Sąd rejonowy zawiesił postępowanie w sprawie o zapłatę. Wydane rozstrzygnięcie związane było z faktem niewykonania przez powoda zarządzenia sądu. Sąd wskazał, że korespondencja dla pozwanego była dwukrotnie awizowana, lecz jej nie podjęto. Z tego względu powód został więc wezwany do wskazania adresu zamieszkania pozwanego. Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że podstawą zawieszenia postępowania był art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. Na podstawie tego przepisu sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081, lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Czytaj w LEX: Nowe zasady doręczania pism procesowych po reformie postępowania cywilnego z lipca 2019 r.  >

 

Cena promocyjna: 80.09 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Doręczanie pism przez komornika

Powód nie zgodził się z zawieszeniem postępowania. Wniósł zażalenie, w którym domagał się uchylenia zaskarżonego postanowienia. Zaznaczył, że sąd nie zastosował w sprawie przepisu art. 139(1) k.p.c. – trybu doręczenia pism dla pozwanego przez komornika. Na podstawie art. 139(1) § 1 k.p.c. jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2-31lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Z kolei na podstawie art. 139(1) § 2 k.p.c. powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6.

Czytaj także: WSA: Skarżący dostał decyzję wcześniej niż pełnomocnik, więc termin biegnie>>

Zobacz procedury w LEX:

Nowy tryb doręczeń pism dla pozwanego

Sąd okręgowy uchylił zaskarżone postanowienie, pozostawiając sądowi rejonowemu rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów postępowania zażaleniowego. W ocenie sądu zażalenie powoda było słuszne. Na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która obowiązuje od dnia 7 listopada 2019 r., w razie niepodjęcia przez pozwanego korespondencji kierowanej do niego po raz pierwszy, należy stosować tryb doręczeń wynikający z art. 139(1) k.p.c. Tym samym konieczne jest stosowanie regulacji o doręczeniach pism dla pozwanego przez komornika. Oznacza to, że sąd rejonowy powinien przesłać powodowi odpis pisma dla pozwanego, aby móc inicjować tryb doręczeń przez komornika sądowego.

Zobacz procedurę w LEX: Doręczenie pozwanemu pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony praw >

Dopiero w razie zajścia przesłanek z art. 139(1) § 2 k.p.c., sąd mógłby zawiesić postępowanie – podkreślił sąd okręgowy. W sprawie doszło do naruszenia przepisów procesowych, co uzasadniało uchylenie wydanego postanowienia – podsumował sąd odwoławczy.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Suwałkach z 15 maja 2020 r., I Cz 115/20, LEX nr 3021571.