Prawo dla każdego - strona 101 - Prawo.pl
united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Niesprowadzenie oskarżonego pozbawionego wolności na rozprawę przez sąd II instancji, mimo zgłoszenia takiego wniosku, może nastąpić jedynie wyjątkowo, jeśli nie naruszy to standardów rzetelnego procesu, w tym prawa do obrony – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i z tego powodu uchylił wyrok. Teraz osadzony może składać wnioski dowodowe, ale rozprawa musi być powtórzona, tak jak wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2023
Prawo karne Prawnicy
Sąd Najwyższy przyznał, że normy chroniące konsumentów, realizujące zasadę demokratycznego państwa prawnego, mają na celu zapewnienie równowagi między profesjonalnym uczestnikiem obrotu jakim jest przedsiębiorca, a konsumentem. Natomiast działanie sądu nakładającego na konsumenta obowiązek zapłaty, bez badania prawidłowości stosunku podstawowego - pomimo wątpliwości co do uczciwości jego charakteru, jest niesprawiedliwe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2023
Prawo cywilne
Rodzaj i zakres danych udostępnianych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz sposób ich...
Robert Horbaczewski
18.09.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną organizuje 20 i 21 września w Warszawie Forum Nowych Technologii. Patronat prasowy nad konferencją objęło Prawo.pl.
Regina Skibińska
18.09.2023
Prawo AI
Prezes UOKiK nałożył ponad 100 tys. zł za nieuczciwe praktyki na stronach internetowych bigotka.pl i arkadie.pl Brakowało jasnej informacji, że konsument kupuje u pośrednika. Do szybkich zakupów namawiał licznik, który codziennie od nowa zachęcał do skorzystania z tych samych ofert.
Ret
18.09.2023
Rynek i konsument
Pracodawcy nie mają jasności co do tego, którzy pracownicy - ojcowie, mają prawo do nowego, 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, zarezerwowanego tylko dla nich. Powodem są niejasne przepisy przejściowe, które nie mówią nic o sytuacji ojca, gdy matka dziecka nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, a ojciec chciałby skorzystać z tego urlopu. Zdania prawników są podzielone.
Grażyna J. Leśniak
18.09.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Kredytobiorcy obawiają się zapowiadanych przez banki żądań waloryzacji, czyli urealnienia kwoty kredytu, która od momentu jego udostępnienia straciła do dziś na wartości. Pełnomocnicy frankowiczów uważają jednak, że na gruncie niedawnego wyroku TSUE, ich klienci nie mają powodów do obaw, a niewykluczone, że TSUE odpowie wprost na pytanie o dopuszczalność waloryzacji sądowej na rzecz banków.
Regina Skibińska
18.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
W jednym budynku mogą znajdować się dwa gospodarstwa domowe, którym należy wypłacić dodatek węglowy. Nie będzie tutaj przeszkodą fakt, że budynek ma jeden adres, a poszczególne osoby zostały wskazane jako członkowie drugiego gospodarstwa. Taki wniosek wynika z wydanego niedawno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Marek Sondej
18.09.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel
Od 17 września 2022 roku wchodzą w życie radykalne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Po roku obowiązywania zaostrzonych przepisów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się ze zmian i przywraca możliwość redukowania punktów karnych co rok. Nowy kurs będzie miał element praktyczny. Część ekspertów uważa, że kurs nie spełni swojej roli - kierowcy w dalszym ciągu będą mogli odkupić punkty, a WORD-y i emerytowani policjanci - dorobić do budżetów.
Robert Horbaczewski
17.09.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Bliższe związki, a nawet romanse, to w wielu firmach codzienność. To, czy i w jaki sposób na nie zareaguje pracodawca może wpłynąć nie tylko na atmosferę w pracy, ale również na rzetelność i obiektywność (czy też ich brak) ocen pracowniczych, awansowania, przyznawania podwyżek, premii, nagród oraz dodatkowych korzyści płynących z pracy, jakimi mogą być chociażby benefity, atrakcyjne wyjazdy służbowe itp. - pisze dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Magdalena Rycak
16.09.2023
Prawo pracy
Władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne. Samorząd nie może więc nadinterpretowywać w miejscowym planie zapisów studium i pozbawiać inwestora prawa zabudowy działki, ponieważ w okolicy za dużo się buduje i powstają korki. Skoro studium jako funkcję wiodącą przewidziało zabudowę mieszkaniową i usługi, a zieleń tylko jako funkcję uzupełniającą, tak powinno pozostać. Do takich wniosków doszedł wrocławski WSA. To jedno z pierwszych takich orzeczeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Niewątpliwie ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój sektora e-commerce. Pojawiło się nie tylko wiele sklepów internetowych, ale także rozwinęły się platformy, które zrzeszają sprzedawców i kupujących. To sprawiło, że pojawiły się wątpliwości, jak należy traktować tego rodzaju platformy, w szczególności względem odpowiedzialności wobec konsumentów - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Agata Witkowska
16.09.2023
Rynek i konsument Prawo AI
Ubrania więźniów, kawałki ogrodzenia, drzwiczki od pieca krematoryjnego – to przedmioty będące gratką dla niektórych kolekcjonerów, nic więc dziwnego, że padają łupem złodziei i fałszerzy. Według ekspertów prawo powinno lepiej chronić tzw. dziedzictwo martyrologiczne, tymczasem jedna z ostatnich nowelizacji wskazywać może na odwrotną tendencję.
