Wybór sędziego do Strasburga poniżej standardów Rady Europy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa procedura wyboru kandydata na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jednak zdaniem RPO i wielu organizacji pozarządowych, nie spełnia ona standardów Rady Europy, ponieważ nie odbywa się transparentnie, robi to zespół złożony wyłącznie z osób wskazanych przez władzę wykonawczą, obraduje on na posiedzeniach zamkniętych, nie jest też przewidziane publiczne wysłuchanie kandydatów

10.11.2020

Greenberg Traurig doradcą przy zakupie dużej działki pod magazyny koło Warszawy

Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała spółce Panattoni Development Europe przy transakcji nabycia niezabudowanej działki położonej w okolicach Nadarzyna. Doradztwo przy transakcji obejmowało również negocjacje i zawarcie umowy dotyczącej realizacji i zarządzania projektowanym budynkiem magazynowym.

10.11.2020

Prof. Kmieciak: Wadliwe postępowanie w KRS, to wadliwa nominacja prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W argumentacji uzasadniającej prawidłowość powołania sędziów wyłonionych z udziałem nowej KRS dopuszcza się całkowite oderwanie aktu powołania od wcześniejszych faz postępowania. Tymczasem według orzecznictwa unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Sądu Najwyższego, wadliwość procedury w KRS skutkuje wadliwością powołania - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak.

10.11.2020

Bezpłatne wsparcie prawników dla firm z pośrednictwem gminy

Samorząd terytorialny Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus

Prawnicy pro bono mogą pomóc przedsiębiorcom w interpretacji zmienianych przepisów, wesprą w napisaniu wniosków do ZUS czy o uzyskanie świadczeń pomocowych od państwa. Wiele samorządów włącza się w pomoc w przetrwaniu lokalnych firm, bo to one dają miejsca pracy mieszkańcom i przynoszą największe przychody.

09.11.2020

Kancelaria DZP pomaga w Gdyni przy największej w Polsce inwestycji publiczno-prywatnej

Prawnicy Rynek

Realizowany przez Port Gdynia w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego projekt „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia” jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. 5 listopada 2020 r. opublikowano ogłoszenie o zamówieniu, rozpoczynając formalnie postępowanie na wybór partnera prywatnego. Pomoc prawną świadczy w tym kancelaria DZP.

09.11.2020

SN oceni, czy zabezpieczenie cywilne może pozbawiać wolności

Prawo cywilne Prawnicy

We wtorek 10 listopada Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w składzie siedmiu sędziów sprawie zabezpieczenia wobec najniebezpieczniejszych sprawców przestępstw. Celem takiego zabezpieczenia w postaci izolacji w ośrodku w Gostyninie jest ochrona ofiar przed kolejnymi przestępstwami ze strony tych osób. Ale skutkiem - długotrwałe przetrzymywanie bez podstawy prawnej i wyroku.

09.11.2020

Nowy prezes KRRP: Celem nowoczesny i niezależny samorząd

Prawnicy

Moim celem jest budowanie nowoczesnego i niezależnego samorządu. Będę zarówno strzegł przyznanych nam praw jak i zabiegał o nowe szanse i nowe obszary aktywności. Praktyczny obszar działalności samorządu zawodowego powinien mieć na celu zapewnienie wsparcia radców, musimy też pamiętać o wzmacnianiu pozycji izb - wskazywał podczas XII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

08.11.2020

Włodzimierz Chróścik nowym prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych

Prawnicy Koronawirus

Włodzimierz Chróścik, dotychczasowy wicedziekan, a wcześniej dziekan OIRP w Warszawie, został w sobotę wybrany na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Formę krajowego zjazdu narzucił koronawirus - początkowo planowany była stacjonarnie, odbywa się online. W głosowaniu brało udział 318 delegatów, za kandydatem opowiedziała się większość - 253.

