Prokurator Turek: Prokuratura nie potrzebuje rewolucji, a teraz zarządzana jest strachem

Prokuratura

Można i trzeba rozważać reformę i zmianę w przepisach dotyczących prokuratury, ale trzeba pamiętać o tym, że to jedynie pewien krok. Jeśli myśli się o lepszej prokuraturze, to trzeba wprowadzić racjonalne zarządzanie pracą, poprawić jej warunki i skończyć z tym, co jest od lat bolączką: zarządzaniem przez zastraszanie, ciągłym nadzorem, brakiem pozytywnej motywacji czy brakiem szans na rozwój – mówi dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

04.09.2023

Sędzia Matras: Moc zasady prawnej to problem sztuczny w Trybunale

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdybyśmy przyjęli argumenty Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące niekonstytucyjności mocy wiążącej uchwał Sądu Najwyższego, to trzeba by przyjąć, że wiążą tylko uchwały całej Izby. Od 2007 r. Izba Karna w całym składzie zbierała się w celu podjęcia uchwały dwa razy i do podjęcia uchwał nie doszło z powodu zmian w przepisach. Dla mnie problem jest sztuczny - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

31.08.2023

Sąd musi być dostępny dla wszystkich

Wymiar sprawiedliwości

Aby każdy obywatel mógł w rzeczywistości, a nie jedynie teoretycznie skorzystać z prawa do sądu, należy przede wszystkim zadbać o jego dostępność. Jak przygotować sąd zarówno pod względem architektonicznym, jak i cyfrowym podpowiada Angelika Rekowska, prawniczka Fundacji Court Watch Polska i koordynatorka projektu „Wspólnie-Dostępnie-Sprawiedliwie”.

21.08.2023

Mikołaj Kozak: Kevin Spacey na decyzję czekałby przed polskim sądem o wiele dłużej

Wymiar sprawiedliwości

Zakończony niedawno proces Kevina Spacey pokazuje nam, jak można pracować i przypomina, jak się tego w Polsce nie robi. W postępowaniu sądowym ważna jest dynamika. Trudno o niej mówić, jeśli postępowanie przed sądem I instancji trwa przez kilka lat, a pojedyncze terminy rozprawy oddzielone są kilkumiesięcznymi przerwami, w trakcie których w sprawie nie dzieje się nic - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.08.2023

Strona będzie mogła się domagać, by sąd przeprowadził dowód na e-rozprawie

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej, którą w najbliższych dniach zajmie się ponownie Sejm, zakłada wprowadzenie na stałe do polskiego postępowania tzw. posiedzeń zdalnych, z zastosowaniem urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość. Ma się to też wiązać z istotnymi zmianami w postępowaniu dowodowym - piszą Sebastian Morgała, adwokat, oraz Zygmunt Waga, radca prawny, z zespołu rozwiązywania sporów kancelarii Taylor Wessing.

15.08.2023

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci

Prawo rodzinne

Przygotowanie podstawy prawnej dla działań chroniących dzieci jest pierwszym etapem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest ich wdrożenie. W pierwszej kolejności oznacza to, powołanie zespołu do spraw analiz zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zespołu do spraw ochrony małoletnich, przygotowanie wzorów standardów ochrony małoletnich, no i kampanie informacyjne - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

11.08.2023

Dr Gabriel-Węglowski: Prokuratura potrzebuje dobrej reformy, nie komisji weryfikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy, którzy zachowywali się niegodnie, łamali prawo lub tym bardziej popełnili przestępstwo, powinni zostać usunięci z zawodu. Podstawą powinny być procedury dyscyplinarne i karne, z prawem do obrony i wyrokiem niezawisłego sądu korporacyjnego lub powszechnego. W prokuraturze nie ma miejsca na komisje weryfikacyjne i "świadectwa moralności" - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

09.08.2023

Prezes NRA: Rezygnujemy z punktów szkoleniowych, obowiązek doskonalenia zostaje

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma potrzeby ani racjonalnego uzasadnienia, aby samorząd adwokacki rozliczał adwokatów z punktów szkoleniowych, dlatego Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały, która znosi obowiązek gromadzenia punktów szkoleniowych, jednocześnie utrzymując obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów. Adwokat ma nadal doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę, bo jest to ważne z punktu widzenia klienta i jego bezpieczeństwa - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.

07.08.2023

dr Gabriel-Węglowski: Ocena okresowa nie poprawi jakości pracy prokuratora

Prokuratura

Oceny okresowe w prokuratorze były i się nie sprawdziły. Doprowadziły jedynie do tego, że pewna część prokuratorów zamiast wykonywać swoje obowiązki zajmowała się nieprzejrzystym, niczemu nie służącym ocenianiem innych. Ponowne ich wprowadzenie nie będzie mieć żadnego przełożenia na poprawę jakości naszej pracy. A sam pomysł, by dwie negatywne oceny mogły skutkować odwołanie prokuratura jest - powiedzmy wprost – co najmniej konsternujący - ocenia dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator.