Monika Sewastianowicz
16.09.2023

WSA: Można przyznać dodatek węglowy po śmierci wnioskodawcy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel
Jeżeli po złożeniu wniosku o dodatek węglowy wnioskodawca zmarł, organ powinien w drodze wywiadu środowiskowego ustalić, czy istnieją osoby we wspólnym gospodarstwie, którym dodatek można wypłacić. Pozostawiając wniosek bez rozpatrzenia, organ naraża się na zarzut bezczynności. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Robert Horbaczewski
16.09.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel
Dla pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego i nowotworami krwi przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku to często jedyna metoda leczenia. I choć w ostatnich latach wzrosła liczba zarejestrowanych dawców szpiku, i tak co piąty pacjent nie może go znaleźć. Dlatego tak ważne jest, by baza się rozrastała, ale o osoby świadome swojej decyzji. Zdarza się bowiem, że dawca w ostatniej chwili się wycofuje, co może tragicznie skończyć się dla czekającego biorcy.
Beata Dązbłaż
16.09.2023
Pacjent
Od początku 2023 r. nie można już odliczać kosztów amortyzacji mieszkań. To powoduje, że przepada także część wydatków, które dotychczas zwiększały wartość początkową nieruchomości i były odliczane przez amortyzację, np. PCC i opłaty notarialne. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.
Monika Pogroszewska
16.09.2023
PIT Nieruchomości
Z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a z bezpłatnej cytologii kobiety do 64 lat. Obecnie darmowa mammografia jest dostępna dla kobiet od 50. do 69. roku życia, a cytologia do 59. roku życia. Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada. Refundowane od 1 listopada będą leki Enhertu i Lynparza. O tych zmianach poinformowała w piątek Katarzyna Sójka, minister zdrowia.
kn/pap
15.09.2023
Pacjent
Kariatydy Czytelnictwa to wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji, firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty Fundacji Powszechnego Czytania. W tym roku przyznane zostały także w kategorii Dobry Wzór oraz nagrody specjalne – Kariatydy Supermoc 5-lecia. Gala, podczas której wręczono wyróżnienia, odbyła się w czwartek wieczorem w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wyróżnienie otrzymało m.in. Wolters Kluwer.
Katarzyna Nocuń
15.09.2023
Konfederacja Lewiatan z niepokojem odnotowuje wzrost aktywności użytkowników internetu, korzystających ze stron internetowych umożliwiających tworzenie profili pracodawców i wyrażanie na nich anonimowych opinii oraz ocen. Wymiana opinii na temat danego pracodawcy powinna umożliwiać potencjalnym kandydatom do pracy dostęp do wiarygodnych informacji o warunkach pracy, atmosferze pracy czy kulturze organizacyjnej. Jednak często wypowiedzi wykraczają poza krytykę oraz obiektywną ocenę.
Grażyna J. Leśniak
15.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Praktyka administracyjna polegająca na każdorazowym odmawianiu przyznania dodatku do renty z tytułu niezdolności do pracy również ojcom i pomijaniu w ten sposób konsekwencji, jakie należy wyciągnąć z wyroku wydanego w 2019 r., w którym Trybunał Sprawiedliwości UE uznał przyznanie tego dodatku wyłącznie matkom za dyskryminujące, naraża tych ojców na podwójną dyskryminację – orzekł w czwartek TSUE.
Grażyna J. Leśniak
15.09.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dr Łuczak: Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia i od lipca. Podwyżka będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20 proc. w stosunku do 2023 r. Choć pozornie pracownicy powinni się cieszyć, bo ich wynagrodzenie wzrośnie, to nie można mieć złudzeń, iż tak duża zmiana nie pozostanie bez znaczenia dla rynku pracy - pisze dr Paweł Łuczak.
