NIK po kontroli w więzieniach: cele nie są przeludnione, ale brakuje funkcjonariuszy

Wymiar sprawiedliwości

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w więzieniach. Sprawdziła m.in. czy cele spełniały wymogi określone w przepisach prawa i czy ich stan nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa osadzonych. Wyniki kontroli pokazują, że nie jest źle, jednak w jednostkach penitencjarnych w jednej celi mieszkalnej umieszcza się nawet 17 osób.

09.10.2020

Posiedzenia przygotowawcze miały być powszechne, ale sądy ich unikają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cele wprowadzenia posiedzenia przygotowawczego były szczytne - usprawnienie postępowań, zachęcenie stron go ugody i przyspieszenie spraw. Ale te przepisy - jak mówią prawnicy - są pełne min. Efekt? Mimo, że stosowanie tego narzędzia powinno być co do zasady obligatoryjne, sędziowie korzystają z niego "wyjątkowo", sięgając po furtkę w regulacji.

09.10.2020

Sędzia Morawiec nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN, bo jej nie uznaje 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie stawię się na rozprawie przed Izbą Dyscyplinarną, gdzie rozpoznany ma zostać wniosek o uchylenie mi immunitetu - ogłosiła sędzia Beata Morawiec. - Wynika to z mojego głębokiego przekonania, co do charakteru organu prowadzącego postępowanie, który nie spełnia wymogów "sądu" - napisała. - Zarzuty sędzi Beaty Morawiec wobec Izby Dyscyplinarnej SN są zupełnie gołosłowne - ocenił rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

08.10.2020

Dzieci bardziej chronione podczas przesłuchań - są nowe zasady

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Już obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące przyjaznych warunków przesłuchiwania szczególnych świadków przestępstw. Zmienia się m.in. podejście do pokrzywdzonego dziecka, choćby przez to, że przy planowaniu pory i czasu przesłuchania mają być uwzględniane jego potrzeby. Doprecyzowano też warunki, jakie powinny spełniać pokoje przesłuchań.

08.10.2020

Procedura cywilna do poprawy - MS szykuje obszerną nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wkrótce minie rok odkąd obowiązują przepisy nowej procedury cywilnej. Celem miało być usprawnienie i przyspieszenie postępowań. I choć wiele z rozwiązań to, co do zasady, dobre pomysły, to jednak liczne błędy legislacyjne i niedoregulowania uniemożliwiają ich stosowanie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje więc kolejne zmiany.

08.10.2020

Sejm prawie jednogłośnie uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem - do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa o doręczeniach elektronicznych. Zagłosowali za nią prawie wszyscy posłowie. Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 442 posłów, przeciw było czterech, wstrzymało się pięciu parlamentarzystów.

07.10.2020

Parlament Europejski jeszcze raz za wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Unia Europejska powinna ustanowić mechanizm na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, a coroczne zalecenia Komisji Europejskiej dla państw członkowskich powinny być powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia - stwierdził PE w przyjętej w środę rezolucji.

07.10.2020

Prawnicy będą wspierać osoby LGBT+ w obronie ich praw

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Grupa prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu precedensowych postępowań sądowych dotyczących osób LGBT łączy siły tworząc inicjatywę lgbt+prawnicy. - Chcemy wspólnie chronić jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Naszym celem jest wywalczenie równych praw dla osób LGBT+ - mówi adwokatka Emilia Barabasz,

07.10.2020

Sejm nadal nie wybiera nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zaplanowane na środę głosowanie w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zdjęte z porządku obrad Sejmu. Tymczasem od 9 września trwa przedłużona kadencja prof. Adama Bodnara, a na 20 października wyznaczona została rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie pytania posłów PiS

07.10.2020

RPO: "Tarcze" niekonstytucyjnie zmieniły kodeksy

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą wszystkich czterech tarcz antykryzysowych, którymi wprowadzono m.in. zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie karnym skarbowym, czy Kodeksie karnym wykonawczym. RPO przypomina m.in., że regulamin Sejmu przy procedowaniu takich ustaw wyznacza minimalne terminy, które muszą upłynąć przed poszczególnymi czytaniami.

06.10.2020

Bobrowicz: Umiejętności negocjacyjne zwiększają konkurencyjność prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawnik powinien przedstawiać klientowi różne możliwości rozwiązania konfliktu. Im więcej takich alternatyw, tym jest bardziej profesjonalny, a to z kolei daje mu większe szanse na rynku. A w dobie koronawirusa możliwości pozasądowych rozstrzygnięć sporów nabierają szczególnego znaczenia - mówi Maciej Bobrowicz,

06.10.2020

Krajowy Zjazd Radców Prawnych - 7 listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła uchwałę o zwołaniu krajowego zjazdu na 7 listopada. Odbędzie się stacjonarnie, w części konferencyjnej Stadionu Narodowego. Tymczasem Naczelna Rada Adwokacka swój zjazd przesunęła na marzec 2021 roku.

05.10.2020

Nowy sędzia w składzie - sprawa immunitetu sędziego Tulei odroczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 22 października Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi obwinionemu o przekroczenie uprawnień. Powodem odroczenia była zmiana składu sędziowskiego; sędziego Tomasza Przesławskiego zastąpił sędzia Konrad Wytrykowski, który teraz musi zapoznać się ze sprawą.

05.10.2020

Od poniedziałku nowe wzory pouczeń w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W nowych wzorach pouczeń uwzględnione są m.in. zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową 4 - czyli możliwość prowadzenia e-rozpraw w sprawach karnych. Opinie na ich temat są podzielone. RPO już na etapie prac nad nowymi wzorami wskazywał, że są lepsze od poprzednich ale mają wady - np. w zakresie informacji o dostępie do obrońcy,

05.10.2020

SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020

Boom na szkolenia dla mediatorów, MS chce profesjonalizować zawód

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje stają się w dobie koronawirusa coraz popularniejsze, widać to też po liczbie organizowanych szkoleń. Jednak ilość nie przekłada się na jakość. Według mediatorów bez uregulowania zawodu może się skończyć tak jak z biegłymi. MS liczy m.in. na Krajowy Rejestr Mediatorów, który jak mówi wiceminister Marcin Romanowski, powinien działać od połowy 2023 r.

05.10.2020

Rzecznik chce dyscyplinarki dla sędzi z komisji ds. pedofilii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął procedurę wyjaśniającą w sprawie sędzi Agnieszki Rękas, która z rekomendacji Senatu została członkiem państwowej komisji do spraw badania przypadków pedofilii. Zdaniem rzecznika objęcie przez nią tej funkcji może godzić w godność urzędu sędziego.

03.10.2020

Kierowcy nie pouczono o punktach karnych, ale skazano w trybie nakazowym - kasacja RPO

Wymiar sprawiedliwości Policja

Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.

03.10.2020

Adwokat Dębska: Mediacja to uniwersalne narzędzie, dobre do poważnych spraw i życiowych sporów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja staje się co raz popularniejsza, są jednak dziedziny, w których zbyt rzadko się ją stosuje - jak np. spory we wspólnotach mieszkaniowych czy sprawy medyczne. Potrzebna jest edukacja i rozwiązania prawne, choćby wprowadzenie obowiązku posiedzeń informacyjnych we wszystkich sprawach, by pokazać korzyści płynące z tej metody - mówi adwokat Marcjanna Dębska,

03.10.2020