O problemach ze zgłaszaniem roszczeń przez frankowiczów Getin Noble Bank wielokrotnie pisaliśmy na Prawo.pl. Chodzi o to, że jest ono możliwe wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W KRZ nie ma jednak specjalnego formularza - trzeba się posiłkować tymi przeznaczonymi do innego typu wierzytelności. Problem zauważył RPO, który zwrócił się do MS z prośbą o wyjaśnienie problemu.
Czytaj też: Frankowicze Getin Noble Bank nie mają jak zgłosić potrącenia
Po upadku Getin Banku frankowicze mają problem ze zgłoszeniem do Krajowego Rejestru Zadłużonych
KRZ nie jest przygotowany na roszczenia frankowiczów
W swoim wystąpieniu RPO powołuje się na art. 216a ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe. Nakazuje on zgłoszenie wierzytelności wobec upadłego poprzez system teleinformatyczny. - Zgłoszenie wierzytelności wobec upadłego dłużnika jest kluczową czynnością, będącą na tym etapie jedyną drogą dochodzenia ochrony praw majątkowych przez wierzyciela - byłego klienta banku, którego roszczenie nie jest związane z posiadanym w nim rachunkiem - pisze Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Czytaj w LEX: Wnoszenie pism procesowych i doręczanie orzeczeń w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym po nowelizacji >
Według niego stopień skomplikowania procedury zgłoszenia wierzytelności powinien przewidywać, że w aktualnych warunkach wierzycielem banku, który oferował tzw. kredyty frankowe, może stać się konsument, dochodzący roszczeń w związku z abuzywnym charakterem umowy kredytowej. Tymczasem tak nie jest.
Zobacz procedurę w LEX: Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym >
W opinii RPO dotychczasowe doświadczenia związane ze zgłaszaniem wierzytelności wobec Getin Noble Bank S.A. w upadłości ujawniły niedostosowanie systemu teleinformatycznego pod względem braku osobnych formularzy pozwalających na opisanie roszczenia wynikającego z nieważności umowy frankowej, jak też ułatwiających wskazanie właściwej kategorii zaspokojenia. Jednym z zauważonych problemów jest także brak pola do wypełnienia przy zgłaszaniu wierzytelności, które przewidywałoby dokonania wspólnego zgłoszenia przez współkredytobiorców umowy frankowej, choć takie umowy były częste.
Zobacz procedurę w LEX: Wpływ ogłoszenia upadłości na cywilne postępowanie rozpoznawcze toczące się z udziałem upadłego >
Trzeba stworzyć nowy formularz
Zdaniem RPO warto stworzyć osobny formularz do wierzytelności związanych z nieważnością umowy kredytu frankowego. Zauważa również na problem z przeciążeniem KRZ. W stosunkowo krótkim czasie bowiem tysiące kredytobiorców musiało zgłosić swoje roszczenia,
- Konieczna jest wnikliwa analiza tej sytuacji. Nie można bowiem wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do upadłości innego banku posiadającego portfel zobowiązań wynikających z oferowania kredytów frankowych. Należałoby wówczas oczekiwać, że doświadczenia z dotychczasowych postępowań, jak przy Getin Noble Bank S.A., ochronią wierzycieli przed problemami - zarówno proceduralnymi, jak i technicznymi - związanymi z korzystaniem z KRZ - postuluje rzecznik.
Czytaj też:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.