Rada Ławnicza wzywa prezydenta do wycofania zmian w regulaminie SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmiany regulaminu Sądu Najwyższego są szkodliwe - uważa Rada Ławnicza tego sądu i wezwała prezydenta do wycofania w całości tego aktu. W środę, 15 października, Rada przyjęła cztery uchwały, z których najważniejsze dotyczą wszczęcia procedury odwołania piętnaściorga ławników Sądu Najwyższego i nowego regulaminu.

16.11.2023

SN: W systemie nakazowym skazano kierowcę dwa razy za to samo

Prawo karne Prawnicy

Komendant Policji dwa razy składał ten sam wniosek o ukaranie wobec tego samego kierowcy. A sąd rejonowy dwa razy orzekał w tej samej sprawie. Sąd Najwyższy umorzył drugie postępowanie w sprawie prowadzenia samochodu przez mężczyznę, który nie miał uprawnień, bo wcześniej miał już orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

16.11.2023

Filip Rak: Wartości i pasja kluczem do prawniczego sukcesu

Prawnicy

W każdym obszarze prawa można znaleźć swoje miejsce. Ważne jest podążanie za głosem serca, za swoją pasją, pamiętając równocześnie o istotnych dla siebie wartościach. Jeszcze lepiej, jeśli to, co robimy, pomaga innym. To wszystko jest filarem prawniczego sukcesu - mówi Filip Rak, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, który zajął I miejsce w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.

16.11.2023

Profesor Adam Bodnar na ministra sprawiedliwości?

Prawnicy

Prof. Adam Bodnar ma zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Taka informacja pojawiła się właśnie w mediach. Kandydatura ma być już uzgodniona, a sam były RPO kilka tygodni temu mówił, że jest gotowy na podjęcie się różnych zadań związanych z przywracaniem praworządności. Zresztą nazwisko profesora przewijało w tym kontekście już od wyborów, wśród potencjalnych kandydatów wymieniany był też m.in. Roman Giertych.

15.11.2023

WSA: Nie można wymagać, by klient wyręczył pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Profesjonalny pełnomocnik nagle zachorował, przez co nie dotrzymał terminu do wniesienia odwołania. Organ podatkowy nie chciał przywrócić terminu do dokonania tej czynności, ponieważ twierdził, że strona mogła osobiście złożyć pismo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie i podkreślił, że skoro strona ustanowiła pełnomocnika, to miała prawo oczekiwać, że to on będzie dokonywał czynności procesowych.

15.11.2023

Rising Stars 2023 - znamy już młodych prawników - liderów jutra

Prawnicy

Od prawa karnego, przez prawo antydyskryminacyjne, sportowe, medyczne, po własność intelektualną i negocjacje w międzynarodowych transakcjach - tegorocznych laureatów konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2023 r. łączą wybitne osiągnięcia, kompleksowa wiedza i wielkie serca. Na podium znaleźli się adwokaci Filip Rak (I miejsce) i Artur Fal (II miejsce) oraz radca prawny Jacek Czaja (III miejsce).

14.11.2023

Precedensowa uchwała SN w sprawie prezesa Nawackiego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konflikt między prawem europejskim a krajowym prezes Maciej Nawacki rozstrzygnął według orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały uchylającej immunitet prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie. Został on oskarżony przez sędziego Pawła Juszczyszyna o przekroczenie uprawnień, nadużycie obowiązków oraz złośliwe i uporczywe naruszanie prawa pracownika.

14.11.2023

Próba odwołania ławników Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym wdrożono procedurę usunięcia z funkcji 15 ławników Sądu Najwyższego, w tym pięciu członków Rady Ławniczej - za rzekome niewypełnianie obowiązków na wniosek I Prezes. We wtorek, 14 października, odbędą się przesłuchania ławników, którzy odmówili orzekania z sędziami wadliwie powołanymi do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2023

SN: Sprawność sędziego bez znaczenia przy braku zgody na dalsze orzekanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie może wkraczać w ustawowe kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa i oceniać, czy odwołujący się sędzia, który ukończył 65 rok życia ma nadal sprawować swoją funkcję, lecz jedynie bada, czy decyzja Rady nie jest arbitralna lub podjęta przy użyciu niedozwolonych kryteriów. Nie ma tu znaczenia efektywność pracy sędziego ani to, jak wypada na tle innych sędziów, albo ile urlopu wykorzystał – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

14.11.2023

W talentach prawniczych siła kancelarii - rekrutacja jednym z wyzwań na najbliższe lata

Prawnicy

W postpandemicznym świecie prawniczym coraz większy nacisk kładziony jest na specjalizację, w tym bardzo wąską. Wiedza i unikalne umiejętności stają się równie ważne jak zawodowe doświadczenia. Co więcej - ostatnia V edycja raportu Future Ready Lawyer 2023 - pokazuje, że rekrutacja obok zarządzania talentami będzie jednym z głównych wyzwań dla kancelarii i działów prawnych na kolejne trzy lata.

