united kingdom
ukraine

Prof. Kocot: Komisja kodyfikacyjna na początek sprząta w prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja gospodarczych i konsumenckich postępowań odrębnych, ujednolicenie terminów przedawnienia, ochrona słabszej strony także w relacjach między przedsiębiorcami, likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia – takie m.in. zadania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przedstawia w rozmowie z Prawo.pl jej wiceprzewodniczący prof. Wojciech Kocot.

26.08.2024

Od 1 stycznia 2025 roku wyższe urzędówki za alimenty

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by najpóźniej od 1 stycznia 2025 roku o 100 proc. wzrosły stawki w 11 kategoriach spraw. Chodzi m.in. o te z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, postępowań dotyczących nieletnich, spraw alimentacyjnych, o nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, o stwierdzenie nabycia spadku czy o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Deklaracja zapadła podczas spotkania z przedstawicielami NRA. Adwokatura postuluje natomiast, by wzrost objął też sprawy karne.

26.08.2024

W referacie sędziego 700 spraw, pierwsza rozprawa i po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie alarmują, że sądowe wydziały cywilne są obecnie w stanie śmierci klinicznej, a pełnomocnicy potwierdzają, że nie tylko na wyrok, ale i na pierwszą rozprawę czeka się latami. Sytuację miały poprawić zmiany wprowadzone rok temu - m.in. zwiększenie do 100 tys. zł wartości sporu właściwości rzeczowej sądów rejonowych. Tak się jednak nie stało - sądy okręgowe nie czują specjalnej ulgi, a rejonowe zmagają się z większym wpływem. Do tego dochodzą pogłębiające się problemy kadrowe.

26.08.2024

Rozwód przed notariuszem? W związkach bez małoletnich dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa możliwość wprowadzenia pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Podczas spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyjaśniła, że ta instytucja dotyczyć będzie wyłącznie spraw bezspornych, występujących w związkach bez małoletnich dzieci stron.

24.08.2024

Jest śledztwo w sprawie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

22 sierpnia 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie przekraczania w okresie od czerwca 2018 r. do maja 2024 r. uprawnień przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego dwóch zastępców. Chodzi tu o o czyn z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

23.08.2024

Jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez I prezes SN

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień - podczas prac Kolegium Sądu Najwyższego - przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. Chodzi o przeprowadzanie głosowań członków Kolegium Sądu w trybie obiegowym, po tym jak we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.

23.08.2024

Piotr Prusinowski: Jedna Izba SN od 3 września bez prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.08.2024

Prokuratura Generalna w rękach "swoich"? Prokuratorzy krytycznie o projekcie

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy prokuratur regionalnych mają zastrzeżenia do projektu rozdzielającego funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, choć sam kierunek chwalą. Chodzi o przepisy związane z likwidacją Prokuratury Krajowej, przenoszeniem jej prokuratorów na niższy szczebel i kształtowaniem kadry Prokuratury Generalnej, która ma ją zastąpić. W ich ocenie propozycja zmierza do petryfikacji tego szczebla prokuratury, a regulacja dająca prokuratorom możliwość odwoływania się do sądu pracy jest iluzoryczna.

23.08.2024

Mikołaj Kozak: W śledztwie cisza, a areszt przedłużany

Wymiar sprawiedliwości

Cieszą słowa wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, że nie może być tak, że ktoś jest pozbawiony wolności kilkanaście miesięcy, a w jego sprawie nic się nie dzieje. W praktyce zarówno we wnioskach o przedłużenie aresztu, jak i w wystąpieniach prokuratorów na posiedzeniach pojawia się argument, że dalsza izolacja jest konieczna z uwagi na „rozwojowy” charakter sprawy i czynności, które organy ścigania zamierzają przeprowadzić. Często taki argument przechodzi, a potem rzeczywistość okazuje się inna - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.08.2024

Zeznania na piśmie i posiedzenia niejawne mają przyspieszyć sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości

Ograniczenia w składaniu i modyfikowaniu pozwów, przesłuchanie na piśmie strony będącej konsumentem, wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli powództwo jest oczywiście uzasadnione. Do tego ugody inicjowane i zatwierdzane przez referendarzy, którzy rozpatrywaliby też wnioski o zabezpieczenia. Takie m.in. zmiany w procedurze dla spraw frankowych analizuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

23.08.2024

SN: Znajomość bez zażyłości to nie powód do zmiany sądu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdyby chodziło o kontakty oskarżonego i sędziego wykraczające poza zwykłe relacje zawodowe, mające cechę zażyłości, to właściwą do zastosowania instytucją byłoby wyłączenie sędziego i nie mogą temu stać na przeszkodzie względy natury organizacyjnej – orzekł Sąd Najwyższy. Nie przychylił się jednak do wniosku o zmianę sądu, gdy nie można wątpić w brak obiektywizmu.

