Dozór elektroniczny może być częściej stosowany, ale sam wymiar kary nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

21.06.2020

HFPC popiera RPO w sprawie skarg więźniów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich wniosku do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały dotyczącej interpretacji przepisów regulujących wnoszenie przez więźniów skarg do sądu. Mogą zaskarżać decyzję np. dyrektorów zakładów jeśli są niezgodne z prawem, a część sądów rozumie to zbyt wąsko.

21.06.2020

Sprawca przemocy domowej - nadal bez zakazu zbliżania się do ofiary

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej, ale nie zakaz zbliżania się do ofiary. To z kolei - w ocenie RPO - nie spełnia standardów Konwencji Stambulskiej. Dlatego zwrócił się do Senatu o zmianę w tym zakresie.

20.06.2020

Senat usunął z tarczy 4 zmiany w prawie karnym, Sejm je przywrócił

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy w sprawach karnych, możliwość e-posiedzeń aresztowych, zmiany w karze łącznej, kradzież zuchwała, w końcu przepis uwalniający ministra sprawiedliwości od obowiązku opracowania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych - wróciły do tarczy antykryzysowej 4. Wcześnie wykreślił je Senat, jako przepisy bez związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

19.06.2020

Była kolizja, jest zbyt niskie odszkodowanie - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Powstałe w wyniku kolizji uszkodzenie auta przewyższyło jego wartość. Właściciel domagał się więc od ubezpieczyciela pokrycia rzeczywistej wartości szkody - ponad 30 tys. zł, z wyliczeń sądu wyszło jednak nieco ponad 1,5 tysiąca. Prokurator Generalny uważa, że doszło do błędów w wyliczeniach i domaga się uchylenia wyroku.

19.06.2020

Dr Małecki: Ustawodawca tarczą antykryzysową wprowadza chaos w prawie karnym  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

To co się obecnie dzieje, czyli wprowadzanie pod hasłem COVID-19 przepisów, które znalazły się już w nowelizacji Kodeksu karnego zaskarżonej przez prezydenta i czekającej na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jest uderzeniem w prerogatywę głowy państwa i grozi paraliżem systemu prawnego - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mikołaj Małecki

19.06.2020

SN: Wnuki nie dziedziczą po dziadku długów, jeśli spadek odrzuciły

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd przed wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie spadku, ustalając krąg spadkobierców, zobowiązany był samodzielnie sprawdzić, czy nie zostały złożone oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i tym samym uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego na prawomocne postanowienie.

19.06.2020

Tam gdzie Trybunał nie może, tarcza pomoże... wprowadzając zaskarżone przepisy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej 4 znalazły się m.in. przepisy zaczerpnięte wprost z noweli Kodeksu karnego, którą rok temu prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Miał wątpliwości dotyczące sposobu jej uchwalenia. Teraz prawnicy mówią nie tylko o łamaniu zasad procedowania, ale wprost o działaniu niezgodnym z konstytucją i lekceważeniu prezydenta. Wieszczą też paraliż sądów.

18.06.2020

WSA: Prokurator nie przeszkodzi zapoznać się z treścią rozstrzygnięcia w sprawie

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wgląd do akt postępowania przygotowawczego jest ograniczony. Jednak powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej można żądać odpisu postanowienia o umorzeniu dochodzenia, a prokuratura ma obowiązek taki dokument wydać - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

18.06.2020

Prezes sądu chciała dyscyplinarek, ale nie za treść plakatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dwaj sędziowie z krakowskiego Sądu Okręgowego będą mieli postępowania dyscyplinarne za rozwieszanie plakatów w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna. Gdy ich wszczęcia odmówił lokalny rzecznik dyscyplinarny, prezes sądu wystąpiła o to do ministra. Jednak jak wyjaśnia, nie chodziło o treść i formę plakatów, tylko o ich rozwieszenie bez zgody zarządcy budynku i w niewłaściwych miejscach.

17.06.2020

Sądy "odmrażają się", ale ograniczenia i restrykcje uciążliwe dla wszystkich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od zakazu używania telefonów komórkowych na rozprawie poprzez brak możliwości złożenia pism procesowych bezpośrednio na rozprawie. Takie m.in. obostrzenia pojawiły się w „odmrożonych sądach”. Przy okazji w niektórych sądach zniknęły poniedziałkowe „godziny ziobrowskie”, czyli popołudniowe dyżury.

17.06.2020

Za poniżenie nauczyciela, czy górnika... zawieszenie w wykonywaniu zawodu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Osoba oskarżona o uporczywe nękanie, czyli stalking będzie mogła zostać zwieszona w czynnościach służbowych, czy w wykonywaniu zawodu - zakłada tarcza antykryzysowa 4. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy to koniecznością ochrony takich grup zawodowych jak nauczyciele czy np. górnicy. Prawnicy widzą w tym bat na... dziennikarzy.

17.06.2020

SN: Córka dziedziczy gospodarstwo - uchylenie postanowienia sprzed ponad 20 lat

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie nabycia spadku. SN uchylił prawomocne postanowienie z 1997 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, aby urzeczywistnić zasadę państwa prawnego.

16.06.2020

HFPC: E-posiedzenia aresztowe naruszą konwencję praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przesłanej do Senatu zwraca uwagę, że z art. 5 par. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wynika wymóg, aby każda osoba zatrzymana została postawiona przed sędzią. Tymczasem przyjęta przez Sejm tarcza antykryzysowa 4 zakłada możliwość e-rozpraw aresztowych.

16.06.2020

Strasburg: Uzasadniona kara za homofobiczne wypowiedzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skazanie karne osoby za rozpowszechnianie homofobicznych treści w internecie nie stanowi naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału stwierdzenie "dewiant" o homoseksualiście to wyraz pogardy i obraza.

16.06.2020

ETPC zajmie się niezależnością KRS i nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował polski rząd, że rozpatrzy skargi trojga polskich prawników, który twierdzą, że zostali niesprawiedliwie potraktowani przez działającą na podstawie zmienionej ustawy Krajową Radę Sądownictwa oraz przez nowe izby Sądu Najwyższego. Zdaniem skarżących zarówno KRS jak i nowe izby SN nie są organami legalnie powołanymi.

16.06.2020

Aresztowany powinien mieć stały kontakt z obrońcą - adwokatura proponuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Do Senatu zostanie skierowana petycja o wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. Zgodnie z propozycjami aresztowany, na wniosek swojego obrońcy, uzyskiwałby zgodę na bezterminowe korzystanie z telefonu do kontaktu z nim. Takie zarządzenie obowiązywałoby do zakończenia postępowania.

16.06.2020

Rzecznik odmawia, to minister zrobi sędziom dyscyplinarki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch sędziów - Dariusza Mazura i Macieja Czajki - którzy na terenie krakowskiego sądu okręgowego powiesili plakaty z postulatami, dotyczącymi m.in. przywrócenia do orzekania Pawła Juszczyszyna zostanie wszczęte, chociaż rzecznik dyscyplinarny przy krakowskim sądzie apelacyjnym odmówił podjęcia takiej decyzji. Zrobił to minister Zbigniew Ziobro.

15.06.2020

Rzecznik dyscyplinarny informuje o 19 najgłośniejszych dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Najgłośniejsze sędziowskie sprawy dyscyplinarne, w tym wobec Waldemara Żurka, Igora Tulei, Krystiana Markiewicza (na zdjęciu), Moniki Frąckowiak, Olimpii Barańskiej-Małuszek, Doroty Zabłudowskiej - są w toku - poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab.

15.06.2020