Adwokat generalny – minister najaktywniejszy w kwestionowaniu wyroków

Wymiar sprawiedliwości

Od kwietnia 2018 roku skargę nadzwyczajną wniesiono 1889 razy – najczęściej po tę instytucję sięgał Prokurator Generalny i kwestionował rozstrzygnięcia sądów cywilnych. Mimo że skarga zarezerwowana jest dla profesjonalnych podmiotów, akta z powodu braków formalnych zwrócono aż 620 razy. Problematyczne jest wykorzystywanie instytucji do kwestionowania orzeczeń, które idą nie po linii światopoglądowej szefa resortu sprawiedliwości.

06.09.2023

SN: Dla skargi nadzwyczajnej wartość przedmiotu sporu nie ma znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrzucenie skargi nadzwyczajnej wyłącznie z powodu niskiej wartości przedmiotu sporu - taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjęła 5 września Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Izba nadała tej uchwale moc zasady prawnej. SN dodał, że reguły dotyczące skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym w tym wypadku nie mają zastosowania.

05.09.2023

Nawet uciążliwa choroba nie przywraca terminu do wniesienia skargi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie silna biegunka, lecz błąd urzędnika w kancelarii może być powodem przywrócenia terminu do wniesienia skargi czy zażalenia – stwierdzają sądy administracyjne, karne i cywilne. Zwolnienie lekarskie od pracy nie jest potwierdzeniem braku winy zainteresowanego w uchybieniu terminu. Nie wyklucza bowiem ono możliwości dokonania czynności procesowej przez domownika lub substytuta.

02.09.2023

SA: Błędnie rozpoznani napastnicy, choć mieli alibi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd I instancji skazał dwóch mężczyzn za pobicie kobiet o ciemnej karnacji - miał być to atak na tle nienawiści rasowej. Jednak okazało się, że mieli oni alibi i nie uczestniczyli w bójce w restauracji. Apelacja skazanych okazała się skuteczna i zostali oni uniewinnieni przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, który nie nabrał przekonania, iż oskarżeni zostali prawidłowo rozpoznani.

02.09.2023

Polacy źle oceniają sądy, będą dalsze reformy i kontrole

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polacy wystawiają negatywne oceny dla systemu wymiaru sprawiedliwości. To wnioski z badań przeprowadzonych przez Panel badawczy Ariadna dla Stowarzyszenia Iustitia. W odpowiedzi Krajowa Rada Sądownictwa zapowiada kontrolę finansów Iustitii, a minister sprawiedliwości i prezes PiS planują dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli spłaszczenie struktury sądów.

01.09.2023

SN: Eksmisja byłych teściów niedopuszczalna

Wymiar sprawiedliwości

Okoliczność, że powódka popadła w konflikt ze swoim byłym mężem, nie oznacza, że może żądać eksmisji swoich byłych teściów, bo godzi to w zasady współżycia społecznego. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę powódki o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Zaznaczył, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania.

01.09.2023

Sędzia Matras: Moc zasady prawnej to problem sztuczny w Trybunale

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdybyśmy przyjęli argumenty Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące niekonstytucyjności mocy wiążącej uchwał Sądu Najwyższego, to trzeba by przyjąć, że wiążą tylko uchwały całej Izby. Od 2007 r. Izba Karna w całym składzie zbierała się w celu podjęcia uchwały dwa razy i do podjęcia uchwał nie doszło z powodu zmian w przepisach. Dla mnie problem jest sztuczny - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

31.08.2023

Sprzeciw prokuratorów wobec zamrożenia płac

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie od 1 stycznia 2024 r. płac pracowników sfery budżetowej o 12,3 proc. Tymczasem w projekcie budżetu na przyszły rok zapisano waloryzację wynoszącą 6,6 proc. Projekt ustawy okołobudżetowej oceniany jest przez prokuratorów jako oczywiste bezprawie, powtarzane od czterech lat.

31.08.2023

Nowe zasady dochodzenia roszczeń w sprawach własności intelektualnej w praktyce

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Własność intelektualna

Wprowadzane zmiany rodzą wiele wątpliwości w zakresie ich stosowania w praktyce. Niewątpliwie jednak zwiększają pewność prawa – skodyfikowane zostały bowiem reguły wynikające dotychczas jedynie z orzecznictwa. Jednocześnie wydaje się, że zmierzają do zapewnienia większej równości stron, oraz umożliwienia sądom pozyskania szerzej wiedzy o okolicznościach faktycznych sprawy - pisze Alicja Rytel, adwokat w PATPOL Legal i Wspólnicy.

