SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020

Rzecznik chce dyscyplinarki dla sędzi z komisji ds. pedofilii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął procedurę wyjaśniającą w sprawie sędzi Agnieszki Rękas, która z rekomendacji Senatu została członkiem państwowej komisji do spraw badania przypadków pedofilii. Zdaniem rzecznika objęcie przez nią tej funkcji może godzić w godność urzędu sędziego.

03.10.2020

Kierowcy nie pouczono o punktach karnych, ale skazano w trybie nakazowym - kasacja RPO

Wymiar sprawiedliwości Policja

Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.

03.10.2020

Adwokat Dębska: Mediacja to uniwersalne narzędzie, dobre do poważnych spraw i życiowych sporów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja staje się co raz popularniejsza, są jednak dziedziny, w których zbyt rzadko się ją stosuje - jak np. spory we wspólnotach mieszkaniowych czy sprawy medyczne. Potrzebna jest edukacja i rozwiązania prawne, choćby wprowadzenie obowiązku posiedzeń informacyjnych we wszystkich sprawach, by pokazać korzyści płynące z tej metody - mówi adwokat Marcjanna Dębska,

03.10.2020

SA: Krajowy rzecznik nie mógł prowadzić dyscyplinarki sędzi z Olsztyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, który wnioskował o ukaranie sędzi z Olsztyna Doroty Lutostańskiej, nie był do tego uprawniony - uznał w piątek Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i umorzył postępowanie.

02.10.2020

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna rozważy uchylenie immunitetu sędziemu Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 5 października 2020 r. ma odbyć się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Igora Tuleyi. Powodem ma być rzekome przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusza, które polegało na nakazaniu prokuraturze wyjaśnić nieprawidłowości podczas sejmowego głosowania w grudniu 2016 r., popełnione przez posłów.

02.10.2020

Sąd w Toruniu najpierw "podpadł" związkom, teraz zastrzeżenia ma inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury domagała się przekazania sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu. Zastrzeżenia miała też inspekcja pracy

02.10.2020

Polak prawnika coraz bardziej ceni, ale rzadko korzysta z jego usług

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie - wynika z badań samorządu radców prawnych.

02.10.2020

Ernest Frankowski: Wymiar sprawiedliwości przed IT już nie ucieknie

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus

Kilka miesięcy pandemii pokazało, że nowe technologie mogą być przyczynkiem do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. Już teraz coraz bardziej zainteresowane są nimi kancelarie prawnicze i działy prawne. Środowisko ma pewne obawy, ale to co do niedawna było fantastyką naukową dziś staje się rzeczywistością - mówi Ernest Frankowski,

02.10.2020

RPO proponuje zmiany, które ułatwią zaskarżanie uzasadnień sądów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok formalnie korzystny dla skarżącego, uchylający np. zaskarżoną decyzję, z uwagi na uzasadnienie może w efekcie być dla niego faktycznie niekorzystny, ale do NSA nie można zaskarżyć samego uzasadnienia, tylko cały wyrok WSA. A gdy NSA oddali skargę kasacyjną, to strona nie może liczyć na zwrot kosztów postępowania, które mogą sięgać nawet 50 tys. zł - twierdzi RPO.

01.10.2020

SN: Izba Karna uzupełniona o sędziów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie prof. Antoni Bojańczyk i dr Marek Siwek orzekający dotychczas w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zostali przeniesieni przez I prezesa SN prof. Małgorzatę Manowską, do orzekania w najbardziej obłożonej sprawami Izbie Karnej. Podyktowane to było lawinowo napływającymi kasacjami i zażaleniami.

01.10.2020

Raport KE: Poważne zarzuty w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kolejne zmiany dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy w odniesieniu do praworządności, szczególnie w zakresie niezawisłości sądów - stwierdza w swym raporcie Komisja Europejska. Przedstawia też zastrzeżenia dotyczące działalności CBA oraz mediów państwowych.

30.09.2020

Ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań w związku z reprywatyzacją podpisana

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę przyznającą prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji, gdy nieruchomość nie może przejść na następców prawnych uprawnionego, który zmarł. Regulacja m.in. zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami.

30.09.2020

SN rzuca koło ratunkowe stronom procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli skarżący wniósł pismo do sądu, co do którego są wątpliwości, czy jest to wniosek o uzasadnienie wyroku czy apelacja, to sąd ma obowiązek spytać stronę o cel pisma i jej zamiar - taki jest sens uchwały podjętej przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób Izba złagodziła rygory nowej procedury cywilnej i rzuciła "koło ratunkowe" stronom.

30.09.2020

Koronawirus rozkręca mediacje, ale nie w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W dobie COVID-19 mediacje nabierają nowego znaczenia. Część sądów wprost w swoich zarządzeniach zachęca do jak najczęstszego korzystania z tego narzędzia. A wzrost popularności mediacji dostrzega też resort sprawiedliwości. W ogonie są jednak nadal sprawy karne - i z powodu zbyt ogólnych przepisów i podejścia choćby... śledczych.

30.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

IT w służbie przestępców - KE tworzy strategię, Polska ma luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Komisja Europejska w strategii bezpieczeństwa na lata 2020-2025 stawia na zwalczenie przestępczości w cyberprzestrzeni - także zagrożeń hybrydowych. Plan jest ambitny, a polskie przepisy - jak mówią eksperci - nadal niewystarczające. I to nie tylko jeśli chodzi o narzędzia w rękach służb, ale też w zakresie ochrony obywateli przed ich nadmiernym zainteresowaniem.

29.09.2020

RPO: Działania prokuratury wobec sędzi Morawiec mogą być represją

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beaty Morawiec może być formą represji za jej oceny zmian w sądownictwie, Izba Dyscyplinarna SN nie może takiego wniosku rozpoznać, bo jest zawieszona, a do tego sędzia wygrała w I instancji proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony Ministrowi Sprawiedliwości, jest więc obawa o nadużywanie pozycji ministra

28.09.2020

Dr Piaskowska: Epidemia nie musi rzutować na przewlekłość procesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet okresowe zamknięcie sądu z powodu kwarantanny pracowników nie oznacza, że w rozpoznawanych sprawach dojdzie do przewlekłości. Przed ustaleniem, że określone postępowanie jest prowadzone przewlekle uwzględnia się różne czynniki, nie tylko czas rozpoznawania określonej sprawy - wskazuje dr Olga M. Piaskowska.

28.09.2020