Prokurator Jacek Skała , przewodniczący ZZPiPP RP, członek Rady Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej nie zgadza się z takim rozwiązaniem.
Czytaj też: Prokuratorzy dostają już pierwsze pieniądze w związku z pozwami o wynagrodzenia
Krytykuje waloryzację i uważa ją za niesprawiedliwą.
- Otrzymaliśmy właśnie projekt ustawy okołobudżetowej. Sytuacja się powtarza po raz kolejny - czwarte zamrożenie wynagrodzeń z rzędu. Nasza odpowiedź jest jedna: jazda z pozwami – pisze na Twitterze.
W rozmowie z Prawo.pl dodaje: - Od czterech lat rząd narusza praworządność o obszarze kształtowania wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Za pierwszym razem zaakceptowaliśmy to, z uwagi na nadzwyczajną sytuację związaną z pandemią, choć nawet wówczas sytuacja gospodarcza nie uzasadniała takiego rozwiązania.
Liczne pozwy i skarga do TK
W kolejnych latach to, co wywalczyliśmy jako środowisko w 2008 r., było cyklicznie łamane przez jedną ze stron – dodaje prokurator Skała. – W sposób całkowicie arbitralny, wbrew prawu i zawartej umowie, a także z pogwałceniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r. Naszą odpowiedzią na całą sytuację jest zainicjowana przez Związek akcja pozwów. Już kilka trafiło do sądów.
Codziennie kilkanaście osób zwraca się do Związków Zawodowych Pracowników Prokuratury o wyliczenie należnych im roszczeń. W tym celu Związek utworzył specjalną komórkę.
Czytaj też w LEX: Rola Prokuratury w systemie zwalczania korupcji w Polsce >
Niezależnie od tego, kilka tygodni temu Związek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek i prokuratorzy liczą, że Trybunał zdyskwalifikuje utrwalone przez rząd od czterech lat – bezprawie. W tym obszarze musi zostać przywrócona praworządność – dodaje prokurator Skała.
Co jeszcze zyskasz? Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>>
W ocenie związkowców zaskarżone przepisy są niezgodne z: zasadą ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa i zasadą ochrony praw nabytych wynikających z art. 2 Konstytucji RP; art. 64 ust. 1 i 2 (prawo do własności, innych praw majątkowych) w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP (zgodnie z nim ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw).
Czytaj w LEX: Niezależność prokuratora >
Związek chce również, by wniosek był rozpoznawany łącznie z tym dotyczącym wynagrodzeń sędziowskich. Radę Główną Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury reprezentować przed TK będą prokuratorzy Jacek Skała i Dominika Matusiak.
Czytaj w LEX: Prokuratura po 5 latach obowiązywania ustawy – Prawo o prokuraturze z 28.01.2016 r. >
Cena promocyjna: 109 zł
|Cena regularna: 109 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł