29 stycznia Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił skargi konstytucyjnej spółki z.o.o prowadzącej gospodarstwo rolne. Nie dopatrzył się bowiem niekonstytucyjności w przepisie, który nie przyznawał spółce prawa do wniesienia skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej czynszu dzierżawnego.

TK podkreślił, że skarga nadzwyczajna stoi na straży bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Umożliwia SN podejmowanie spraw trudnych, precedensowych oraz ważnych. W tym wypadku natomiast, zdaniem TK, tak nie jest.  

Czytaj też: WSA: Charakter nieruchomości nie przesądza o jej związku z działalnością gospodarczą

Prawo do sądu naruszone? 

Skarga konstytucyjna dotyczyła zbadania zgodności art. 398(2) par. 2 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego: 

  1. w zakresie, w jakim przepis uznaje za niedopuszczalne złożenie skargi kasacyjnej w sprawach o czynsz najmu lub dzierżawy,
  2. alternatywnie „rozumianego w ten sposób, że za niedopuszczalne uznaje się złożenie skargi kasacyjnej w sprawach dotyczących istnienia zobowiązania w zakresie czynszu najmu lub dzierżawy, ustalenia lub ukształtowania stosunku prawnego (jeżeli jego przedmiotem ma być czynsz) oraz dotyczących spraw o zwrot nadpłaconego czynszu najmu lub dzierżawy, w tym w sprawach roszczeń wywodzonych z art. 700 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, ze zm.)”,

z art. 45 ust. 1 w związku z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1 oraz art. 64 ust. 2 Konstytucji.

Spółka zarzucała m.in., że zaskarżany przepis oraz zaskarżana w ramach wniosku alternatywnego norma prawna naruszają prawo do sądu, co ma charakter nieproporcjonalny. Ponadto doszło, jej zdaniem, do  naruszenia ogólnej zasady równości wobec prawa, a także szczególnej zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych.

TK nie podzielił argumentacji skarżącej. Przypomniał, że takie wyłączenie (brak możliwości wniesienia skargi nadzwyczajnej) w przepisie istnieje od daty jego wejścia w życie. Nie budziło to do tej pory kontrowersji. Zdaniem TK brak możliwości wniesienia tego rodzaju skargi nie narusza też prawa do sądu skarżącej spółki. 

SK 47/22