Paweł Łuczak
15.09.2023
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje na doniesienia mediów, w tym Prawo.pl, o niewłaściwej obsłudze frankowiczów Getin Noble Bank S.A. w upadłości przy zgłaszaniu wierzytelności poprzez system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Zadłużonych. Brakuje bowiem odpowiednich formularzy. RPO zwrócił się więc do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o wyjaśnienie i rozważenie ewentualnych zmian.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.09.2023
Prawo gospodarcze Banki Kredyty frankowe
Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Nowe regulacje pozwalają na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa. O zmianę przepisów apelowali od lat opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Robert Horbaczewski
15.09.2023
Samorząd terytorialny Wojsko Niepełnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych i starych zasadach

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ustawa o świadczeniu wspierającym, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku, wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Odtąd będzie można je pobierać na starych lub nowych zasadach. Natomiast osoba z niepełnosprawnością, która skończy 18 lat, będzie pobierać nowe świadczenie wspierające.
Beata Dązbłaż
15.09.2023
Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
To już przesądzone. Do kosza trafi ustawa o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, zawierająca ważne wrzutkwi do innych przepisów. Sejm w tej kadencji nie planuje już bowiem żadnych posiedzeń, a na jego akceptację wciąż czekają senackie poprawki do tej ustawy. Mieszkańcy wielu bloków dalej będą więc więcej płacić za prąd. Na pół gwizdka będzie też działać lex deweloper. Natomiast politycy PiS powinni przestać chwalić się ułatwieniami w budowie domów powyżej 70 mkw., bo nie zadbali, by zakończyć prace nad tymi rozwiązaniami na czas. 
Renata Krupa-Dąbrowska
15.09.2023
Budownictwo Energetyka
Gmina, która rozpoczęła procedurę uchwalania strategii według starych przepisów kontynuuje ten proces według tych samych zasad. Natomiast, po 31 grudnia 2025 r. plan nie będzie musiał uwzględniać ustaleń zawartych w strategii (może je pomijać). Z kolei, gdy gmina posiada obowiązującą strategię rozwoju gminy, nie będzie musiała aktualizować dokumentu do czasu, aż okres jego obowiązywania się nie skończy.
Iwona Nowacka
15.09.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Prof. Męcina: Płace w budżetówce powinny wzrosnąć co najmniej o 20 proc.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Zarządzanie oświatą
Ogromne kontrowersje w projekcie budżetu na 2024 rok wzbudza podejście rządu do wynagrodzeń w sferze budżetowej. Propozycja 6,6 proc. wzrostu płac jest niewystarczająca i oznacza dalszy realny spadek wynagrodzeń pracowników budżetówki – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jacek Męcina
14.09.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Zarządzanie oświatą

Dr Lasocki: Emerytury stażowe – obiecanka z długim stażem

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rządzący próbują lepić świadczenie dla spracowanych na tzw. ogólnym stażu emerytalnym, który się do tego nie nadaje. Bo emerytura powszechna ma być dla każdego, a stażówki dla osób szczególnie spracowanych. Dzisiejsi 40-latkowie osiągający zarobki nieprzekraczające przeciętnego wynagrodzenia o skorzystaniu ze stażówek będą mogli zapomnieć – mówi dr Tomasz Lasocki.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W ostatnich tygodniach pojawiła się informacja o wniesieniu powództwa przeciwko spółkom zrzeszonym wokół projektu OpenAI, w tym spółce Microsoft. Postępowanie jest prowadzone przed sądem w USA. Sprawa została zainicjowana przez rzekomo poszkodowanych działaniem narzędzi udostępnionych przez OpenAI, jak ChatGPT. Powództwo dotyczy zarzutu pozyskiwania i wykorzystywania danych osobowych i własności intelektualnej - piszą Artur Piechocki oraz Katarzyna Gorzkowska z kancelarii APLAW.
Artur Piechocki Katarzyna Gorzkowska
14.09.2023
Prawo AI RODO
Zapowiedź PiS wprowadzenia emerytur stażowych ze stażem dla kobiet 38 lat i mężczyzn – 43 lata, i uzależnienie prawa do niej od odprowadzonych składek oznacza, że ktoś, kto doświadczył patologii polskiego rynku pracy, poczeka na emeryturę do 60/65 roku życia. Zdaniem naukowca-specjalisty z zakresu ubezpieczeń społecznych, dzisiejsi 40-latkowie osiągający zarobki nieprzekraczające przeciętnego wynagrodzenia, mogą zapomnieć skorzystaniu ze stażówek.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne