W tamtej sprawie kredytobiorca przy zawieraniu umowy w nieprawidłowy sposób został poinformowany o potencjalnym ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową przewidzianą w umowie oraz o konsekwencjach zmiany oprocentowania.

Czytaj: Kredyt złotówkowy bez WIBOR-u - jest pierwsze postanowienie i reakcja banków>>

Czytaj w LEX: Zmiana wskaźnika WIBOR w ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom >>>

Czytaj w LEX: Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID >>>


Czy „złotówkowicz” i mieć szansę na obniżenie kredytu?

Co zatem wynika ze znanych opinii publicznej informacji? Czy przed sądami masowo zaczną się toczyć sprawy osób posiadających kredyty? Kto może być kwalifikowany jako „złotówkowicz” i mieć szansę na obniżenie kredytu?

Po pierwsze, bez wątpienia, podobnie jak to ma miejsce w wielu sprawach dotyczących kredytów „frankowych”, tak i przy ustalaniu ważności poszczególnych postanowień kredytów w złotówkach, ważna będzie ocena czy konkretny klient przy zawieraniu umowy został prawidłowo i rzetelnie poinformowany przez bank o ryzykach związanych z zawieraną umową, w tym w szczególności – ze zmiennym charakterem oprocentowania i podstawami do jego wyliczania. Można przypuszczać, że podobnie jak to miało miejsce w umowach frankowych, potencjalnie obciążone nieprawidłowościami mogą być przede wszystkim umowy kredytowe sprzed kilku – kilkunastu lat. Zapewne okoliczności te będą przedmiotem dowodzenia w każdej konkretnej sprawie.

Kalendarz szkoleń online w LEX Banki >>>

Aktualnie nie znamy przyczyn dla których Sąd podważył oprocentowanie ustalane w oparciu o WIBOR, zatem można jedynie ogólnie wskazać, że już parę miesięcy wcześniej pojawiały się w środowisku prawniczym głosy mówiące, że wysokość WIBOR-u w danym okresie jest uzależniona od zbyt małej ilości transakcji między bankami, co oznacza, że  banki mają zbyt duży wpływ na ten wskaźnik i de facto mogą go niemal arbitralnie kształtować. W konsekwencji podnoszono, że WIBOR w istocie stanowi ukryte wynagrodzenie banku (poza wprost wyrażoną w umowie marżą), co mogłoby znajdować oparcie również w porównaniu zakresu wzrostu WIBOR-u z dużo mniej dynamicznym wzrostem oprocentowania lokat bankowych w ostatnich miesiącach.

Od lat zauważamy swego rodzaju „dyskryminację” kredytobiorców złotówkowych w stosunku do „frankowiczów". Należy spodziewać się, że wiele osób będzie próbować ratować swoją sytuację finansową np. poprzez poszukiwanie rozwiązań prawnych przeciwko bankom.

Czytaj w LEX: Obniżenie kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku jego wcześniejszej spłaty >>>

 

Jacek Czabański, Tomasz Konieczny, Mariusz Korpalski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 69 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69 zł