Intrum – jedna z największych firm windykacyjnych zaczyna korzystać z Ultima Ratio

Wymiar sprawiedliwości

Intrum, międzynarodowa firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami i windykacją, obecna w 24 krajach Europy, zaczyna korzystać z e-arbitrażu Ultima Ratio. Od teraz będzie proponować osobom zadłużonym zawarcie zapisu na sąd polubowny w zawieranych ugodach dotyczących spłaty zaległych zobowiązań - informuje e-sąd.

19.11.2020

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.

18.11.2020

Prezes Schab: Płynność pracy orzeczniczej priorytetem dla Sądu Okręgowego w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych wydaje się konsekwencją zadań, które już spoczywają na Sądzie Okręgowym w Warszawie i pojawią się od stycznia 2021 r. - mówi nowy prezes Piotr Schab. Wymienia przy tym potrzebę wzmocnienia kadrowego, czy - w kontekście "spraw frankowych" - rozważenie specjalnego wydziału. Nie widzi też konfliktu między nowymi obowiązkami, a tymi wynikającymi z funkcji rzecznika dyscyplinarnego.

18.11.2020

Gdzie poczta nie może, tam mail pomoże - trudna droga do sądowych e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo XXI wieku i wszędobylskiego koronawirusa z sądami łatwiej kontaktować się wrzucając pismo do specjalnej urny, niż przez maila. I choć część z nich pokusiła się nawet o czat z interesantami, rzeczywistość w większości jest nadal papierowa. Ministerstwo chce w procedurze cywilnej zobowiązać pełnomocników do podawania maila, ale prawnicy twierdzą, że problem tkwi w sądach, a nie u nich.

18.11.2020

HFPC: Polska zaostrzając przepisy aborcyjne powinna uwzględniać unijne standardy

Wymiar sprawiedliwości

Zarówno Komitet Praw Człowieka ONZ jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wskazywały w przeszłości na naruszenie zakazu tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania przez państwa, które odmówiły kobietom aborcji, mimo istnienia po ich stronie wskazań embriopatologicznych - pisze w opinii do prezydenckiego projektu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

18.11.2020

Adwokat Giertych na razie bez zawieszenia prawa wykonywania zawodu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec Romana Giertycha przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. O decyzji sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Giertycha adwokat Jakub Wende, a potwierdził to rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski.

17.11.2020

UE: Pieniądze za praworządność, czyli za niezależne sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa, pewność prawna, zakaz arbitralności władzy wykonawczej, skuteczna ochrona sądowa, w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewniane przez niezawisłe i bezstronne sądy - tak m.in. zdefiniowana jest praworządność w przyjętym w poniedziałek rozporządzeniu dotyczącym warunkowości w budżecie UE.

17.11.2020

Sędzia Piotr Schab nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Zastąpi tym samym prezes Joannę Bitner, która zrezygnowała w ubiegłym tygodniu. Schab jest też od maja sędzią sądu apelacyjnego.

16.11.2020

Strasburg: Nowe postępowanie nie naruszyło zasady rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za niedopuszczalną skargę na przewlekłość postępowania wniesioną przez byłego esesmana i strażnika obozu w Oświęcimiu, przeciwko któremu jedno postępowanie wszczęto w 1978 r., a kolejne w 2014 r. Zdaniem Trybunału zakaz przewlekłości należy rozumieć ściśle, jako termin pomiędzy wszczęciem a prawomocnym zakończeniem konkretnego postępowania w danej sprawie.

16.11.2020

COVID zmienia Dzień Otwarty Notariatu - w tym roku "e" i "tele" porady

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

16.11.2020

Piotr Radziewicz: Rozproszona kontrola ustaw w obronie demokracji konstytucyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji sporu polityczno-prawnego o podstawy funkcjonowania i skład Trybunału Konstytucyjnego, jest nowa odsłona rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Podjęły ją sądy w reakcji na ten kryzys konstytucyjny, a wykształciła ona mechanizm obronny demokracji konstytucyjnej i w konsekwencji prowadzi do zmiany konstytucji

16.11.2020

Doręczenie komornicze do poprawki - ministerstwo ma już propozycje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by w postępowaniach nieprocesowych - czyli m.in. spadkowych - doręczenia komornicze nie były obligatoryjne. To przewodniczący miałby decydować, którą forma ma być zastosowana - tradycyjna czy przez komornika. Prawnicy przyznają, że to krok w dobrym kierunku, bo zmniejszy koszty i przyspieszy sprawę tam, gdzie jest np. wielu uczestników.

16.11.2020

Zbycie udziału w spadku sposobem na uniknięcie uciążliwej procedury

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy dają spadkobiercy, któremu przysługuje określony udział w spadku możliwość rozporządzania nim wedle swojego wyboru. Podobnie jest z udziałem w poszczególnym przedmiocie wchodzącym w skład spadku. To z kolei może być dobrym sposobem na uniknięcie uczestnictwa w uciążliwym i wieloletnim postępowaniu spadkowym, ale są pewne warunki.

15.11.2020

Strasburg: Dopuszczenie dowodów uzyskanych w drodze tortur narusza prawo do rzetelnego procesu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczenie w procesie karnym dowodów, które zostały pozyskane z naruszeniem zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, sprowadzało się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrując skargę polskiego obywatela, który był członkiem gangu zajmującego się przemytem kokainy do Polski na dużą skalę.

14.11.2020

Koronawirus blokuje sądy i zachęca do... e-sądów

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej i coraz poważniejszych spraw trafia w czasie pandemii do elektronicznych sądów polubownych. Ultima Ratio szacuje, że średnia wartość przedmiotu sporu w przypadku tych rozpatrywanych przez jego arbitrów wzrosła o 1000 proc., do 103 tysięcy złotych. Zwiększa się też liczba zwolenników e-arbitrażu wśród adwokatów i radców.

14.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020

Rozprawy cywilne w Sądzie Najwyższym już w trybie zdalnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała zarządzenie o przeprowadzaniu zdalnie rozpraw na podstawie kodeksu postępowania cywilnego od 12 listopada br. Zmiany te są związane ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

13.11.2020

Fundacja Helsińska i samorządy prawnicze chcą przesłuchania kandydatów do ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla zapewnienia transparentności i przejrzystości procedury wyłaniania na etapie krajowym kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka konieczne jest stworzenie możliwości ich publicznego przesłuchania - napisały do marszałków Sejmu i Senatu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

13.11.2020

Państwo i Prawo nagrodziło najlepsze habilitacje i doktoraty

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Publikacje Macieja Zachariasiewicza pt. "Klauzula porządku publicznego jako instrument ochrony materialnoprawnych interesów i wartości" i Joanny Kruszyńskiej-Kola pt. "Ratio przedawnienia. Dylematy europejskiej tradycji prawnej, w świetle historyczno-porównawczej analizy prawa francuskiego i polskiego", otrzymały pierwsze nagrody w tegorocznej edycji konkursu Państwa i Prawa.

13.11.2020

Urzędnik decyduje, czy ustawa obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Parlament uchwala ustawę, prezydent ją podpisuje, ale o tym czy i kiedy ona wejdzie w życie, decydują urzędnicy. Konkretnie prezes Rządowego Centrum Legislacji, prawdopodobnie w uzgodnieniu z premierem. Może to niespecjalnie zaskakujące, ale mamy oto kolejny przykład, jak działa państwo prawa w Polsce.

13.11.2020