Po wyborach do Europarlamentu wakat także w KRS

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz uzyskała mandat w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To oznacza także zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Wybór jej następcy jako członka Rady powinien nastąpić w terminie dwóch miesięcy od wygaśnięcia mandatu posłanki, przy czym przewodnicząca Rady nie uzyskała jeszcze informacji w tym zakresie.

12.06.2024

Kandydaci na asesorów wybrali sądy, ale mogą zostać bez pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości

11 czerwca uroczyście zakończono XII rocznik aplikacji sędziowskiej i III rocznik aplikacji uzupełniającej. Niemal do ostatniej chwili trwało wybieranie dostępnych stanowisk asesorów sądowych, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało uzupełniającą listę 10 czerwca rano. Teraz - przed przyszłymi asesorami - kolejna przeprawa, wnioski do prezydenta o ich mianowanie musi przesłać KRS. Liczy się czas, bo z początkiem sierpnia stracą prawo do stypendium, a Rada już przypomina, że w lipcu ma krótkie posiedzenia, choćby z powodu urlopów pracowników.

11.06.2024

Sędzia Izabela Fountoukidis będzie kierować Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, na wniosek dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. dra hab. Piotra Girdwoynia, powołał sędzię Izabelę Fountoukidis z Sądu Okręgowego w Krakowie do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora KSSiP. Będzie ona kierowała Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej. Wcześniej na zastępcę szefa KSSiP został też powołany sędzia Waldemar Żurek.

11.06.2024

Nie wiadomo, czy osoba zmieniająca płeć może pozwać dzieci i małżonka

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w pełnym składzie, lecz bez sędziów wybranych przed 2018 rokiem, podjął uchwałę stanowiącą, iż niedopuszczalne jest cofnięcie wniosku przez prokuratora generalnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem dotyczył ustalenia i zmiany płci, a w tym kontekście pytania – kogo pozywa osoba chcąca zmienić płeć - czy tylko rodziców, czy także dzieci i małżonka.

11.06.2024

Więźniowie mają dostać więcej praw, ale Służba Więzienna temu niechętna

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości, pod kierownictwem Zbigniewa Ziobro, wprowadziło zmiany w istotny sposób ograniczające prawa osadzonych. Nowe kierownictwo chce się z tego wycofać także dlatego, że część z przepisów narusza standardy UE i Rady Europy. Nie jest pewne, na ile to się uda, bo jest opór ze strony Służby Więziennej. Kolejnym problemem są braki kadrowe, z którymi służba ta się zmaga.

11.06.2024

Problem z lekarzami sądowymi - RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich, podobnie jak Naczelna Rada Adwokacka, skierował do ministra sprawiedliwości pismo w sprawie dostępności lekarzy sądowych. Jak zaznacza, wpływają do niego sygnały od obywateli, że w niektórych okręgach sądowych takich lekarzy nie ma, a w innych jest ich niewielu. Problemem jest też specjalizacja, często wąska, uniemożliwiająca rzetelną ocenę zdrowia - a chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie.

11.06.2024

Czerwcowa seria wyłączeń sędziów, którzy mają rozpoznać kasacje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie kasacji spowolniło. Trwa seria wyłączeń sędziów Sądu Najwyższego od orzekania z powodu braku bezstronności i niezawisłości, poglądów sędziów w kwestii spełniania tych standardów, a także ze względu na zbyt szybki przebieg awansu zawodowego. Wyłączenia odbywają się na wniosek obrońców i innych stron postępowania.

11.06.2024

WSA: Blaszak na rowery, który nie jest garażem, trzeba rozebrać

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Mimo że obiekt nie był garażem, to właściciele byli obowiązani zapłacić opłatę legalizacyjną. Zatwierdzone warunki zabudowy nie wystarczą. Nieuiszczenie opłaty legalizacyjnej skutkuje rozbiórką samowolnie wzniesionego obiektu, gdy nie ma nawet do niego dojazdu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

10.06.2024

Banki uzależniają podpisanie porozumienia od rezygnacji z kasacji

Wymiar sprawiedliwości

Rozliczenia po wyroku z bankiem zwykle odbywają się bez problemów, ale frankowicze powinni uważać na niektóre zapisy proponowane przez banki, gdyż mogą im one zaszkodzić. Alternatywą dla porozumienia kompensacyjnego jest zwrócenie przez bank wszystkich kwot na rzecz kredytobiorcy i kontynuowanie sprawy z własnego pozwu o zwrot kapitału.

10.06.2024

Prof. Tarapata: Nie ma kary za ucieczkę przed tymczasowym aresztowaniem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zabronione jest unikanie przez podejrzanego udziału w postępowaniu karnym, ale za ukrywanie się lub ucieczkę przed aresztowaniem nie można go ani jego bliskich ukarać - mówi prof. Szymon Tarapata, karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego i adwokat. Jak zaznacza, pomoc w tym ze strony adwokata lub innych osób jest przestępstwem poplecznictwa.

