united kingdom
ukraine

TSUE: Polska zapłaci 320 mln euro za wadliwą reformę sądów z 2019 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził w środę, 5 lutego, że polski rząd musi zapłacić łącznie ok. 320 mln 200 tys. euro tytułem okresowej kary pieniężnej z powodu złamania zobowiązań państwa członkowskiego. Komisja Europejska zgodnie z prawem przystąpiła do wyegzekwowania okresowej kary pieniężnej za okres od 15 lipca 2022 r. do 4 czerwca 2023 r.

05.02.2025

Sąd nie odtworzy akt zgubionych przez SKO

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zagubiło akta sprawy administracyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie ma podstaw do odtwarzania przez sąd akt tej sprawy, nawet jeżeli zaginęły razem z aktami sądowymi. Procedurą odtworzenia akt objęte mogą być wyłącznie akta własne sądu - dodał sąd II instancji.

05.02.2025

NSA: Były asesor komorniczy nie może zostać adwokatem

Prawnicy

Z faktu zastępowania komornika przez asesora komorniczego nie wynika, że uzyskuje status czy wstępuje w ogół praw i obowiązków związanych ze statusem zawodowym komornika sądowego. Zatem 12 lat pracy asesora nie oznacza trzech lat doświadczenia zawodowego jako komornika. Dlatego Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję ministra sprawiedliwości, który odmówił wpisu na listę adwokatów.

04.02.2025

NSA: Adwokatem nie może być osoba, która stawia szubienice

Prawnicy

Kandydat na adwokata, który brał czynny udział w happeningu "NIE dla współczesnej Targowicy", gdzie doszło do wieszania na szubienicach portretów niektórych europosłów, nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I tego braku nie da się uzupełnić w toku dalszego postępowania, tak jak chciał poprzedni minister sprawiedliwości.

31.01.2025

SN: Urodziny sędziego na sali rozpraw bez kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie z okazji 50. urodzin sędziego, zorganizowane na sali rozpraw w godzinach urzędowania sądu, lecz bez alkoholu, jest znikomo szkodliwe społecznie. Nawet jeśli obok toczy się rozprawa w sprawie obowiązku noszenia maseczek, a uczestnicy uroczystości ich nie mają. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała odwołanie byłego ministra Ziobro za chybione i uchyliła wyrok sądu dyscyplinarnego wydany w pierwszej instancji. Zadecydowały względy kulturowe.

30.01.2025

TK: Skarga nadzwyczajna nie dla czynszu dzierżawnego

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Skarga nadzwyczajna w sporze o czynsz dzierżawny nie przysługuje. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę konstytucyjną spółki, której Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną ze względu na to, że nie była dopuszczalna. TK nie dopatrzył się też naruszenia prawa do sądu tej spółki.

29.01.2025

SN uchyla orzeczenia uniemożliwiające ściganie byłego prokuratora

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie oraz postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, na mocy których uniemożliwiono ściganie byłego prokuratora Prokuratury Rejonowej, oskarżonego o udzielanie, w zamian za korzyści majątkowe, pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej sprawcy, który dopuścił się zabójstwa poprzez oblanie ofiary kwasem siarkowym.

29.01.2025

Sąd Najwyższy nie może ściągnąć 20 złotych kosztów sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie był w stanie przez ponad rok wyegzekwować od obwinionej lekarki 20 złotych za rozpoznanie kasacji. Po rozpoznaniu sprawy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na posiedzeniu prezes SN Wiesław Kozielewicz postanowił umorzyć postępowanie wykonawcze. Komornik był bezradny i nawet interwencja I Prezes SN u rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie lekarskim nic nie dała.

28.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie kredytu frankowego - uwzględniona

Prawo cywilne Prawnicy Kredyty frankowe

Pominięcie przez sąd II instancji w sposób należyty konsumenckiego charakteru stosunku łączącego powoda z pozwanym było błędem - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Kredytobiorca frankowy miał prawo oczekiwać, że określone standardy ochrony konsumenta będą respektowane przez sąd w toku rozpoznawania sprawy - dodał SN, uwzględniając skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego.

24.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie czystego powietrza - oddalona

Środowisko Prawo cywilne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzekała w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Izba oddaliła skargę nadzwyczajną sformułowaną w 2022 r. przez prokuratora generalnego w sprawie uchylenia głośnego wyroku z 2021 r., stwierdzającego, że państwo naruszyło prawo do życia w czystym środowisku naturalnym mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza.