07.11.2020

Bobrowicz: Nowym władzom samorządu życzę mocnego kręgosłupa

Prawnicy Koronawirus

Doszliśmy do czasów, gdy polityka wiedzie niespotykany prymat ponad prawem, gdy święte dla nas do niedawna instytucje takie jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa czy też Sąd Najwyższy stały się niczym innym jak przybudówkami rządzącej partii. Przed moim następcą i przyszłą KRRP staną trudne wyzwania, z którymi nie przyszło nam się dotąd zmierzyć - mówił Maciej Bobrowicz

07.11.2020

Bobrowicz: Polacy nadal decydują się na prawnika w ostateczności

Prawnicy Koronawirus

Nadal niewiele zmienia się w podejściu Polaków do usług prawnych. Większość z pomocy prawników nie korzysta, jeśli rzeczywiście nie musi. Zwiększa się jednak liczba osób, które szukają takiego wsparcia gdy ich sprawa trafia do sądu, jak również tych, którzy przychodzą do kancelarii po profesjonalna poradę - mówi Prawo.pl radca prawny Maciej Bobrowicz, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

07.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN uchyla immunitet sędziemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dwa razy Sąd Najwyższy rozpoznawał wniosek o wyłączenie sędziego Adama Tomczyńskiego ze sprawy immunitetowej z powodu braku jego bezstronności. Ani sędzia Roch z Izby Dyscyplinarnej, ani sędzia Stępkowski z Izby Kontroli Nadzwyczajnej nie znaleźli podstaw do uwzględnienia tego wniosku. Rozpoznanie problemu nie wstrzymało biegu toczącego się postępowania w Izbie Dyscyplinarnej.

06.11.2020

Izba Dyscyplinarna i prokurator IPN nie chcą ławników w składach orzekających o immunitetach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyłączenie ławnika od orzekania w sprawie uchylenia immunitetu prokuratorskiego wzbudziło wątpliwości w samej Izbie Dyscyplinarnej SN. Powstało pytanie w jakim składzie ma orzekać sąd drugiej instancji i czy prokurator IPN może wpływać na skład sądu? Siedmiu sędziów nie podjęło się odpowiedzi. Umorzono sprawę, nie podejmując uchwały.

04.11.2020

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów do KE: Wstrzymajcie prace Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów wezwało przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do podjęcia kroków na rzecz wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Autorzy wystąpienia piszą o rażącym lekceważeniu przez polski rząd orzeczenia tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości z 8 kwietnia 2020 r. i niepowodzeniu KE w jego wyegzekwowaniu.

03.11.2020

Izba Dyscyplinarna orzeknie o losach prokuratora, który popełnił błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W czwartek 5 listopada br. siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej podejmie uchwałę w sprawie możliwości zaskarżenia orzeczenia wydanego w drugiej instancji, które zmieniło wyrok uniewinniający. Sąd uznał obwinionego za winnego, lecz zdecydował o odstąpieniu od wymierzenia kary. Chodzi o to, czy istnieje "trzecia" instancja w sprawach deliktów popełnionych przez prokuratorów

02.11.2020

SN wyjaśni, który sąd rozpoznaje zażalenie o odmowie zwolnienia z kosztów sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie przypuszczają, że ustawodawca przeoczył i nie przewidział, iż na postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych przysługuje zażalenie do sądu równoległego. To uzasadnia fakt, że takie właśnie zażalenie przewidział na podobne instytucjonalnie postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie ustanowienia adwokata.

02.11.2020

KE pyta polskie władze o działalność Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwróciłem się do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kontekście jej decyzji o uchyleniu immunitetu sędziów - poinformował w poniedziałek komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders. I dodał, że minister zapowiedział odpowiedź na list w tej sprawie.

02.11.2020

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych

01.11.2020

Urzędnicy wybiorą nam sędziego do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęła się procedura wyboru kolejnego polskiego sędziego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niestety nie jest ona jawna ani transparentna, a o tym, kto przez 9 lat będzie piastował to prestiżowe i niezwykle ważne dla praw człowieka i praworządności stanowisko, zadecydują przedstawiciele paru instytucji rządowych - piszą adwokaci Monika Gąsiorowska i Marcin Mrowicki.

30.10.2020

Raport: Prawa zatrzymanych w Polsce wciąż niedostatecznie respektowane

Prawo karne Prawnicy Policja

Osoby zatrzymane w Polsce wciąż są narażone na niebezpieczeństwo złego traktowania - alarmuje Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu w najnowszym raporcie. Komitet wzywa też po raz kolejny polskie władze do podjęcia środków, które zapewnią dostęp do adwokata dla wszystkich osób zatrzymanych od momentu faktycznego pozbawienia ich wolności.

29.10.2020

Sejm za zróżnicowaniem stawek ryczałtu przy pomocy prawnej

Prawnicy Małe i średnie firmy

Zgodnie z nowelą przyjętą w środę przez Sejm, przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić w wysokości 17 proc. przychodów. Tymczasem, usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami - np. z tzw. kancelarii odszkodowawczych, mają być objęte 15-procentową stawką.

28.10.2020