SN: Możliwe obalenie domniemania zgodności wpisu w księdze wieczystej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone - jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - tak postanowił w uchwale trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

13.09.2021

Izba Dyscyplinarna SN próbuje orzekać, ale świadkowie nie stawili się

Prawo karne Prawnicy

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w czwartek, 9 września br. rozpoznawano na rozprawie sprawę prokuratora z Koszalina Karola K. Dwaj powołani świadkowie nie stawili się. Jeden z nich jest ścigany listem gończym przez policję, a drugi - adwokat ma postawione zarzuty karne. Rozprawę, której przewodniczył sędzia Adam Roch, odroczono do 17 listopada br.

09.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Orzeczenia TSUE są bezskuteczne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wydaniu orzeczenia zabezpieczającego przez TSUE Izba Dyscyplinarna SN pracowała nadal. I odnosiła się do tych orzeczeń. Postanowienie tymczasowe, jak i wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości do czasu ich wykonania, nie wpływają samodzielnie na polski porządek prawny i funkcjonowanie jakichkolwiek podmiotów, w tym organów państwa - uzasadniała Izba.

08.09.2021

SN: Inny skład tego samego sądu rozpoznaje zażalenie na klauzulę wykonalności

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności rozpoznaje inny skład tego sądu - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w wyniku rozpatrzenia zagadnienia prawnego dotyczącego zażaleń poziomych, postawionego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

02.09.2021

WSA: Prokuratorskie nagrody do ujawnienia bez względu na intencje wnioskodawcy

Administracja publiczna Prokuratura

Stowarzyszenie chciało pozyskać informacje o nagrodach w prokuraturze. Organ uznał, że ich nie udostępni, ponieważ zostaną one wykorzystane do szykanowania prokuratorów oraz prowadzenia polemiki z przyjętym modelem organizacji i funkcjonowania prokuratury. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku,

27.08.2021

SN: Bez uchwały ws. zażalenia na zabezpieczenie potrzeb rodziny

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na zagadnienie prawne sprowadzające się do pytania czy postanowienie o odrzuceniu zażalenia w sprawie postanowienia o zabezpieczeniu zaspokojenia potrzeb rodziny powinno zostać wydane w składzie jednego sędziego czy trzech sędziów. A także, czy wydaje je przewodniczący składu wybrany losowo przez system elektroniczny.

24.08.2021

SN zdecyduje, czy wydać Rosji Świadka Jehowy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego na korzyść Świadka Jehowy, obywatela Ukrainy, który ma być przesłany do Federacji Rosyjskiej w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Wnosi, aby Izba Karna uchyliła prawomocną zgodę na jego ekstradycję, gdyż w Rosji za działalność ekstremistyczną uznaje się np. pokojowe wyznawanie tej religii,

17.08.2021

SN: Kolejna delegacja sędziego sprzeczna z ustawą

Prawnicy

Nie spełnia wymogów ustawowych akt delegowania sędziego do pełnienia służby sędziowskiej „na czas pełnienia funkcji prezesa” - stwierdził po raz drugi Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Podkreślił, że czasowa skuteczność delegowania sędziego nie da się pogodzić z prawem do sądu ustanowionego ustawą, skoro do odwołania z funkcji prezesa sądu może dojść w każdym czasie.

11.08.2021

SN: Niepotrzebny odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów podjął uchwałę związaną z ostatnią nowelizacją postępowania cywilnego z lipca 2019 roku. Według uchwały, odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu między pełnomocnikami. A zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji.

07.08.2021

NSA: Opiniowanie aktów prawnych nie zapewni wpisu na listę radców prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pracownik skarbówki z doktoratem chciał uzyskać wpis na listę radców prawnych. Z aplikacji i egzaminu radcowskiego miało go zwolnić zatrudnienie w urzędzie i okazjonalne opiniowanie ustaw i rozporządzeń. Naczelny Sąd Administracyjnych wskazał, że to za mało, ponieważ od kandydata wymaga się bieżącej pracy przy projektach aktów prawnych. Trzeba być de facto zawodowym legislatorem.

05.08.2021

Sędzia Juszczyszyn wygrywa z Sądem Najwyższym o dobre imię

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że uchwała Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji o 40 proc. nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Wyrok zapadł 3 lipca br. w procesie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu.

04.08.2021

SN: Porozumienie z prokuratorem, mimo jego nieobecności

Prawo karne Prawnicy

Wyrażenie przez pokrzywdzonego bądź prokuratora braku sprzeciwu wobec wniosku o dobrowolne poddanie się karze, nie oznacza automatycznego uwzględnienia przez sąd wniosku złożonego przez oskarżonego. To do sądu należy zbadanie przesłanek co do uwzględnienia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej, a obecność prokuratora nie jest konieczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

03.08.2021

SN: Stan spoczynku sędziego z dniem prawomocności uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praktyka wskazywania przez Krajową Radę Sądownictwa w uchwale konkretnej daty przejścia sędziego w stan spoczynku jest niewłaściwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i uchylił kolejną uchwałę Rady. Sąd podkreślił, że przejście sędziego w stan spoczynku następuje z dniem prawomocności uchwały KRS i mają na to wpływ okoliczności, których Rada nie jest w stanie przewidzieć w chwili jej podejmowania.

30.07.2021

NSA: Wynagrodzenie członków NRA jest jawne

Prawnicy

Pełnienie funkcji członka Naczelnej Rady Adwokackiej i otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia nie jest objęte sferą prywatną, lecz pozostaje w związku z realizacją ustawowych kompetencji samorządu zawodowego. Jest informacja publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i stwierdził bezczynność tego organu.

29.07.2021

Sąd: Stanowisko kuratora kluczowe w procesie sądowym

Wymiar sprawiedliwości

Częściowo ubezwłasnowolniony domagał się zasądzenia na jego rzecz 30.000 zł, powołując się na to, że strona pozwana prześladuje go. Kurator powoda został wezwany do przedstawienia swojego stanowiska w sprawie w zakreślonym terminie pod rygorem odrzucenia pozwu. W terminie takie oświadczenie nie zostało złożone, więc postępowanie nie może być prowadzone - orzekł Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie.

29.07.2021

NSA: Nieuprawniona odmowa wpisu na listę radców prawnych

Prawnicy

Okręgowa Izba Radców Prawnych nie jest uprawniona do weryfikacji wyników egzaminu radcowskiego, czy podważania dokumentu komisji egzaminacyjnej w sprawie stwierdzenia uzyskania pozytywnego wyniku tego egzaminu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i potwierdził, że tytuł doktora prawa zwalnia od odbycia aplikacji.

27.07.2021

SN: Każde wezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia, bez względu na cel

Prawo cywilne

Nie jest istotne dla sądu, czy strona postępowania cywilnego chciała ominąć prawo, wzywając do próby ugodowej. Nie podlega indywidualnej kontroli czy w danym przypadku celem powoda w postępowaniu nieprocesowym było konkretnie dochodzenie roszczenia, czy realizacja innych planów lub interesów - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

24.07.2021

SA: Ugoda i zrzeczenie się praw nie zamyka drogi do sądu

Prawo cywilne

W ocenie Sądu Apelacyjnego, jeśli z treści pozwu w sposób jednoznaczny wynikało, że powód domaga się wydania wyroku po przeprowadzeniu rozprawy, to rozprawę należało wyznaczyć. Mimo wcześniej podpisanej ugody, w której powód zrzeka się roszczeń. Sąd Okręgowy wydał wyrok na posiedzeniu niejawnym, co skutkowało pozbawieniem powoda możliwości obrony jego praw.

23.07.2021