10.06.2024

O wykładni art. 22(1) kodeksu cywilnego, czyli kto jest konsumentem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W sporach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi („sprawach frankowych”) istotne znaczenie ma to, w jakim charakterze działał, zawierając umowę, kredytobiorca. Czy jest konsumentem w relacji z bankiem i czy może korzystać z dobrodziejstwa ochrony kreowanej przez dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, czy też działał jako przedsiębiorca i tej ochrony nie powinien otrzymać - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

10.06.2024

Sędziowie odpowiadają za nadużywanie tymczasowego aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja tymczasowego aresztowania jest w Polsce stosowana zbyt często, a udział w tym mają zarówno prokuratorzy, jak i sędziowie. Jednak „wina” sędziów” jest większa, bo prokuratorzy tylko wnioskują, a oni decydują, czy te wnioski są uzasadnione. Niestety, sędziowie nie są dobrymi strażnikami naszej wolności – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

08.06.2024

Bodnar wnioskuje o odwołania Janeczka, prezydent apeluje, by nie szukać kozła ofiarnego

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny chciałby odwołania swojego zastępcy ds. wojskowych prokuratora Tomasza Janeczka, w związku z m.in. wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej i działaniami podjętymi wobec żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie próby powstrzymania migrantów. Prokuratura uzasadnia to całkowitą utratą zaufania. Tyle że potrzebuje zgody prezydenta. Tymczasem Andrzej Duda nie widzi uzasadnienia i mówi krótko: nie ma co szukać kozła ofiarnego.

07.06.2024

W Krakowie o zasadzie proporcjonalności w postępowaniu cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

10 czerwca, w najbliższy poniedziałek, w Krakowie odbędzie się wykład i dyskusja o zasadzie proporcjonalności w postępowaniu cywilnym. Patronem jest Wydział Prawa i Administracji UJ, a patronem medialnym Wolters Kluwer Polska. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Andrzej Olaś, autor monografii pt. "Zasada proporcjonalności w postępowaniu cywilnym".

07.06.2024

Potrącenia w sprawach frankowych mogą zyskać na popularności

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wyeliminowanie przez TSUE możliwości korzystania przez banki z zarzutu zatrzymania może spowodować szersze korzystanie z zarzutu potrącenia, ale nie jest to proste. Jak podkreślają prawnicy, żeby skorzystać z potrącenia w sprawach, gdy konsument dochodzi stwierdzenia nieważności umowy, bank musiałby przyznać... że umowa jest nieważna.

07.06.2024

Dla każdego i zdalnie - szykują się zmiany w darmowej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Nieodpłatna pomoc prawa świadczona w formie zdalnej, np. przez telefon i bez konieczności składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów - to zmiany, które przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości. Założenia trafiły na razie do wykazu prac legislacyjnych rządu i już budzą emocje. Prawnicy mówią, że pomoc dla wszystkich nie oznacza wcale ochrony potrzebujących, a tryb zdalny nie gwarantuje dobrej porady.

07.06.2024

Nie ma uzupełniającej listy stanowisk asesorskich - absolwenci aplikacji pod ścianą

Wymiar sprawiedliwości

Za kilka dni, 11 czerwca, w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie ma odbyć się uroczystość zakończenia XII rocznika aplikacji sędziowskiej i III rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz wyboru stanowisk asesorów sądowych. Problem w tym, że absolwenci nadal nie mają wglądu do pełnego wykazu stanowisk asesorskich w sądach, a tym samym nie mogą wybrać miejsca najdogodniejszego ze względu np. na ewentualną przeprowadzkę.

06.06.2024

SN: Odszkodowanie dla kobiety zwolnionej po urlopie wychowawczym

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy spowodował niespodziewaną reakcję pracodawcy - wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Sądy orzekły, że było to spowodowane rzeczywistymi przyczynami, ale powrót do pracy był niecelowy. Sądy przyznały pracownicy odszkodowanie, a Sąd Najwyższy te rozstrzygnięcia zaaprobował.

06.06.2024

Państwo zawiodło frankowiczów, teraz może zapłacić odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Czy Skarb Państwa będzie wypłacał frankowiczom miliardowe odszkodowania? Właśnie ruszyła precedensowa sprawa pozwu zbiorowego, która ma wykazać, że to państwo odpowiada za szkody i krzywdy, jakie ponieśli frankowicze. Dzięki temu kredytobiorcy sami już w indywidualnych procesach będą mogli walczyć o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Natomiast dla frankowiczów z Getin Noble Banku w upadłości może to być jedyna szansa na odzyskanie nadpłaconych bankowi pieniędzy. 

06.06.2024

Testament ustny na nagraniu? Jest projekt zmian w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ma powstać nowy rodzaj testamentu ustnego - audiowizualny, czyli utrwalony za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk. Będzie mógł zostać sporządzony, gdy wskutek szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Nośnik ma zostać przekazany do sądu spadku, nie później niż w ciągu miesiąca od oświadczenia, a po śmierci spadkodawcy - w terminie trzech miesięcy.

06.06.2024