Kadencja obecnego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski, prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka, upłynęła 31 października 2021 r. Poprzedni rząd podjął działania zmierzające do powołania następcy, ale trzy kolejne próby nie dały efektu. 27 stycznia 2023 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy odrzuciło kolejną listę trojga kandydatów i polski rząd został poproszony o przedstawienie nowej listy do 12 sierpnia 2024 r. W tej sytuacji prof. Wojtyczek nadal orzeka w ETPCz.
Czytaj też: Już drugi rok trwa impas w procedurze wyboru polskiego sędziego ETPC >
Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw zagranicznych, 4 lipca zakończyła się procedura opiniowania listy kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na liście jest trzech kandydatów z Polski. To Anna Adamska-Gallant, Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Adam Wiśniewski. Teraz ich kandydatury zostaną przedstawione Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy.
Czytaj też w LEX: Wybór sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka >
Polscy kandydaci na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Anna Adamska-Gallant przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności Unii Europejskiej w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii. W 2015 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa. Od 2018 r. pracuje jako niezależna ekspertka do spraw wymiaru sprawiedliwości i rządów prawa m.in. dla Expertise France, Rady Europy oraz Banku Światowego. Doradza w procesie budowania niezależnych sądów w Ukrainie.
Małgorzata Wąsek-Wiaderek od 2018 r. jest sędzią Sądu Najwyższego orzekająca w Izbie Karnej. W latach 2009–2016 oraz od kwietnia 2024 r. członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W kadencji 2014–2016 wskazana przez Polskę jako sędzia ad hoc ETPC. W latach 2012-2016 – członkini Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.
Adam Wiśniewski to profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada ponad dwadzieścia lat doświadczenia w dziedzinie praw człowieka jako naukowiec, profesor uniwersytecki oraz radca prawny. Od 1988 r. jest zatrudniony w Uniwersytecie Gdańskim jako asystent, następnie adiunkt i profesor uczelni. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2015-2023 pełnił funkcję członka Rady Doradczej Balex – międzynarodowej instytucji założonej przez Uniwersytet w Turku oraz Abo Akademi w Finlandii. Od 2024 r. jest członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.
MSZ poinformowało, że w dniu 23 lipca 2024 r. godz. 11.00 odbędzie się publiczne spotkanie z kandydatami w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Przekazanie listy kandydatów Sekretarz Generalnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy planowane jest na 29 lipca 2024 r.
Czytaj też w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.