23.01.2025

SN: Życie ludzkie jest bezcenne, milion złotych zadośćuczynienia nie wzbogaca

Prawo cywilne

W wypadku zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie można stawiać zarzutu bezpodstawnego wzbogacenia, gdyż jest to niehumanitarne. Osoba, która jest w takim stanie zdrowia jak powód, wzbogacić się już nie może. Nie może skorzystać ze wzbogacenia, może co najwyżej mieć złagodzone w większym stopniu skutki swego cierpienia - orzekł Sąd Najwyższy i podwyższył jeszcze o 200 tys. zł zadośćuczynienie dla dziecka poszkodowanego w wypadku w wieku czterech lat.

23.01.2025

SN: Nieważny nakaz zapłaty z powodu braku pełnomocnika

Prawo cywilne

W chwili uprawomocnienia się zaskarżonego nakazu zapłaty strona powodowa nie była należycie umocowana. A późniejsza zmiana zakresu pełnomocnictwa, pozwalająca prowadzić postępowanie przeciwko małoletniemu pozwanemu, nie mogła wpłynąć na ocenę ważności zaskarżonego nakazu zapłaty – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i unieważniła całe postępowanie.

21.01.2025

SN uniewinnia adwokata reklamującego kancelarię

Prawnicy

Adwokat, który w 2018 roku reklamował swoją kancelarię w internecie nie poniesie kary. Został po latach uniewinniony w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego po tym, jak sąd samorządowy nałożył na niego karę upomnienia. Orzeczenie SN opierało się na Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej usług na rynku wewnętrznym. Pozwala ona na reklamę zawodów regulowanych.

20.01.2025

SN: Następca prawny strony nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego

Wymiar sprawiedliwości

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego, zamiast utraconego, może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu po przeprowadzeniu rozprawy. Wniosek w tym przedmiocie okazał się niezasadny. Kluczowe było to, że tytuł wykonawczy wcześniej został wydany innemu podmiotowi - stronie postępowania cywilnego. Następca prawny takiego podmiotu nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego - orzekł Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

18.01.2025

SN: Radca odmówił zwrotu akt klientowi czy nie oddał ich na czas?

Prawo karne Prawnicy

Wina radcy prawnego miała polegać na niedostarczeniu klientowi dokumentów jego sprawy, choć był już wyznaczony termin rozprawy w sądzie. Radca prawny po wypowiedzeniu pełnomocnictwa nie oddała odpowiedzi na apelację, gdyż wyjechała na urlop. Jednak dotychczasowe postępowanie nie wyjaśniło, czy nastąpiła odmowa wydania akt czy tylko opóźnienie w ich dostarczeniu. Teraz Wyższy Sąd Dyscyplinarny musi uzupełnić postępowanie dowodowe - orzekł Sąd Najwyższy.

17.01.2025

Ważna uchwała w sprawie waloryzacji odszkodowania po wypadku

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Wysokość sumy gwarancyjnej dla umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, określona w przepisach obowiązujących w chwili orzekania, nie może stanowić jedynego kryterium waloryzacji - taką uchwałę podjęło 15 stycznia br. siedmioro sędziów Izby Cywilnej SN. Pośrednio zgodzili się z sędziami, którzy uważają, że warto także rozważyć wysokość szkody poniesionej przez poszkodowanego.

15.01.2025

NSA: Ograniczona lupa społeczna nad członkami władzy sądowniczej

Prawnicy RODO

Naczelny Sąd Administracyjny określił szczegółowo, jakie informacje o danym sędziu można uzyskać od prezesa danego sądu. Chodzi wyłącznie o datę ukończenia studiów prawniczych, informację o korzystaniu z immunitetu oraz fakt prowadzenia postępowania dyscyplinarnego. Publiczna jest także wiedza, czy sędzia jest zdrowy fizycznie i psychicznie. Nie można jednak uzyskać nośnika takiej informacji, np. skanu dyplomu czy zaświadczenia lekarskiego.

14.01.2025

SN: Rodzice nie dostaną wynagrodzenia za pomoc prawną swemu dziecku

Prawo cywilne

​Wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka na podstawie art. 162 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - taka uchwała zapadła w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego w piątek, 10 stycznia br.

11.01.2025

SN obcina sędziemu wynagrodzenie i zezwala na proces karny

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, wydając uchwałę zezwalającą na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, zobligowany był jednocześnie do zawieszenia go w czynnościach służbowych. Konsekwencją było obligatoryjne obniżenie wynagrodzenia sędziemu o 40 procent na czas trwania zawieszenia.

09.01.2025

SN: Sprawca bez kary, choć używał wulgarnych słów, nie podał danych policjantom i pił alkohol

Prawo karne

Mężczyzna, który w czasie pandemii Covid-19 nie nosił maseczki, a na przystanku autobusowym pił alkohol, używał wulgarnych słów i nie chciał poddać się kontroli policjantów, nie poniesie konsekwencji. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Radomsku i uniewinnił obwinionego od popełnienia czynów. Brak było podstawy do ukarania, natomiast tryb nakazowy nie wyjaśnił okoliczności zajścia.

08.01.2025