Tytuł egzekucyjny komornikowi nie wystarczy - potrzebny tytuł wykonawczy

Wymiar sprawiedliwości

Na mocy Kodeksu postępowania cywilnego tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytuł wykonawczy jest natomiast podstawą egzekucji. Co do zasady klauzula potwierdza więc zdatność tytułu egzekucyjnego.

23.08.2020

Klauzulę wykonalności można uchylić, ale tylko przy naruszeniu przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sama klauzula jest aktem zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Tytułami egzekucyjnymi, którym może zostać nadana klauzula wykonalności, jest m.in. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

22.08.2020

Komornik wyegzekwuje też wyrok arbitrażowy

Wymiar sprawiedliwości

Przedsiębiorcy nadal częściej idą do sądu niż decydują się na arbitraż. Tymczasem - jak podkreślają eksperci z elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio,rozwiązanie to jest skuteczne także w sytuacjach gdy kontrahenci nie wywiązują się z płatności. Wyrok sądu arbitrażowego - zgodnie z procedurą cywilną - ma moc wyroku sądu państwowego po nadaniu klauzuli wykonalności.

22.08.2020

Bezkarność za działania przy COVID-19? Prawnicy mówią o zagrożonych prawach obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian, które co do zasady mają gwarantować bezkarność urzędników w sytuacji przeciwdziałania COVID-19, podejmowanych w interesie społecznym, może stać się wytrychem legalizującym także pospolite przestępstwa, wymierzone w obywateli - alarmują prawnicy. Wskazują, że zaproponowane rozwiązanie jest tak szerokie, że może usprawiedliwić niemal każde bezprawie.

22.08.2020

Sąd: Wysoka renta dla dożywotnika, choćby nie było z czego płacić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Renta w zamian za dożywocie to nie świadczenie alimentacyjne, dlatego jej wysokość określa wyłącznie wartość uprawnień uprawnionego z dożywocia - orzekł Sąd Rejonowy w Szczytnie. Zdaniem sądu, majątek i zarobki obowiązanego, a nawet kilkuletnie wykonywanie umowy dożywocia nie mają tutaj znaczenia.

22.08.2020

Izba Dyscyplinarna nadal orzeka - RPO czeka na odpowiedź w jej sprawie

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień rządu w sprawie - jak wskazuje - naruszania postanowień TSUE przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Chodzi o rozpatrywane przez nią sprawy o uchylenie immunitetu sędziów. Konsekwencjami - dodaje - mogą być kary finansowe i dalsze podważenie zaufania do polskiego sądownictwa. 

21.08.2020

Sędziowie widzą nadaktywność rzeczników dyscyplinarnych, ale bardziej tych z centrali, niż z sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie mają wątpliwości, że po wyborach prezydenckich rzecznicy dyscyplinarni stają się coraz aktywniejsi i to w stosunku do coraz większych grup spośród nich. Mówią wręcz o presji i zastraszaniu. Sami rzecznicy podkreślają, że sprawy są jednostkowe i wynikają z nadaktywności politycznej sędziów. Jest też pewien wyłom - ich lokalni zastępcy zdecydowanie mniej chętnie podejmują działania.

21.08.2020

Ciąg dalszy afery z KSSiP? Sędziowie i kuratorzy dostają groźby

Wymiar sprawiedliwości

Od piątku na prywatne maile sędziów i kuratorów sądowych w całym kraju napływały anonimowe groźby. Łączą oni to z lutowym wyciekiem danych z poprzedniej bazy szkoleniowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Placówka w specjalnym oświadczeniu informuje, że powiadomiła o tym prokuraturę, dodaje jednak, że sama nie może potwierdzić czy jest związek.

19.08.2020

Kuratorzy też mają oczekiwania wobec przyszłorocznego budżetu

Wymiar sprawiedliwości

Zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie odpowiednich środków zapewniających ustawową waloryzację wynagrodzeń, możliwość wypłacania dodatków specjalnych dla kuratorów pracujących w ośrodkach kuratorskich oraz awanse zawodowe - postuluje Krajowa Rada Kuratorów. To kolejna grupa zawodowa związana z wymiarem sprawiedliwości, zaniepokojona przyszłorocznym budżetem.

19.08.2020

Społeczny projekt na rzecz wypowiedzenia konwencji stambulskiej trafił do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

18.08.2020

Senat chce poprawić tarczę 4 - zmienia przepis stosowany przy błędach medycznych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z budzących największe wątpliwości zmian tarczy antykryzysowej 4. Chodzi o art. 37a Kodeksu karnego, który umożliwiał sądowi orzekanie ograniczenia wolności lub grzywny np. w przypadku błędów medycznych. Wprowadzone jednak warunki jego stosowania, a teraz Senat przyjął projekt przywracający jego wcześniejsze brzmienie.

18.08.2020

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.

17.08.2020

Paralizatory w więzieniach zostaną - także po COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

To jedna z budzących duże kontrowersje zmian wprowadzonych tarczą antykryzysową z 31 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich, ale też prawnicy alarmowali, że taka broń w rękach nieprzeszkolonej Służby Więziennej może prowadzić do tragedii. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa jednak, że jest za wcześnie na doszukiwanie się negatywnych skutków regulacji i nie zamierza jej zmieniać.

17.08.2020

Będzie więcej żołnierzy USA i z poszanowaniem polskiego prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W przypadkach uznanych za ważne amerykańscy żołnierze będą podlegać polskiej jurysdykcji karnej z wyjątkiem czynów popełnionych na służbie, a obiekty zajmowane przez jednostki USA nie będą miały eksterytorialnego charakteru. Takie m.in. zasady znalazły się w podpisanej w sobotę umowie o współpracy obronnej z USA.

15.08.2020

Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka

15.08.2020

Sąd: Koszt prywatnej opinii o wysokości szkody to również szkoda

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.

15.08.2020

Senat za przywróceniem dawnych zasad wnoszenia subsydiarnego aktu oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.

13.08.2020

Senat proponuje przepis o łączeniu kar pozbawienia i ograniczenia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, która ma znieść obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu.

13.08.2020

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.

13.08.2020