Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Jacek Saramaga w piśmie skierowanym do Prezesa NRA adwokata Przemysława Rosatiego poinformował o zmianach, które będą wdrażane w sądach powszechnych w IV kwartale 2023 r. Wśród nich są powiadomienia e-mailem o opóźnieniu w rozpoczęciu rozprawy zdalnej, zmianie terminu lub o jej odwołaniu; komunikaty o opóźnieniu na planszy przed rozpoczęciem rozprawy zdalnej; wirtualna poczekalnia dla uczestników rozprawy online.
Pismo sędziego to odpowiedź na interwencję adw. Przemysława Rosatiego, który 18 lipca 2023 r. przesłał do prezesów Sądów Apelacyjnych apel o wprowadzenie powiadomień o opóźnieniach w rozpoczęciu rozpraw online.
Były ograniczenia techniczne
Odpowiadając na pismo prezesa NRA, sędzia Saramaga informuje, że Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa działające w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, właśnie z uwagi na rosnące zainteresowanie ze strony uczestników postępowaniu udziałem zdalnym, a także mając na uwadze procedowaną zmianę ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, podjęło działania mające na celu umożliwienie informowania o opóźnieniu lub planowanym późniejszym wywołaniu sprawy. Dotychczas nie było takiej możliwości, co wynikało z ograniczeń natury technologiczno-organizacyjnych.
Czytaj w LEX: Informatyzacja postępowania cywilnego. Od odrębności do modelu podstawowego >
Z pisma wynika, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu modelował, przetestował i przygotował do udostępnienia dla sądów powszechnych, modyfikację rozszerzającą integrację systemu wideokonferencyjnego Jitsi z komponentami systemu Cyfrowej Rejestracji Przebiegu Rozpraw Sądowych.
Korekta terminu rozprawy
Dzięki tym działaniom pojawił się mechanizm korekty wyznaczonego terminu rozprawy zdalnej uwzględniający: zmianę daty, odwołanie rozprawy oraz opóźnienie powstałe w wyniku przedłużającego się wcześniejszego posiedzenia.
Nowa funkcjonalność umożliwia ustawienie opóźnienia do 120 min. z jednoczesnym przesłaniem komunikatu informacyjnego do stron postępowania za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warunkiem koniecznym jest oczywiście podanie adresu mailowego do sekretariatu wydziału organizującego rozprawę.
Dodatkowo w przypadku takiego przesunięcia rozprawy wynikającego z opóźnienia pojawi się stosowny komunikat na planszy początkowej przed uwierzytelnieniem uczestnika.
Czytaj też w LEX: Struktura pism składanych od 1 lipca 2023 r. przez profesjonalnych pełnomocników w świetle nowelizacji KPC >
Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy (pierwszy etap sprawdzenia tożsamości odbędzie się na tzw. portalu weryfikacji). Proces przechodzenia pomiędzy poczekalnią a rozprawą jest w pełni zautomatyzowany dla wszystkich uczestników przy jednoczesnym zachowaniu możliwości samodzielnego opuszczenia spotkania, powtórnego dołączenia do poczekalni oraz zachowania kontroli nad mikrofonem i kamerą.
Te zmiany będą wdrażane w sądach w IV kwartale 2023 r.
Cena promocyjna: 47.2 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 44.25 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.