14.11.2023

NSA wydał uchwałę, która będzie dla stron przestrogą przed niedotrzymywaniem terminów

Prawnicy

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął w składzie siedmiu sędziów (sygn. II GPS 2/22) kwestię wstrzymania wykonania decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji. Zgodnie z uchwałą, w postępowaniu sądowo-administracyjnym, zainicjowanym skargą na postanowienie m.in. stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania, nie jest dopuszczalne wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji.

14.11.2023

Rotacyjność funkcji marszałków Sejmu i Senatu - są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wybory

Zgodnie z umową koalicyjną marszałkowie Sejmu i Senatu mają urzędować w trakcie kadencji Parlamentu rotacyjnie. Takie rozwiązanie, do tej pory nie praktykowane, ma być elementem zapewnienia trwałości koalicji i pluralizmu parlamentarnego. Konstytucjonaliści są podzieleni co do oceny takiego rozwiązania. Pojawiają się argumenty, że utrwali ono partyjniactwo. A konstytucyjna reguła zakłada, że marszałek Sejmu wybierany jest na kadencję, a nie na pół kadencji.

10.11.2023

SN: Niezakończone postępowania nie uzasadniają dalszego zawieszenia prokuratora

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach prokuratora musi mieć ważną i uzasadnioną przyczynę, gdyż jest daleko idącą ingerencją w prawa pracownicze i prawa do wykonywania służby – stwierdził Sąd Najwyższy. Izba Odpowiedzialności Zawodowej odmówiła więc dalszego zawieszenia w obowiązkach służbowych prokurator Małgorzaty Mróz z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz.

10.11.2023

Prawnicy już rejestrują skrzynki do e-doręczeń, bo obawiają się zatorów

Prawnicy e-Doręczenia

Część radców prawnych i adwokatów już przetestowało, a nawet zarejestrowało, skrzynkę lub skrzynki do e-doręczeń. Tę "zawodową" będą musieli mieć od 10 grudnia br., który przypada w... niedzielę. By dopełnić obowiązku, trzeba przejść dwa etapy - najpierw wypełnić i przesłać wniosek, uzyskać akceptację - co już trwa co najmniej kilka dni, a następnie "kliknąć" aktywację. Ci, którzy jeszcze czekają, obawiają się m.in. tego, jak będą liczone terminy doręczenia.

10.11.2023

SN: Ocena okresowa referendarza zależy od jego staranności

Prawnicy

Pracownik jest zatrudniany w sądzie nie po to, aby mieć efekty, ale by starannie dążył do wykonywania tych efektów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wprowadzić wzorzec ocenny, tak, aby statystyka spraw uchylonych nie rzutowała na negatywną ocenę referendarza, chyba że udałoby się wykazać, że w konkretnych, powtarzalnych sprawach referendarz rażąco naruszył prawo – dodał sąd.

09.11.2023

Sztuczna inteligencja, nowe technologie, talent - trzy kluczowe trendy dla prawników

Prawnicy

Przyszły rok w kancelariach i działach prawnych ma upłynąć m.in. pod hasłem wprowadzania ułatwień związanych ze sztuczną inteligencją. Jak wynika z najnowszego raportu Future Ready Lawyer 2023, spodziewa się tego aż 73 proc. badanych prawników. 87 proc. potencjał widzi natomiast w nowych technologiach, które mają służyć m.in. zwiększaniu wydajności. W tym zestawieniu wysoko plasuje się też sam pracownik - z kompetencjami i talentami.

08.11.2023

Prezydent chce dać przewagę neo-sędziom w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego nie zaopiniowało prezydenckiego projektu nowelizującego regulamin SN. Zakłada on m.in. obniżenie liczby sędziów potrzebnych do przyjęcia uchwały całego sądu z 2/3 do połowy. Powodem było to, że stawiło się jedynie ośmioro spośród szesnaściorga członków Kolegium Sądu Najwyższego. Nie stawili się "starzy" sędziowie, według których nowy regulamin ma służyć odwróceniu kierunku uchwały trzech izb SN ze stycznia 2020 r.

07.11.2023

Niespodziewany awans przewodniczącej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca neo-KRS, od 1 listopada ma orzekać w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w wydziale VII gospodarczym i własności intelektualnej. Delegacja została wyznaczona na czas nieokreślony. Była wiceprezesem oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w latach 2009 -2016.

06.11.2023

Jawność pracy w konkursie referendarskim jest ograniczona

Prawnicy

Prawo do zapoznania się z pracą konkursową na stanowisko referendarza sądowego ma tylko jej autor. Stanowi ona bowiem dokument wewnętrzny sądu związany z organizacją konkursu i nie jest udostępniana jako informacja publiczna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

06.11.2023

NSA: Bez powołania na funkcję proboszcza ksiądz nie może wnosić skargi

Prawnicy

Przedłożone przez księdza pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy nie wskazywało w jakikolwiek sposób, że wymieniony ksiądz był osobą powołaną przez odpowiednie władze kościele do pełnienia funkcji organu wnoszącej skargę parafii. W konsekwencji nie potwierdzało, że był on uprawniony do udzielenia pełnomocnictwa wskazanemu adwokatowi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zabrakło aktu powołania na funkcję proboszcza.

04.11.2023