22.08.2024

Trwają prace nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Jak poinformowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wszczęto prace legislacyjne, których celem jest usunięcie niejasności i zwiększenie funkcjonalności obowiązujących już przepisów. Tymczasem na stronie Zespołu ds. Ochrony Małoletnich są już pełne wytyczne dotyczące standardów ochrony dzieci - także dla żłobków, hoteli i np. w sporcie.

22.08.2024

Wiceminister sprawiedliwości podał się do dymisji

Wymiar sprawiedliwości

Bartłomiej Ciążyński, wiceminister sprawiedliwości, podał się do dymisji. To efekt ujawnienia przez media, że podczas prywatnego wyjazdu korzystał ze służbowego samochodu i służbowej karty do płacenia za benzynę. Polityk przeprosił i zapewnił, że zwrócił wykorzystane środki. Dodał, że nie miał świadomości, że nie może tego robić.

21.08.2024

SN: Błąd pełnomocnika - skarga o odsetki odrzucona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik kredytobiorcy zapomniał w skardze kasacyjnej wskazać zakresu postulowanej ingerencji Sądu Najwyższego w zaskarżone orzeczenie. Samo żądanie uchylenia to za mało. Ta wada powoduje odrzucenie takiej skargi, bez uprzedniego wezwania do uzupełnienia braków. Nie można jej usunąć w trybie przewidzianym dla usuwania braków formalnych pisma procesowego.

21.08.2024

Kolegium NSA: Nie ma podstaw do kwestionowania statusu asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego negatywnie ocenia propozycje powtórzenia wszystkich konkursów asesorskich i weryfikacje powołań asesorów na stanowiska sędziowskie w wojewódzkich sądach administracyjnych, które miały miejsce po 2018 roku. Chodzi oczywiście o udział w nich tzw. neo-KRS. Sprawa ma związek m.in. z pracami Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która przygotowuje rozwiązania dotyczące statusu neo-sędziów zarówno w sądach powszechnych, jak i administracyjnych.

21.08.2024

Certyfikat lekiem na niekompetencję biegłych, pytanie, kto go wyda

Wymiar sprawiedliwości

Problem z jakością opinii biegłych nabrzmiewa od dłuższego czasu, wraca więc pomysł, by rozwiązać go poprzez weryfikację ich wiedzy i certyfikaty. Biegli przypominają jednak, że propozycja nie jest nowa, a głównym problem jest to, kto miałby ich oceniać. Jak podkreślają, organ musi być nie tylko niezależny, ale i na odpowiednim poziomie merytorycznym. A to i tak - ich zdaniem - nie pomoże, jeśli nie będzie kontroli i certyfikacji instytucji prywatnych, zajmujących się opiniami.

20.08.2024

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie według uznania ministra

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, proponuje uchylenie przepisu, który umożliwiał przeznaczanie pieniędzy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na zadania nieobjęte programem lub naborem wniosków. Ma to sprawić, że wydatkowanie środków będzie bardziej transparentne. Tymczasem trwa śledztwo w sprawie tego, jak pieniądze z funduszu wydatkowane były za poprzedniego kierownictwa MS.

19.08.2024

Kto zostanie sędzią? MS pracuje nad modelem, także w zakresie awansu referendarzy

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze mają coraz wyższe kompetencje, a coraz trudniej im zostać sędzią. Domagają się więc od Ministerstwa Sprawiedliwości konkretnych działań, nie tylko w zakresie awansu, ale też poprawy warunków pracy i wzmocnienia statusu ustrojowego. Resort informuje Prawo.pl, że pracuje nad spójną i całościową koncepcją dojścia do zawodu sędziego. A kwestie związane z referendarzami - takie jak awans i wynagrodzenia, mają być przedmiotem nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

19.08.2024

Opieka naprzemienna stosowana od lat, ale nadal nieuregulowana

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.

19.08.2024

Pies na sali sądowej? Na razie tylko jako asystent

Wymiar sprawiedliwości

Pies wspiera w trudnych sytuacjach, łagodzi lęki i obyczaje - dlatego czworonożni asystenci mogą już od pewnego czasu i pod pewnymi warunkami, podróżować razem z pasażerami samolotów. Pies asystent może też wchodzić na salę sądową pod warunkiem, że wykaże się stosownym certyfikatem, szczepieniami i będzie wyposażony w uprząż. Prawnicy wskazują, że psy w sądzie mogłyby pełnić większą rolę, np. wspierać dzieci w czasie wysłuchania.

17.08.2024