SN: KRS naruszyła zasadę równości w konkursie na stanowisko w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejne stanowiska sędziowskie w konkursie do sądu okręgowego nie mogą być obsadzane na podstawie innej, opartej na odmiennych kryteriach procedury konkursowej. Dlatego, że stoi to w sprzeczności zarówno z samą istotą postępowania konkursowego, jak i gwarancjami konstytucyjnymi - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

26.06.2021

SN: Słuszne zadośćuczynienie za bezprawny areszt dla prezesa spółdzielni

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po niemal 16 latach sądowej mitręgi definitywnie zakończyła się 24 czerwca br. sprawa Zenona Procyka, byłego prezesa spółdzielni w Olsztynie. Został uniewinniony od zarzutów niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań i fałszowania wyborów w spółdzielni. Sąd apelacyjny zasądził mu prawie dwa miliony zadośćuczynienia za utratę dobrego imienia, zdrowia i areszt oraz odszkodowanie.

25.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN dopuszcza powołanie rzeczników dyscyplinarnych na świadków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Izby Dyscyplinarnej brak rzetelnego opisu deliktu popełnionego przez radcę prawnego pozwala na wydanie orzeczenia uniewinniającego. Izba uchyliła zatem karę nagany wymierzoną radcy prawnemu, który miał naruszyć godność zawodu i powołać na świadków w procesie cywilnym kolegów ze swojej korporacji. Zdaniem ID powołanie tych świadków było uzasadnione.

24.06.2021

SN: Wyrok w sprawie dyscyplinarnej może być na formularzu, ale musi być jasny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Korzystanie przez sąd dyscyplinarny radców prawnych z gotowego formularza nie jest naganny - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Jednak podkreśliła, że uzasadnienie orzeczenia odpowiadać powinno ustawowym wymogom. Musi z niego wynikać jasno, które z podniesionych zarzutów okazały się zasadne lub niezasadne.

24.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat nie wykonywała wyroków sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Karę finansową otrzymała adwokat, która wzięła pieniądze od kupujących lokal, lecz go nie udostępniła. Nie wykonywała kolejnych trzech orzeczeń sądowych, które nakazywały jej opróżnienie mieszkania, aż wreszcie musiał interweniować komornik. Izba Dyscyplinarna zgodziła się sądami korporacyjnymi, że zachowanie adwokat było wysoce nieetyczne.

23.06.2021

SA: Uznanie niewłaściwe wpływa na rozkład ciężaru dowodowego

Wymiar sprawiedliwości

Pozwany w toku procesu uregulował znaczną część należności. Taki stan ma znaczenie dla oceny, czy powództwo jest zasadne. Pozwany nie wykazał jednak tego, że wierzytelność objęta uznaniem nie istniała. Przemawiało to za uwzględnieniem powództwa - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

23.06.2021

NSA: System losowania sędziów musi być jawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw nie stanowi jedynie informacji technicznej, ale jest wyrazem procedury ściśle związanej z bezpośrednią sytuacją obywateli, których sprawy są rozpoznawane - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu I instancji w sprawie bezczynności Ministra Sprawiedliwości, który twierdził, że mamy do czynienia tylko z danymi technicznymi.

23.06.2021

SN: Reforma nie dała szans przenoszonym prokuratorom

Prawnicy Prokuratura Prawo pracy

Skarb państwa ani też Prokurator Generalny nie może być pozwany przez prokuratorów, którzy utracili stanowiska w Prokuraturze Generalnej w wyniku wprowadzenia systemowej reformy w 2016 roku. Pracodawcą ich stał się bowiem Prokurator Krajowy. Jednak przepisy wprowadzające ustawę pominęły możliwość odwołania od decyzji. Dlatego Sąd Najwyższy nakazuje stosowanie Kodeksu pracy.

18.06.2021

SN: Prokuratora delegowanego na czas nieokreślony nie można odwołać bez uprzedzenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prawo o prokuraturze zawiera niekompletne przepisy dotyczące odwoływania z delegacji i dlatego trzeba stosować wobec nich regulacje Kodeksu pracy w zakresie wypowiedzenia zmieniającego. Wobec tego prokuratora delegowanego na czas nieokreślony nie można odwołać bez uprzedzenia - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Sądu Najwyższego i jest to precedensowy wyrok.

17.06.2021

NSA: Zatarcie skazania wpływa na ocenę nieskazitelnego charakteru adwokata

Prawnicy

Jednorazowe zdarzenie naruszające porządek prawny może rzutować w sposób kluczowy i przesądzający na ocenę nieskazitelności charakteru i rękojmi przyszłego adwokata - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak podkreślił, że nawet w takich sytuacjach minister sprawiedliwości nie jest zwolniony z obowiązku wszechstronnej analizy całokształtu okoliczności, a zwłaszcza fakt zatarcia skazania.

16.06.2021

SN: Upomnienie dla prokurator, która przez zaniechanie nie doprowadziła lekarza przed sąd

Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne

Zaniechanie przez prokuratora niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutu i przesłuchania podejrzanego lekarza, było rażącym i oczywistym naruszenie przepisów prawa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, karząc obwinioną upomnieniem. Zwłaszcza, że uniemożliwiło to osądzenie i skazanie sprawcy uszkodzenia ciała dziecka.

10.06.2021

SN: Prawniczy puryzm to nie powód do wzruszenia prawomocnego wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła skargę nadzwyczajną od dwóch postanowień o sprostowaniu wyroku. Dlatego, że wniesienie nadzwyczajnego środka zaskarżenia od prawomocnego wyroku może być uzasadnione koniecznością naprawienia błędu naruszającego zasadę sprawiedliwości, ale nie wystarczy chęć uczynienia zadość „prawniczemu puryzmowi”.

09.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat stale zaniedbujący klientów - skreślony z listy

Prawo karne Prawnicy

Mimo skreślenia z listy adwokatów, Izba Dyscyplinarna nie umorzyła postępowania o ukaranie, gdyż w chwili popełnienia czynów obwiniony był adwokatem. - Orzeczenie dyscyplinarne ma dyfamacyjny charakter i może być wskazówką dla członków innych korporacji prawniczych, do których adwokat mógłby wstąpić - orzekł Sąd Najwyższy.

09.06.2021

WSA: Nowoczesność czy tradycja, to wybór strony postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli strona postępowania administracyjnego wniosła o elektroniczne doręczenie pism, organ związany jest tym wyborem. Doręczenie w trybie tradycyjnym nie może wówczas mieć miejsca, chyba, że doręczenie elektroniczne będzie niemożliwe lub bezskuteczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

04.06.2021

WSA: Subsydiarny akt oskarżenia nie blokuje przyznania świadczenia motywacyjnego

Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy

Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.

04.06.2021

SN: Sprawy internowania bez kasacji - nie są jeszcze zakończone

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną

02.06.2021

SN: Słuszna odmowa wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy

01.06.2021

Minister Ziobro nie chce przeprosić Beaty Morawiec i kieruje kasację do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.

21.05.2021

Skarga nadzwyczajna uchyla dawne wyroki, ale skutki nie zawsze do odwrócenia

Prawo cywilne Prawnicy

Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.

20.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021