Czy przerwana więź rodzinna wymaga zadośćuczynienia – rozstrzygnie TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego postanowiło skierować do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, czy zmiana kodeksu cywilnego, która nastąpiła w czerwcu 2021 r., nie łamie zasady nieretroaktywności prawa, pewności prawa oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Oznacza to, że rodziny poszkodowanych przez błąd medyczny nie doczekają się szybko odpowiedzi.

16.03.2023

Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach - pierwsze wyroki kwestionujące zamrożenie wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Sąd Rejonowy we Włocławku wydał właśnie jeden z pierwszych wyroków dotyczących ustalenia wynagrodzenia prokuratora na podstawie ustawy okołobudżetowej - dowiedziało się Prawo.pl. Chodzi o 2022 rok. Sąd wskazał przy tym, że ustawodawca ani w tej regulacji, ani w ustawie budżetowej, nie przedstawił żadnej argumentacji, która uzasadniałaby kolejne zamrożenie płac prokuratorów i sędziów, a samą decyzję określił jako uznaniową.

16.03.2023

Katowicki sąd dyscyplinarny cofa przeniesienie sędziego Żurka 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Katowicach w procesie przeciwko Sądowi Okręgowemu w Krakowie, uwzględnił większość wniosków sędziego Waldemara Żurka i m.in. przywrócił go do orzekania w wydziale, z którego został przesunięty – w rygorze natychmiastowej wykonalności. Wyrok w procesie pierwszej instancji ogłosiła w środę sędzia Katarzyna Sznajder-Peroń.

15.03.2023

Forum Współpracy Sędziów: Działanie przewodniczącej KRS nieetyczne, naruszające godność sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, występując do prezesa poznańskiego sądu w sprawie sędzi, która uniewinniła grupę osób odpowiadających za protest w tamtejszej katedrze i sugerując wysłanie jej na szkolenia, zachowała się nieetycznie, naruszyła godność innego sędziego i nie miała do tego podstawy prawnej - wynika z uchwały Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów.

15.03.2023

Sprawa dla SN - dwie kary za jedno przekroczenie prędkości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obywatel przekroczył dozwoloną prędkość o 32 km/h. Został za to ukarany 800-złotowym mandatem, który opłacił, ale dwa miesiące potem sąd rejonowy wyrokiem nakazowym wymierzył mu za ten sam czyn karę 900 zł grzywny. W sprawę wkroczył Rzecznik Praw Obywatelskich, który składa kasację do Sądu Najwyższego. Wnosi o uchylenie wyroku nakazowego i umorzenie postępowania.

15.03.2023

W środę kolejna edycja Dnia Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

15 marca już po raz siódmy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” organizują szkolenia dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Edukacji Prawnej. Hasłem przewodnim wydarzenia jest "Sprawczy obywatel", jego partnerem Wolters Kluwer Polska, a celem promocja wiedzy prawniczej, przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie praw obywatela.

15.03.2023

Przemocowiec w domu - policjant może mu nakazać wyprowadzkę

Wymiar sprawiedliwości

Od 30 listopada 2020 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi policjanci, ale też żandarmi wojskowi, mogą wydać wobec sprawcy przemocy domowej nakaz opuszczenia lokalu lub zbliżania się do niego. Do końca 2022 roku takich nakazów/zakazów sami policjanci wydali 8 723, a od sierpnia br. będą mogli stosować kolejne narzędzia - zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscu gdzie są osoby skrzywdzone przez "przemocowca".

15.03.2023

Koszty sądowe mogą przyprawić o zawrót głowy - ale sąd może z nich zwolnić

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli kogoś nie stać na pokrycie kosztów sądowych, z pomocą przychodzą przepisy, zgodnie z którymi strona może złożyć wniosek o zwolnienie z ponoszenia tych opłat w całości lub w części. Sąd wydaje postanowienie, odnosząc się do sytuacji finansowej wnioskodawcy. Do takiego wniosku trzeba się jednak dobrze przygotować, by udowodnić, że z finansami jest rzeczywiście krucho. Piszemy o tym w Dniu Edukacji Prawnej.

15.03.2023

Rozwód może słono kosztować - zależy co strony chcą zyskać

Wymiar sprawiedliwości

To ile trzeba zapłacić pełnomocnikowi za prowadzenie sprawy rozwodowej, zależy od wielu kwestii. Począwszy od miejsca, gdzie mieszkają rozwodzący się małżonkowie, poprzez to, jak bardzo są skonfliktowani, a kończąc na tym, czy zamierzają walczyć o orzeczenie o winie albo czy potrafią porozumieć się w sprawie dzieci. Różne są też sposoby rozliczenia - może być ono całościowe za sprawę, w ratach lub godzinowe.