03.08.2023

Mikołaj Kozak: Areszt w sprawach gospodarczych często stosowany, choć nie zawsze potrzebny

Prawo karne

Smutna polska rzeczywistość aresztowa zadomowiła się w sprawach karnych gospodarczych. Z perspektywy obrony trudno jest zrozumieć, dlaczego analizy dawno już zabezpieczonych dowodowo faktur czy dokumentów z KRS-u wymagają izolowania w areszcie śledczym, ale skoro takie argumenty wystarczą, to nie dziwi, że prokuratorzy się na nie ochoczo powołują - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

01.08.2023

Maciej Fingas: Prokurator jest oskarżycielem publicznym, więc powinien być na sali sądowej

Prokuratura

Wymiar sprawiedliwości potrzebuje sprawnych i niezależnych prokuratorów. Sam prokurator, oskarżyciel publiczny, powinien być na sali sądowej. To puste miejsce, które dopuszczają obowiązujące przepisy, jest czymś nieakceptowalnym także z perspektywy oskarżonego. Zaburza przekonanie, że sąd ma być arbitrem, którego jedyną rolą jest sądzenie - mówi dr Maciej Fingas, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

31.07.2023

Biały wywiad dostępny także dla prawników

Prawnicy Nowe technologie

Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.

28.07.2023

Prezes TSUE: Orzekam w co najmniej 100 sprawach rocznie

Prawo europejskie

Najtrudniejsze są te sprawy, w których trzeba zadecydować, czy chronić prywatność czy bezpieczeństwo publiczne. Podobnie jak sprawy wrażliwe, dotyczące np. okazywania przekonań religijnych w miejscu pracy – we Francji to niedopuszczalne, w Szwecji wprost przeciwnie. Bliższe jest mi szwedzkie podejście – mówi Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.07.2023

Prawo łaski to nie abolicja indywidualna

Prawo karne Prawnicy

Jest rzeczą powszechnie znaną, że dwóch oskarżonych kieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a więc resortem siłowym. Czy oczekiwanie, byśmy my, obywatele, wiedzieli, czy osoby te popełniły przestępstwo, jest oczekiwaniem naiwnym? Zdaniem Sądu Najwyższego – nie. Prezydenckie prawo łaski nie może więc zastępować wymiaru sprawiedliwości, a prezydent nie miał prawa uwalniać wymiaru sprawiedliwości od tej sprawy – pisze Piotr Zemła, adwokat.

12.07.2023

Już połowa radców prawnych to młodzi ludzie

Prawnicy

Warunki wykonywania zawodu radcy prawnego są wymagające jak nigdy dotąd – musimy sobie radzić z bałaganem legislacyjnym i przewlekłością postępowań sądowych. Wprowadzamy jednak wiele istotnych dla radców zmian – m.in. w zakresie aplikacji czy cyfryzacji – pisze w Dniu Radcy Prawnego Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

06.07.2023

Skała: Propozycje zmian w prokuraturze to powrót do starych, niesprawdzonych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości

Diabeł tkwi w szczegółach czyli w projekcie nowej ustawy o prokuraturze. Zapowiedzi Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia w części wydają się powrotem do rozwiązań, które już w przeszłości były forsowane i przeciwko, którym prokuratorzy protestowali. Zamiast spłaszczenia struktury, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednolitego statusu prokuratora - mówi Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

06.07.2023

Mikołaj Kozak: Za lewe faktury kara taka jak za ludobójstwo

Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy

Kilka lat temu państwo wypowiedziało wojnę wystawiającym i przyjmującym „lewe” faktury. Lewe, czyli poświadczające nieprawdę co do okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Wysoka skala uszczupleń to zbrodnia VAT-owska, za którą grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności - pisze Mikołaj Kozak, adwokat.

05.07.2023

Czas na konwencję o handlu wolnym od tortur

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja na temat stosowania tortur toczy się w Polsce, choć z różną intensywnością, od kilku lat. To, co zdaje się umykać, to problematyka narzędzi używanych do zadawania bólu i cierpienia. Na rynku pojawia się coraz więcej, coraz to bardziej wymyślnych narzędzi wykorzystywanych w torturach, takich jak noszone na całym ciele urządzenia do rażenia prądem, pałki z kolcami, czy kajdanki zakładane na kciuki - podkreśla dr Adam Ploszka, w Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

26.06.2023

Prezes KRRP przed Kongresem: Postulujemy reformy motywowane interesem obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Trzecia edycja Kongresu ma wyjątkową wagę. Wszystkie reprezentowane podczas wydarzenia środowiska prawnicze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują pogarszającą się kondycję polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości - mówi Prawo.pl Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Dodaje, że największe kongresowe wyzwanie to wdrożenie wypracowanych ustaleń w życie.

23.06.2023

Prezes Iustitii: Sądy powinna nadzorować KRS, a neosędziowie muszą wrócić tam skąd przyszli

Wymiar sprawiedliwości

Okres naprawy wymiaru sprawiedliwości musi potrwać. Podstawa to poprawa sprawności i wyrwanie sądów ze skansenu oraz politycznego chaosu. Zapewni to legalnie wybrana KRS, która musi przejąć od ministra sprawiedliwości nadzór m.in. nad sądami. Neosędziowie, za wyjątkiem m.in. sędziów po asesurze, muszą wrócić na poprzednie miejsce. Zastąpić ich - do czasu rozstrzygnięcia konkursów - mogą sędziowie w delegacji - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

20.06.2023