31.08.2023

KRS ostrzega niepokornych sędziów i zapowiada lustracje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ostrzegła w uchwale, że każde zachowanie będące sprzeniewierzeniem się zasadzie niezawisłości i bezstronności powinno zostać ocenione w kategorii przewinienia dyscyplinarnego jako uchybienie godności urzędu sędziego. Zapowiada też kontrolę Fundacji Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

30.08.2023

KRS pyta Trybunał o moc zasady prawnej uchwały

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu o Sądzie Najwyższym, który wprowadza możliwość nadania uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego mocy zasady prawnej.

30.08.2023

Po co Trybunał, który nie orzeka - sądy biorą sprawy we własne ręce

Wymiar sprawiedliwości

Drastycznie spadła liczba pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego - w 2022 r. złożono ich zaledwie 12. Bywa, że w sądach zawieszonych jest po kilkaset spraw, w oczekiwaniu na werdykt TK. Bezwład Trybunału powoduje, że sądy coraz częściej same orzekają o konstytucyjności przepisów - wskazują prawnicy. I uważają to za bardzo dobry trend.

30.08.2023

Sędzia, który orzekał sam, też musi odbyć naradę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nieprzeprowadzenie narady przez sędziego, który orzekał jednoosobowo, przed sporządzeniem i ogłoszeniem postanowienia oraz ogłoszenie postanowienia niezwłocznie po udzieleniu głosu stronom - miało wpływ na treść orzeczenia, pomijało niezbędną fazę orzekania. Nie odbyła się narada. Dlatego należy powtórzyć postępowanie przed sądem pierwszej instancji – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

30.08.2023

Wirtualna poczekalnia i komunikaty o opóźnieniach w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.

29.08.2023

SN: Asesorowi nie postawiono konkretnych zarzutów, wniosek odrzucony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie wystarczy ogólne stwierdzenie, że asesor sądowy miał nie zostać prawidłowo powołany. W ślad za tak generalnie określoną podstawą wniosku o wyłączenie sędziego nie wskazano żadnych zarzutów, które mogłyby faktycznie wskazywać na ewentualny brak niezawisłości asesora sądowego objętego wnioskiem o wyłączenie. W ten sposób orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i wniosek o wyłączenie odrzuciła.

29.08.2023

Nadzwyczajne posiedzenie KRS: Motywacje polityczne wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 28 sierpnia br. przedyskutowała problemy sądownictwa. Chodzi m.in. o kwestię orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji, dotyczących "agresorów reprezentujących opozycję, środowiska lewicowe czy LGBT." - Jest coraz więcej przypadków, w których sędzia, wydając werdykt, nie jest w stanie oddzielić swoich prywatnych poglądów od prawidłowego stosowania przepisów prawa – powiedział na posiedzeniu minister Zbigniew Ziobro.

28.08.2023

Dyscyplinarki sędziów i rząd polski przed Trybunałem w Strasburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka 28 sierpnia 2023 r. zakomunikował kolejnych pięć spraw dotyczących niezależności sądownictwa w Polsce. Łącznie spraw dotyczących naruszeń praworządności jest już prawie pół tysiąca. Nowe sprawy dotyczą statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Trybunał zobowiązał Rząd RP do odpowiedzi na pytanie, czy izba ta spełnia gwarancje niezawisłego i bezstronnego sądu.

28.08.2023

Z deszczu pod rynnę? Tania pomoc w sprawie frankowej może słono kosztować

Wymiar sprawiedliwości

Po czerwcowym, korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE, frankowicze ponownie ruszyli do sądów. Równocześnie uaktywniły się różnego rodzaju firmy oferujące pomoc w walce z trefnymi umowami. Dla nich to żyła złota, ale warunki, które oferują klientom, nie zawsze są korzystne. Niepokoić powinny np. bardzo niskie wynagrodzenie za prowadzenie takiej sprawy, bo wiąże się z nim często wysokie success fee, sięgające nawet kilkudziesięciu procent z udzielonego kredytu.

28.08.2023

NSA: „Pozorna pseudoartystyczna trywializacja rzeczywistości” na wydziale sztuki

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Przyznawanie uczelniom uprawnienia do nadawania stopni dotyczy nie tylko suchego wypełniania kryteriów formalnych. Wiąże się przede wszystkim z pełnym przekonaniem, że jednostka posiada wysoki poziom kształcenia i działalności naukowo-badawczej czy artystycznej w danej dziedzinie. Jeśli Komisja ds. Stopni i Tytułów nie ma takiego przekonania, może cofnąć uprawnienie do nadawania tytułów doktora – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

28.08.2023

SN: Nierówne traktowanie w pracy to także dyskryminacja

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Przepis dotyczący dyskryminacji ma zastosowanie także do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania z art. 11 (2) kodeksu pracy. Potwierdza to czwartkowa uchwała, którą podjęło trzech sędziów Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

25.08.2023