15.03.2023

Prof. Garlicki: Wysłanie „swojego” sędziego do Strasburga nie uchroni Polski przed niekorzystnymi wyrokami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Impas w procedurze wyłonienia polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to niebezpieczne zjawisko. Ale próba umieszczenia tam przez rząd „swojego” sędziego, by zadbał on o korzystne dla Polski wyroki, nie przyniesie oczekiwanego efektu, będzie wręcz szkodzić Polsce – twierdzi prof. Lech Garlicki, były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

15.03.2023

Manifestowali w katedrze - sędzia ich uniewinniła i może trafić na szkolenie z Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Poznańska sędzia uniewinniła w sumie ponad 30 osób, które w 2020 r. manifestowały w tamtejszej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucjącego, który uchylił jedną z trzech przesłanek legalnej aborcji. Teraz przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się do jej przełożonego, by rozważył skierowanie sędzi na szkolenia dotyczące m.in. konstytucyjnej ochrony kultu religijnego.

14.03.2023

Prokuratorskie postępowania trwają coraz dłużej - RPO pisze do ministra

Wymiar sprawiedliwości

Od 2016 r. trwa znaczny wzrost liczby długotrwałych postępowań przygotowawczych w prokuraturach, konkretnie takich, które trwają powyżej pięciu lat - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje, że niepokojący jest też wzrost stosowania długotrwałych aresztów - powyżej dwóch lat. W tej sprawie już jego poprzednicy występowali do Ministra Sprawiedliwości, ten przekazał pismo Prokuratorowi Krajowemu i odpowiedzi nadal nie ma.

14.03.2023

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Świadomy praw nastolatek - w przyszłości sprawczym obywatelem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Młode pokolenie coraz lepiej zna swoje prawa i potrafi walczyć o to, co im się należy. A dzięki edukacji prawnej jest szansa, że w przyszłości dzisiejszy nastolatek stanie się sprawczym obywatelem - aktywnie radzącym sobie w trudnych prawnie sytuacjach. Edukacja to ciągła praca, szczególnie w czasach zmieniających się przepisów - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

14.03.2023

Prof. Kardas: Były w sądach nieprawidłowości, ale jakobińska reakcja nie do przyjęcia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Boli mnie świadomość, że ktoś w Europie mógłby oceniać mnie i system w którym pracuję od ponad 30 lat jako niecywilizowany. Nie ignoruję różnego rodzaju wątpliwości dotyczących tego, w jaki sposób sędziowie do 2015 roku byli w Polsce powoływani, ale reakcja jakobińska, zamiast pomysłów na usunięcie wadliwości, szalony pęd do destrukcji wszystkiego, nie jest do zaakceptowania.

14.03.2023

Interes dziecka nadrzędny także przy sprawach transgranicznych uprowadzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja Haska przewiduje wyjątek od natychmiastowego powrotu uprowadzonego przez rodzica dziecka do kraju, w którym wcześniej mieszkało, w momencie kiedy samo się temu sprzeciwi. Dlatego ważne jest wysłuchanie dziecka. Problem jednak w tym, że nie ma wspólnych europejskich standardów wysłuchania dzieci, choćby w zakresie wieku, od którego można byłoby to robić - mówi sędzia Joanna Guttzeit z Berlina.

13.03.2023

Niebezpieczna zmiana - wniosek w pozwie, albo sąd rozpatrzy sprawę niejawnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenia niejawne stały się ratunkiem dla sądów w czasie covidu, choć miały być stosowane wyjątkowo. Po kolejnej noweli procedury cywilnej strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. To zamienianie sądów w urzędy - alarmują prawnicy.

13.03.2023

Dziecko to obywatel - więc wymiar sprawiedliwości musi uwzględniać jego interes

Wymiar sprawiedliwości

Procedura karna, cywilna, administracyjna - w każdej interes dziecka powinien być dostrzegany i zabezpieczany. Odpowiedzialność za to spoczywa na sędziach, pełnomocnikach, organach państwa - podkreślali uczestnicy konferencji "Dziecko to nie procedura. W postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo", która odbywa się w Lublinie. Rola adwokatów i radców ma według nich, polegać też na przybliżaniu dziecka tychże procedur.

11.03.2023

Mniej telefonów z więzienia, a co z życiem rodzinnym i prawem do obrony?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.

11.03.2023

Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Prof. Kulesza: Ochrona ofiar przestępstw to problem prawa i etyki dziennikarskiej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie prawo prasowe przewiduje zakaz publikowania wizerunku i innych danych osobowych świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych. Zakaz ten nie będzie skuteczny, jeśli nie będzie skutecznie wzmacniany przez normy etyczne wiążące dziennikarzy, a w pogoni za sensacją w relacjach medialnych nie zastąpi należna ofiarom przestępstw empatia - pisze prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.

10.03.2023