Okazją do świętowania w Bibliotece Narodowej było 5-lecie Fundacji Powszechnego Czytania. Gali towarzyszyło hasło „Czytanie zmienia świat na lepszy”. Spotkali się goście z branży książki i nie tylko – oprócz wydawców, nauczycieli i bibliotekarzy, o roli książek rozmawiali też samorządowcy, przedstawicieli biznesu, mediów, agencji reklamowych, także pisarze, ilustratorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i sportu.
Zebranych gości powitał gospodarz miejsca Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Spotykamy się w miejscu najbardziej przyjaznym książkom. Biblioteka Narodowa patrzy z zachwytem na działania Fundacji Powszechnego Czytania i życzymy kolejnych pięciu, pięćdziesięciu i pięciuset lat. Zaprosił także wszystkich do świeżo odnowionych wnętrz biblioteki.
Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania przypomniała cele działania organizacji - Walczymy o to, by każde dziecko miało równe szanse. Wczesne dzieciństwo to szczególnie ważny okres, bo nasze mózgi w 80 proc. rozwijają się w wieku 0-3 lata. Książka pomaga w rozwijaniu słownictwa, ale też w budowaniu relacji. Podkreśliła, że podniesienie poziomu czytelnictwa wymaga zmiany nawyków i namówienia setek tysięcy rodziców, by zaczęli czytać swoim dzieciom. - Nikt nie zrobi tego w pojedynkę, więc dziękuję wam, że tu jesteście – dodała.
Kariatydy Czytelnictwa
Finałem uroczystości było wręczenie Kariatyd Czytelnictwa przez członków zarządu Fundacji Powszechnego Czytania Marię Deskur i Grzegorza Majerowicza. – To wyraz uznania i wdzięczności dla organizacji, które nas wspierają. Zmiany, które mogą podnieść poziom czytelnictwa wymagają wysiłków wspólnych – podkreślił Majerowicz.
W kategorii Supermoc 5-lecia wyróżnienie otrzymała firma Wolters Kluwer. - Te różne rzeczy udaje nam się robić dzięki cudownym współpracom. Prezes Wolters Kluwer Polska Włodzimierz Albin założył z nami fundację i od samego początku nam pomaga – mówiła Deskur.
Czytanie zmienia świat na lepsze
Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że mężczyźni czytają dwa razy mniej niż kobiety, stąd pomysł na realizację akcji #tatateżczyta. O przedsięwzięciu opowiedzieli ambasadorowie akcji pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz Łukasz "Juras" Jurkowski, sportowiec, prezenter. - Moim zdaniem ta kampania jest bardzo ważna w dobie cyfryzacji. Jestem dumny, że mimo wielu obowiązków, zawsze miałem czas wieczorem, żeby choć przez minutę czytać swojemu dziecku. Udaje mi się przełamywać stereotyp, że nie można interesować się książkami, będąc sportowcem sportów walki. Całe życie czytam i czytać będę – zadeklarował Jurkowski.
Ratownicy Czytelnictwa już po raz trzeci w tym roku
O trzeciej edycji projektu Ratownicy Czytelnictwa opowiedziała Karina Mucha, psycholog, wykładowczyni SWPS. - Jako Ratownicy Czytelnictwa robimy co się da, by nasza młodzież wyrastała w zdrowym środowisku, wypływała na głębię i odkrywała nowe lądy. Prowadzimy więc programy dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do Ratowników Czytelnictwa, choćby na kolację z książka, gdzie online wymieniamy się pomysłami, co warto czytać – zachęcała Mucha.
Jednym z działań zrealizowanych przez Fundację Powszechnego Czytania w tym roku była polsko-ukraińska konferencja Literacy for Democracy. Fiona Evans, przedstawicielka National Literacy Trust z Wielkiej Brytanii w swojej wypowiedzi online podkreśliła, że do rozwijania czytelnictwa niezbędne jest wsparcie rządów, filantropów, organizacji pozarządowych, ale też korporacji.
Czytanie zmienia kapitał społeczny
Wagę działań na poziomie lokalnym podkreśliła Czesława Winecka, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej miasta Zabrze. – Kwestia czytelnictwa została wpisana do strategii naszego miasta. Kultura została połączona z ochroną zdrowia, bo czytanie to też profilaktyka. Nie komórka, nie smartfon ale właśnie książka w zamian. Rozwijamy więc program czytania w żłobkach, przedszkolach – powiedziała Winecka.
Cena promocyjna: 261.74 zł
Cena regularna: 349 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 314.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.