardzo długie okresy, w których praca w rozkładach czasu pracy planowana jest na „pół gwizdka”. Przy jego wprowadzaniu należy przeanalizować, czy zmienność zapotrzebowania na pracę występująca u danego pracodawcy faktycznie wymaga wyjścia poza standardowy okres rozliczeniowy.
Marek Rotkiewicz
12.07.2023
Prawo pracy
Samodzielne funkcjonowanie uczestnika postępowania w społeczeństwie wskazuje, że nie ma konieczności przymusowego leczenia w zakładzie psychiatrycznym – orzekł Sąd Najwyższy. Sady dwóch instancji nie przeprowadziły wnikliwego postępowania dowodowego, a wniosek córek, by zamknąć matkę w zakładzie psychiatrycznym nie uwzględniał podstawowych praw człowieka do wolności osobistej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2023
Prawo cywilne
Po kilkudziesięciu uwagach, które wpłynęły w toku opiniowania, resort rozwoju zdecydował się na zmianę pierwotnej wersji projektu przepisów o prowadzeniu działalności przez małoletnich przedsiębiorców. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że pomimo doprecyzowania części kontrowersyjnych kwestii, współpraca z małoletnim nadal będzie ryzykowna - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w działaniach nie będzie już pośredniczył przedstawiciel ustawowy.
Inga Stawicka
12.07.2023
Prawo cywilne Rynek Małe i średnie firmy
Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.
Marcin Zarzycki
12.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy
Projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie spisu wyborców nadal przewiduje, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie musiał odręcznie podpisać spis wyborców. Przepisy nie przewidują bowiem potwierdzenia ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Dobra wiadomość jest taka, że ustawodawca zdecydowanie jednak zmniejszył liczbę wymaganych podpisów.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
12.07.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Dostawca nie będzie automatycznie blokował dostępu do stron pornograficznych – będzie miał obowiązek uruchomić i promować darmowe narzędzie do blokowania stron. Jeżeli tego nie zrobi, zapłaci karę. Projekt jest procedowany w Sejmie - teraz uwagi przedstawił RPO. Podziela pogląd o konieczności zmian, ale ma wątpliwości konstytucyjne.
Monika Sewastianowicz
12.07.2023
Nowe technologie Zarządzanie oświatą RODO
Sejmowe Komisje: Polityki Senioralnej oraz Zdrowia we wtorek na wspólnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowały prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Regulacja zakłada zapewnienie szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 lat. Za projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej opowiedziało się 35 posłów komisji polityki senioralnej i zdrowia, przeciw była jedna osoba, nikt się nie wstrzymał. Sejm ma zająć się projektem w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Senacka Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Senatorowie nie zaakceptowali dwóch poprawek - m.in. tej, która miałaby zwiększyć dopłaty dla organizatorów publicznych przewozów autobusowych z 3 do 5 zł do 1 wozokilometra.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze